Jak zarabiać na sporcie? Przekuj pasję w biznes

jak zarabiać na sporcie

Życie sportowca wiążę się z wieloma wyrzeczeniami, ciężką pracą, a także nieustanną walką ze swoimi możliwościami. Nie zawsze jednak włożony wysiłek, determinacja i liczne osiągnięcia w danej dyscyplinie wiążą się z sukcesem finansowym. Jeśli świetnie odnajdujesz się w danej dyscyplinie i chcesz przekuć pasję w biznes, możesz poprowadzić swoją karierę w kierunku pracy instruktorskiej oraz trenerskiej. Zobacz dlaczego jest to świetna metoda na to, jak zarabiać na sporcie.

Jak zarabiać na sporcie? 3 najpopularniejsze sposoby

Sport bardzo korzystnie wpływa na wiele aspektów naszego życia, na czele z poprawą kondycji fizycznej oraz psychicznej. Od wielu lat sportowców motywuje jednak nie tylko chęć dominacji w danej dyscyplinie, ale również aspekt finansowy. Nic dziwnego, ponieważ wraz z profesjonalizacją sportu nastąpiła jego komercjalizacja i sport może być źródłem stabilnego i atrakcyjnego dochodu.

Osoby, które dłuższy czas uprawiają daną dyscyplinę niezarobkowo dochodzą bardzo często do momentu, w którym zaczynają się zastanawiać, jak zarabiać na sporcie. Otóż są trzy najskuteczniejsze drogi:

  • kariera zawodowego sportowca – profesjonalni sportowcy, którzy zdobywają sukcesy na prestiżowych zawodach mogą liczyć na nagrody pieniężne, a także zawierają kontrakty sponsorskie lub otrzymują wynagrodzenie ze związku sportowego,
  • biznes wokół danej dyscypliny – sport to nie tylko zawodowe uczestnictwo w danej dyscyplinie, ale również możliwość zarobkowej działalności związanej ze sprzedażą sprzętu sportowego czy organizacją wydarzeń sportowych,
  • praca jako trener lub instruktor – udzielanie indywidualnych lekcji czy prowadzenie grupowych treningów w ostatnim czasie okazuje się jedną z najpopularniejszych form przekuwania swojej pasji do danej dyscypliny w biznes.
jak zarabiać na sporcie

Instruktor i trener – sprawdzony pomysł na biznes w sporcie

W praktyce bardzo trudno jest odnieść sukces sportowy w danej dyscyplinie w takim stopniu, aby móc zapewnić sobie stabilizację finansową na wiele lat. Oczywiście wiele w tej kwestii zależy od specyfiki danego sportu, zainteresowania kibiców i indywidualnych predyspozycji danej osoby. Jednak im popularniejsza i bardziej opłacalna dyscyplina, tym znacznie większa konkurencja.

Z kolei sprzedaż sprzętu oraz organizacja imprez sportowych wymaga zainwestowania dużych kwot, które niekoniecznie muszą się zwrócić. Oprócz bardzo dużego ryzyka inwestycyjnego dochodzą w tej kwestii jeszcze inne czynniki, jak np. umiejętności interpersonalne danej osoby, która niekoniecznie musi odnaleźć się jako sprzedawca czy negocjator umów.

Bardziej opłacalne i równie satysfakcjonujące pod kątem zaspokojenia sportowych ambicji będzie w wielu przypadkach podjęcie pracy jako instruktor lub trener. Dlaczego praca w takim charakterze to sprawdzony pomysł na biznes w sporcie?

Powodów jest wiele, a do najważniejszych należy zaliczyć:

  • stabilność finansową – instruktorzy oraz trenerzy bardzo często świadczą swoje usługi na podstawie długoterminowych umów z klubami sportowymi bądź klientami prywatnymi, dzięki czemu wiedzą do kiedy zarobią określoną, pewną kwotę – nawet, gdyby ich własna kariera sportowa się nie powiodła,
  • liczbę źródeł dochodów – trenerzy mogą otrzymywać wynagrodzenie nie tylko za prowadzenie treningów, ale również na prowadzeniu konsultacji, udzielaniu porad online czy organizowaniu obozów sportowych i sami decydują z kim i w jakim zakresie podejmują współpracę,
  • mniejsze ryzyko kontuzji – w przeciwieństwie do zawodowego uprawiania sportu, trenerzy i instruktorzy w dużym stopniu unikają ryzyka kontuzji, dzięki czemu mogą zachować zdolność do pracy i kontynuować zarabianie przez wiele lat,
  • możliwość zarabiania przez wiele lat – w wielu dyscyplinach kariera sportowa dobiega końca w okolicy 30-35. roku życia, a czasami nawet wcześniej; z uwagi na fakt, iż instruktorzy oraz trenerzy nie rywalizują z innymi, zachowując kondycję i odpowiednią formę mogą pracować znacznie dłużej.

Jak zostać trenerem sportowym? Podstawowe wymogi

Choć pasja, predyspozycje oraz osiągnięcia w danej dyscyplinie okażą się niezwykle przydatne w zawodzie trenera, nie okażą się wystarczające, aby móc podjąć pracę w zawodzie i okazać się atrakcyjnym dla przyszłego pracodawcy.

Według przepisów Ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010, w charakterze trenera lub instruktora sportu w zajęciach w zakresie sportu w związku sportowych bądź w klubie sportowym uczestniczącym w zawodach organizowanych przez polski związek sportowy może uczestniczyć osoba, która:

  • ukończyła 18 lat,
  • posiada minimum średnie wykształcenie,
  • posiada wiedzę, doświadczenie oraz umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu,
  • nie była karana.

CHCESZ PRZEKUĆ PASJĘ W BIZNES? ZAPISZ SIĘ NA KURS I ZACZNIJ PRACĘ JAKO INSTRUKTOR LUB TRENER

Jak zostać trenerem sportowym? Zapisz się na kurs

Dla pracodawców kluczowym potwierdzeniem posiadanej wiedzy oraz umiejętności od lat jest dokumentacja ukończenia kursu na trenera w danej dyscyplinie. Aby go zdobyć, wystarczy zapisać się najpierw na kurs instruktorski oferowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu, a następnie podjąć kurs trenerski w obszarze tej samej dyscypliny.

W naszej ofercie posiadamy kursy dla aspirujących trenerów:

Wraz z PAKiS możesz ukończyć również kurs na trenera personalnego lub trenera rekreacji ruchowej, który umożliwi pracę z wieloma grupami – zawodowcami i amatorami z różnych dyscyplin. Więcej na temat nauki oraz programu znajdziesz w opisie każdego kursu. Zobacz pozostałe Kursy z kategorii Instruktor/Trener.