Zaktualizowano dnia 13 listopada 2024
Choć zdecydowany wzrost zainteresowania usługami instruktora fitness można zauważyć w okresie wakacyjnym, to z jego pomocy korzystają klienci siłowni przez cały rok. Możliwość połączenia pracy z pasją do treningów siłowych i chęcią dbania o własną sylwetkę, a także atrakcyjne warunki finansowe sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się, jak zostać instruktorem fitnessu. Mimo że zestaw odpowiednich cech charakteru okaże się niezwykle przydatny, nie wystarczy, aby podjąć pracę w zawodzie. Co jest kluczowe w tej branży?
Idealne połączenie, czyli jak zostać instruktorem fitness i dbać o własną sylwetkę nie martwiąc się o pracę
Niemal na każdym nowym osiedlu, które powstaje w większych miejscowościach, przewidziane jest miejsce na nowoczesną siłownię. Nic dziwnego, ponieważ powszechny trend dbania o własną sylwetkę oraz benefity dla pracowników w postaci kart sportowych sprawiły, iż coraz więcej osób uczęszcza regularnie na treningi.
Oprócz profesjonalnego i nowoczesnego sprzętu podstawą działalności każdego klubu sportowego jest wykwalifikowana kadra instruktorów oraz trenerów, którzy nie tylko dbają o renomę i wysoką jakość usług, ale również o utrzymanie dobrych relacji z klientami.
Coraz więcej osób zastanawia się, jak zostać instruktorem fitness nie tylko z uwagi na duże zapotrzebowanie na osoby o odpowiednich uprawnieniach. Ogromnym atutem takiej pracy jest połączenie pracy z aktywnym trybem życia – instruktor, dbając o innych, może zatroszczyć się jednocześnie o swoje zdrowie i sprawność fizyczną.
ZDOBĄDŹ MERYTORYCZNE I PRAKTYCZNE PRZYGOTOWANIE DO PRACY JAKO INSTRUKTOR FITNESS, ZAPISUJĄC SIĘ NA KURS ONLINE
Jak zostać instruktorem fitness? Talent nie wystarczy
Niektóre osoby mają lepsze predyspozycje do wykonywania ćwiczeń z uwagi na uwarunkowania genetyczne, dzięki czemu znacznie łatwiej mogą zauważyć postępy. Inni z kolei posiadają talent w postaci lekkości w nawiązywaniu kontaktów z innymi osobami, co jest również bardzo przydatne w tym zawodzie. Mimo to praca instruktora nie polega jedynie na posiadaniu świetnej sylwetki czy naturalnie wysoko rozwiniętych umiejętności interpersonalnych.
Każdy, kto zastanawia się, jak zostać instruktorem fitness, musi wiedzieć, że w codziennej pracy liczy się również:
- znajomość sprzętu sportowego i jego prawidłowej obsługi;
- wiedza o fizjologii wysiłku oraz anatomii człowieka, co pozwoli uniknąć niepożądanych urazów u klientów i przeprowadzać zajęcia w bezpiecznych warunkach;
- wiedza na temat zdrowego żywienia i suplementacji;
- znajomość metod i technik prowadzenia zajęć;
- wiedza na temat planowania, organizacji i kontroli procesu treningowego.
Chcesz poznać najnowsze trendy w branży fitness? Ten artykuł z pewnością Cię zainteresuje.
Jak zostać instruktorem fitness? – kursy niezbędne do uzyskania uprawnień
Zarówno merytoryczne, jak i praktyczne przygotowanie z wyżej wymienionych obszarów, pozwalają zdobyć kursy instruktorskie, które są niezbędne do legalnego podjęcia zatrudnienia w:
- siłowniach;
- ośrodkach treningowych;
- klubach sportowych;
- ośrodkach rekreacyjnych.
Dzięki kursom, które znajdują się w ofercie Polskiej Akademii Kultury i Sportu, wszyscy zainteresowani pełnoletni kandydaci upatrujący swoich szans w tym zawodzie, którzy posiadają przynajmniej średnie lub zawodowe wykształcenie, mogą uzyskać takie uprawnienia. W swojej ofercie PAKiS posiada nie tylko podstawowy Kurs Instruktora Fitness (Aerobik), ale również specjalizacje pozwalające sprecyzować kierunek zawodowy i rozszerzyć swoje kompetencje realizując m.in.:
- Kurs Instruktora Fitness (Aerobik) Osób Niepełnosprawnych;
- Kurs Instruktora Fitness – Ćwiczenia siłowe;
- Kurs Instruktora Fitness (dla kobiet w ciąży).
Jak zrobić kurs instruktora fitness?
Osoby aspirujące do podjęcia zatrudnienia w takim charakterze zastanawiają się nie tylko jak zostać instruktorem fitness, ale również, jak zrobić kurs instruktora fitness. Dzięki PAKiS jest to możliwe bez wychodzenia z domu. Kursanci realizują program za pośrednictwem platformy dydaktycznej, do której mają nieograniczony dostęp przez czas trwania kursu. Dzięki temu uczestnicy mogą ukończyć go z dowolnego miejsca, jeśli posiadają dostęp do Internetu. W trakcie realizacji kursanci przystępują do testów cząstkowych, testu generalnego i na zakończenie – filmu zaliczeniowego.
Jak zostać trenerką fitness?
Uzyskanie przygotowania do pracy jako instruktor to jednak nie koniec możliwości pod kątem zawodowego rozwoju. Ambitne kobiety, które chcą zdobyć przewagę na konkurencyjnym rynku, coraz częściej zastanawiają się, jak zostać trenerką fitness. Dodatkowe uprawnienia znacznie zwiększają zaufanie klientów, którzy chętniej wybierają osoby o szerszych kompetencjach i wszechstronnym przygotowaniu do pracy. Wychodząc naprzeciw potrzebom aspirujących trenerek, PAKiS oferuje „Kurs Trenera Klasy II – Fitness (Aerobik)”, który mogą podjąć absolwenci kursu instruktorskiego.
Dla kobiet, które stawiają przed sobą najwyższe cele zawodowe i zastanawiają się, jak zostać trenerką fitness z najszerszą wiedzą teoretyczną, przygotowaliśmy kolejny etap, czyli „Kurs Trenera Klasy I – Fitness”. Jego program koncentruje się na zaawansowanych zagadnieniach związanych z doskonaleniem motoryki ruchów oraz zdolności kondycyjnych. Absolwenci wszystkich trzech etapów kursu zyskują znacznie szersze możliwości zawodowe w branży fitness, a specjalistyczna wiedza pozwala pracować z najbardziej wymagającymi klientami i prowadzić treningi personalne na najwyższym poziomie.