Kinezygerontoprofilaktyka: pomysły na ciekawe ćwiczenia

kurs instruktora kinezygerontoprofilaktyki

W ostatnim czasie można zauważyć znaczny wzrost zainteresowania aktywnością fizyczną przez seniorów, którzy mimo upływających lat chcą zostać w dobrej kondycji. Zapotrzebowanie na instruktorów pracujących z osobami w podeszłym wieku rośnie w wielu obszarach sportu, a jednym z nich jest kinezygerontoprofilaktyka. Na czym polega? Na to pytanie odpowiemy w dalszej części artykułu. Dodatkowo przedstawimy propozycje ciekawych ćwiczeń, które możesz wdrożyć do swojego treningu jako instruktor.

Czym jest kinezygerontoprofilaktyka?

Dobra kondycja fizyczna odgrywa u osób starszych kluczową rolę w zachowaniu niezależności i odpowiedniego komfortu życia. Nic więc dziwnego, że coraz szersze grono seniorów samodzielnie dba o regularną aktywność jeszcze zanim zaczną pojawiać się problemy zdrowotne, ograniczające codzienne funkcjonowanie. Profilaktyką zapobiegającą patologicznym stanom starzenia zajmuje się kinezygerontoprofilaktyka, która dba o utrzymanie i poprawa sprawności fizycznej seniorów. 

Ta forma treningu zdrowotnego zyskuje na popularności ze względu na coraz większą świadomość osób starszych, którzy chcą zapobiec pogorszeniu mobilności, sprawności mięśniowo-stawowej czy pogorszenia funkcji układu nerwowego. Mogą to zrobić dzięki odpowiednio dobranym działaniom prewencyjnym w postaci zajęć, które możesz prowadzić jako instruktor.

ZAPISZ SIĘ NA KURS INSTRUKTORA KINEZYGERONTOPROFILAKTYKI I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY W PERSPEKTYWICZNYM ZAWODZIE

Kinezygerontoprofilaktyka – ćwiczenia równoważne dla seniorów

Osoby w podeszłym wieku często borykają się z problemem utrzymania równowagi, co znacznie obniża poziom pewności wykonywanych ruchów i przemieszczania się. Aby uniknąć poważnych urazów, w tym złamań kości, które mogą doprowadzić do długotrwałej utraty sprawności, warto wykonywać ćwiczenia poprawiające ogólną stabilność

Co w tym zakresie oferuje kinezygerontoprofilaktyka? Ćwiczenia równoważne, jakie warto wykonywać z klientami, powinny obejmować:

  • krążenie biodrami w obie strony;
  • unoszenie kolan naprzemiennie do góry;
  • przenoszenie środka ciężkości z palców na pięty i z pięt na palce;
  • unoszenie kolana do łokcia po przeciwnej stronie;
  • stanie na jednej nodze;
  • chodzenie po linii;
  • ćwiczenia z użyciem piłki gimnastycznej.

Kinezygerontoprofilaktyka – ćwiczenia siłowe dla osób starszych

Kluczowe dla zachowania sprawności fizycznej jest nie tylko poczucie stabilności i równowagi, ale również utrzymanie odpowiedniej masy mięśniowej. To właśnie dzięki nim senior będzie mógł wykonywać proste czynności, w tym samodzielnie się przemieszczać i podnosić z pozycji leżącej oraz siedzącej.

W ramach kinezygerontoprofilaktyki ćwiczenia zakładają:

  • trening wykonywany z oporem własnego ciała lub z lekkimi ciężarkami;
  • podnoszenie nóg z pozycji leżącej;
  • miniprzysiady;
  • ćwiczenia z gumami oporowymi.

Kinezygerontoprofilaktyka – ćwiczenia na elastyczność i mobilność

Seniorzy bardzo często zmagają się również z ograniczeniami zakresu ruchu oraz sztywnością stawów. Regularny trening pomaga zwiększyć komfort poruszania się i znacznie poprawić ruchomość kończyn. Pomocne okażą się takie aktywności, jak:

  • delikatny stretching;
  • joga dla seniorów;
  • ćwiczenia tai chi.

Trening zawierający powyższe elementy pozwoli uniknąć ograniczeń, które wynikają z naturalnego procesu starzenia się stawów. 

Ważne jest indywidualne podejście do każdego seniora

W 2060 roku na terenie naszego kraju będzie mieszkać według prognoz ponad 36% osób w wieku co najmniej 80 lat. Taka tendencja sprawia, że statystycznie coraz więcej osób będzie szukać skutecznej profilaktyki u specjalistów z zakresu kinezygerontoprofilaktyki. Jeśli chcesz poprowadzić swoją ścieżkę kariery w kierunku pracy jako instruktor, musisz pamiętać, że bardzo ważnym aspektem jest zindywidualizowane podejście do każdego seniora.

Kinezygerontoprofilaktyka przykładowe ćwiczenia

Prowadząc zajęcia, musisz uwzględnić potrzeby, możliwości oraz ograniczenia każdej osoby starszej. Pomoże Ci w tym personalizacja planów treningowych, która z jednej strony zwiększy zaangażowanie, a z drugiej efektywność ćwiczeń.

Zdobądź niezbędne przygotowanie i zapisz się na kurs instruktorski

Chcesz zdobyć kompleksową wiedzę na temat metodyki prowadzenia zajęć dla seniorów oraz dokumentację potwierdzającą nabyte kompetencje? Zapisz się na „Kurs Instruktora Kinezygerontoprofilaktyki” i z dowolnego miejsca poznaj sposoby prowadzenia zajęć z zakresu rekreacji ruchowej dla osób starszych. Jak to możliwe? Kurs zrealizujesz za pośrednictwem nowoczesnej platformy e-learningowej online, która pozwoli Ci zaoszczędzić ci czas i pieniądze na dojazdach oraz dostosować tempo nauki do własnych potrzeb. Nauka w zaciszu domowego biura lub na wakacjach? Dzięki PAKiS to możliwe! 

Zastanawiasz się, czy warto zdobyć kompetencje do pracy w tej dziedzinie? Więcej na temat zawodu przeczytasz w naszym artykule „Instruktorzy kinezygerontoprofilaktyki rozwijają skrzydła. Dołącz do ich grona i zacznij zarabiać, robiąc to, co kochasz!”