Czasy, w których jedynym sportem wodnym uprawianym przez Polaków były rowerki wodne, minęły bezpowrotnie. Aktualnie nad morzem, jeziorami i innymi zbiornikami coraz częściej można zauważyć specjalne latawce unoszące się od podmuchów wiatru. Powiększająca się z roku na rok grupa osób wypatrująca ruchów mas powietrza to osoby z zamiłowaniem wpatrzone w kitesurfing – co to za sport i dlaczego coraz więcej osób korzysta z usług profesjonalnych instruktorów?
Na czym polega Kitesurfing?
Kiteboarding to sport deskowy, którego najbardziej rozpowszechnioną odmianą jest kitesurfing. Jego najpopularniejszą formą jest ta polegająca na pływaniu z użyciem deski twintip oraz pompowanego latawca. Sprzęt ten stosuje się zarówno do nauki, jak również udziału w standardowych wyścigach, skokach freestyle czy zawodach polegających na najeżdżaniu na specjalne przeszkody (wakestyle).
Osoby, które opanują pływanie na deskach twintip, mogą próbować z czasem swoich sił na otwartym morzu, serfując po falach na deskach kierunkowych przypominających te do surfingu. Inną odmianą kitesurfingu jest pływanie z wykorzystaniem hydrofoili, czyli desek z przymocowanym od spodu masztem z hydroskrzydłem, które powodują, że deska unosi się kilkadziesiąt centymetrów nad wodą.
Kitesurfing – ile trwa nauka?
Obserwując kitesurferów z boku wiele osób myśli, że nauka jest bardzo trudna i czasochłonna, a na dodatek nie każdy może rozpocząć swojej przygody z tym niezwykle interesującym sportem. Jak się okazuje, kitesurfing nie ma specyficznych przeciwwskazań zdrowotnych – gdy zgodę wyrazi lekarz, naukę rozpocząć mogą osoby z astmą, chorobami serca, nadwagą, a nawet padaczką.
Wiele osób zastanawia się jednak w kontekście kitesurfingu, ile trwa nauka, aby opanować podstawowe czynności. Szacuje się, że przeciętnie każda osoba, aby popłynąć po raz pierwszy, potrzebuje średnio od 8 do 12 godzin. Instruktor na początku przybliża zasady bezpieczeństwa, a także podstawową obsługę latawca – startowanie, skręcanie czy lądowanie. Dopiero później osoby początkujące poznają techniki generowania mocy za pomocą latawca czy odzyskiwania deski na głębokiej wodzie.
Co jest potrzebne do kitesurfingu?
Aby rozpocząć naukę, a następnie uprawianie kitesurfingu, potrzebne jest odpowiednie wyposażenie. Podstawowym i niezbędnym sprzętem jest przede wszystkim:
- kask,
- kamizelka wypornościowa,
- trapez z leashem (specjalnym pasem zakładanym na wysokości talii, do którego mocuje się latawiec),
- latawiec wraz z niezbędnymi systemami bezpieczeństwa,
- deska.
Taki zestaw pozwoli na bezpieczne użytkowanie latawca, a w razie kolizji czy znalezienia się na głębokiej wodzie – szybkie wypięcie go.
Ile kosztuje sprzęt do kitesurfingu?
Kitesurfing dostarcza bezcennych wrażeń i każdy, kto choć raz spróbował swoich sił, wraca ze zdwojonym entuzjazmem. Aby móc rozpocząć swoją przygodę z tym sportem, należy wyposażyć się w powyższy sprzęt. Cena sprzętu do kitesurfingu nie należy jednak do najtańszych, ponieważ skompletowanie całego ekwipunku to koszt około 10 tysięcy złotych. Z całego zestawu najdroższy okaże się latawiec – jego średni koszt wynosi około 5 tys. złotych.
Wychodząc naprzeciw początkującym kitesurferom, wiele nadwodnych ośrodków oferuje wypożyczenie całego sprzętu. Przykładowo nad Bałtykiem można wypożyczyć cały sprzęt na godzinę za około 200 zł, a na cały dzień za około 600 zł.
Gdzie w Polsce można uprawiać kitesurfing?
Coraz więcej osób zastanawia się nie tylko w kontekście coraz popularniejszego sportu wodnego, jakim jest kitesurfing co to za sport, ale również gdzie można go uprawiać. Otóż jest to dyscyplina, która dostarcza wiele adrenaliny, jednak nie każde miejsce okaże się dobre i bezpieczne. Zarówno do nauki, jak i uprawiania sportu potrzebne są odpowiednie warunki pogodowe oraz odpowiednio szeroka plaża. W naszym kraju najlepszym miejscem od lat jest Morze Bałtyckie – Chałupy, Hel czy Jastarnia to jedne z ulubionych miejsc kitesurferów. Świetne pod tym względem okażą się również jeziora na mazurach – Śniardwy czy Niegocin.
Najpopularniejsze spoty w Europie
Zapaleni kitesurferzy korzystają jednak nie tylko z uroków polskich plaż. Jak się okazuje, Stary Kontynent dysponuje ponad 66 tysiącami kilometrów linii brzegowej, a wiele z nich świetnie nadaje się do uprawiania kitesurfingu. Do najpopularniejszych miejsc należy:
- Tarifa w Hiszpanii,
- Leucate we Francji,
- El Medano na Wyspach Kanaryjskich,
- Porto Pollo na Sardynii,
- Sylt w Niemczech.
Czy można uprawiać kitesurfing zawodowo?
Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie każdego roku organizowane są różne zawody oraz wydarzenia kitesurfingowe, na których zawodnicy rywalizują ze sobą. Zwycięzcy otrzymują nie tylko pamiątkowe puchary, ale również nagrody pieniężne. Innym sposobem zarabiania na kitesurfingu jest prowadzenie szkoleń dla innych, które w przypadku tej dyscypliny pozwoli uzyskiwać stabilny i atrakcyjny dochód. Szczególnie w przypadku bardzo dużego zainteresowania tym sportem wodnym.
Kitesurfing – jak zacząć karierę instruktora?
Jeśli opanowałeś już kitesurfing to takiego stopnia, że z łatwością przychodzi ci przekazywanie swoich dobrych praktyk początkującym, warto zastanowić się nad rozpoczęciem kariery instruktorskiej. Wiele osób zastanawia się w kontekście kitesurfingu jak zacząć pracę z adeptami tej niezwykle interesującej dyscypliny.
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest Kurs Instruktora Kitesurfingu oferowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu, dzięki której aspirujący instruktorzy poznają m.in.:
- historię kitesurfingu,
- polskie oraz międzynarodowe organizacje kitesurfingowe,
- kwestie bezpieczeństwa na wodzie oraz lądzie,
- teoretyczne podstawy kitesurfingu.
Ukończenie kursu pozwoli zdobyć wiedzę oraz umiejętności niezbędne do pracy w ośrodkach szkoleniowych kitesurfingu. Więcej informacji na temat przebiegu nauki znajdziesz w opisie kursu.