Kolka podczas treningu? Te dolegliwości najczęściej przeszkadzają w sporcie

kurs instruktora trenera sportu online

Istnieje wiele czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na efektywność treningu. Jednym z nich są nieprzyjemne dolegliwości, które nie tylko ograniczają Twoją wydajność, ale wpływają negatywnie na komfort ćwiczeń. Dlaczego pojawia się zgaga lub kolka podczas treningu? Zobacz, co jest przyczyną najpopularniejszych dolegliwości.

Kolka podczas treningu – jak się objawia i co jest jej przyczyną?

Chyba każdy przynajmniej raz doznał specyficznego, bardzo silnego i nagłego bólu w okolicy brzucha podczas wysiłku fizycznego. Nieprzyjemne uczucie nie pojawia się od razu po podjęciu aktywności, ale po upływie kilku minut. Ból najczęściej objawia się lewej strony brzucha i jest efektem skurczu mięśni gładkich jamy brzusznej, przez co do śledziony wtłaczana jest duża ilość krwi. Jej powiększenie powoduje ból pod żebrami z lewej strony.

Kolka podczas treningów może być również przyczyną:

  • niepoprawnego oddychania w trakcie wysiłku,
  • nadmiernego spożycia pokarmu bądź płynu bezpośrednio przez aktywnością fizyczną,
  • zbyt intensywnego treningu – szczególnie po długiej przerwie,
  • gwałtownych ruchów powodujących pociągnięcie wewnętrznych mięśni brzucha.

ZAPISZ SIĘ NA KURS TRENERA PERSONALNEGO ONLINE I ZDOBĄDŹ KOMPLEKSOWE PRZYGOTOWANIE DO PRACY W ZAKRESIE DORADZTWA SPORTOWEGO

Aby uniknąć kolek, warto stopniowo zwiększać intensywność treningów oraz zaplanować posiłek z odpowiednim wyprzedzeniem. Ważna w kontekście kolki jest również prawidłowa technika oddychania, która pozwala na dłuższy i bardziej intensywny trening.

Zgaga podczas treningu – na co zwrócić uwagę?

Kolejną nieprzyjemną dolegliwością, która może przytrafić Ci się podczas aktywności fizycznej jest zgaga. Podczas treningów możesz odczuwać piekący ból w okolicy mostka świadczący o cofaniu się kwasu żołądkowego do przełyku. Na to nieprzyjemne uczucie może wskazywać m.in.:

  • zbyt intensywny wysiłek – wywołuje większe ciśnienie w jamie brzusznej, co prowadzi do przepychania treści żołądka w górę przełyku,
  • niewłaściwa dieta – ciężkostrawne i tłuste pokarmy nie są mile widziane w diecie sportowców, a w szczególności bezpośrednio przed treningiem; żołądek potrzebuje wówczas więcej czasu, aby strawić posiłek,
  • nieodpowiedni styl życia – palenie tytoniu, spożywanie alkoholu czy stres znacznie nasila występowanie zgagi.

Jeśli chcesz uniknąć tego nieprzyjemnego uczucia, wyeliminuj pikantne jedzenie, kawę, a także papierosy i alkohol. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się pieczenia w okolicy mostka, ale znacznie poprawisz ogólną wydolność i kondycję organizmu.

Zatykanie uszu podczas treningu – w czym tkwi problem?

W trakcie aktywności fizycznych możesz doświadczyć również nieprzyjemnego uczucia, jakim jest zatkane ucho. Podczas treningów możesz doznać takiej dolegliwości ze względu na:

  • zmiany ciśnienia – zarówno te, które zachodzą w organizmie przy intensywnym wysiłku, jak również w atmosferze; jest to szczególnie dokuczliwe w zamkniętych pomieszczeniach,
  • duży poziom stresu – jak się okazuje źródłem problemów z zatykającymi się uszami może być nadmierny stres, który zaburza równowagę energetyczną; negatywną konsekwencją przekroczenia rezerw energetycznych jest właśnie nagły i chwilowy ubytek słuchu, a także szumy uszne,
  • intensywny oddech – głębokie oddychanie w trakcie ćwiczeń doprowadza do szybkich zmian ciśnienia w jamie nosowej i ustnej, które połączone są z uszami; może powodować to chwilowe zatykanie uszu.

Aby zapobiec tym dolegliwościom, warto zadbać o odpowiednią ilość snu i odpoczynku, co zredukuje stres, a także o poprawę techniki oddychania.

Dlaczego występuje drżenie mięśni podczas treningu?

Kolka, zgaga czy zatykanie ucha to niejedyne dolegliwości, z jakimi można się spotkać podczas aktywności fizycznej. Wielu sportowców – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów – dotyka również drżenie mięśni podczas treningów. Przyczyną może być m.in.:

  • zmęczenie mięśni – wykonywanie ćwiczeń o bardzo dużej intensywności może doprowadzić do przetrenowania i przemęczenia,
  • niedobór elektrolitów – drżenie mięśni może wynikać z braków magnezu, sodu czy potasu,
  • błędna technika ćwiczeń – przeciążenie mięśni może wynikać nie tylko z intensywnego treningu, ale również z błędów popełnianych przy wykonywaniu powtórzeń.

W celu zminimalizowania ryzyka powstawania tego typu dolegliwości, warto pamiętać o odpowiedniej suplementacji, dawkowania intensywności treningu, a także odpowiedniej technice ćwiczeń.

kolka podczas treningu

Skurcz łydki podczas treningu – dlaczego powstaje?

Ostatnią z dolegliwości w naszym zestawieniu jest skurcz łydki podczas treningów. Jest to dokuczliwe przy różnych formach aktywności fizycznej, a przede wszystkim w trakcie biegania. Do przyczyn zaliczyć można m.in.:

  • dehydratację – brak wystarczającego nawodnienia może skutkować drżeniem mięśni, dlatego warto pić dużo wody przed, w trakcie oraz po treningu,
  • niedobory elektrolitów – do prawidłowej pracy mięśni wymagany jest odpowiedni poziom magnezu, sodu czy potasu; z tego powodu należy zadbać o odpowiednią dietę i suplementację,
  • przeciążenie mięśni – brak odpowiedniej rozgrzewki i zbyt długie dystanse mogą doprowadzić do drżenia łydek, dlatego każdy trening powinien być poprzedzony solidną rozgrzewką.

Chcesz profesjonalnie zająć się doradztwem treningowym? Zapisz się na Kurs Trenera Personalnego

Jak widać istnieje wiele dolegliwości, z którymi mogą zmagać się Twoi klienci. Jeśli chcesz przekuć pasję w biznes i rozpocząć karierę w zakresie profesjonalnego doradztwa treningowego, zapisz się na Kurs Trenera Personalnego Online i zdobądź kompleksowe przygotowanie merytoryczne do pracy. 

W trakcie nauki poznasz podstawy anatomii, biomechaniki oraz fizjologii człowieka, a także informacje na temat żywienia i dietetyki w sporcie, dzięki czemu skutecznie wyeliminujesz różne dolegliwości swoich klientów.