Jak zostać trenerem piłki nożnej?

jak zostać trenerem piłki nożnej

Choć mistrzostwa świata w piłce nożnej organizowane są co 4 lata, piłkarskie święto w Polsce i na całym świecie trwa cały czas. Wszystko za sprawą krajowych rozgrywek ligowych wzbudzających ogromne zainteresowanie – zarówno kibiców, jak i samych zawodników oraz trenerów. W przeciągu ostatnich kilku lat znacznie rozwinął się rynek szkółek piłkarskich i akademii, które nie tylko tworzą młodym zawodnikom szanse rozwoju. Na popularności tej dyscypliny zyskują również trenerzy piłki nożnej, którzy mogą w coraz łatwiejszy sposób zdobyć wymagane uprawnienia do prowadzenia jednej z drużyn. Kto najczęściej decyduje się na podjęcie takiej funkcji i jakie są zarobki trenerów piłkarskich?

Trenerzy piłki nożnej – coraz większe zapotrzebowanie

Niezmiennie od wielu lat można zaobserwować w naszym kraju bardzo duże zainteresowanie aktywnym trenowaniem futbolu. Szczególnie mowa o najmłodszych miłośnikach tej dyscypliny, którzy dzięki zaangażowanym działaniom Polskiego Związku Piłki Nożnej, mogą rozwijać swoje umiejętności w profesjonalnych warunkach.

PZPN, chcąc podnieść jakość usług świadczonych przez akademie, wprowadził m.in. specjalny program certyfikacji, który ma za zadanie usystematyzować i wyrównać poziom w ośrodkach sportowych. Profesjonalizacja szkoleń piłkarskich to także możliwość pracy trenerów w dobrze zorganizowanym środowisku. W naszym kraju znajduje się ponad 1100 placówek objętych programem certyfikacji i szacuje się, że ogółem na rynku może działać ich nawet kilka razy więcej.

Jak zostać trenerem piłkarskim? Po pierwsze kurs instruktorski oraz trenerski

Aby jednak móc pracować z najlepszymi zespołami, aspirujący trener piłkarski musi przejść wiele szczebli nie tylko pod kątem wynagrodzenia, ale przede wszystkim posiadanych uprawnień.

To właśnie wraz ze wzrostem umiejętności potwierdzonych odpowiednimi certyfikatami i zaświadczeniami, rośnie wartość trenera na rynku piłkarskim, który z czasem może ubiegać się o coraz wyższe wynagrodzenie. Będzie ono zupełnie inne w przypadku początkującego trenera młodzieży stawiającej swoje pierwsze kroki na murawie, a doświadczonego szkoleniowca klubu rozgrywającego mecze w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce.

Kurs trenera piłki nożnej – dla kogo?

Trenerami piłkarskimi zostają zazwyczaj osoby, które posiadają piłkarską przeszłość. Są to często byli piłkarze lub działacze znający środowisko piłkarskie od kulis. Istnieje jednak wielu pasjonatów tej dyscypliny, którzy analizują elementy taktyczne i strategiczne, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby ścieżkę do pozostania czołowym trenerem rozpoczął każdy zdeterminowany kandydat.

Swoje doświadczenie trener może budować podczas pracy w związkach oraz ośrodkach sportowych. Legalne zatrudnienie w tego typu placówkach jest możliwe w przypadku osób, które ukończą kurs na instruktora piłki nożnej. Jest to pierwszy krok w zawodowej karierze, wprowadzający w świat metodyki nauczania innych.

CHCESZ ZDOBYĆ UPRAWNIENIA DO PRACY JAKO INSTRUKTOR ORAZ TRENER PIŁKI NOŻNEJ? ZAPISZ SIĘ NA KURS ONLINE

Polska Akademia Kultury i Sportu posiada w swojej ofercie propozycje dla trenerów o różnym stopniu zaawansowania:

Dopiero absolwent kursu instruktorskiego może zrealizować kurs klasy II na trenera piłki nożnej, a następnie kurs na trenera klasy I.

Co dają kursy dla trenerów piłki nożnej?

Realizując powyższe kursy, aspirujący trenerzy piłkarscy nie tylko poznają zagadnienia związane z anatomią i biomechaniką człowieka, ale także fizjologią wysiłku fizycznego, która odgrywa ogromną rolę podczas treningów. Kursanci poznają także aktualne przepisy, które nieustannie ulegają zmianie. Przykładowo w ostatnim czasie zmienił się zapis odnośnie tego, ile zmian zawodników może dokonać trener w meczu piłki nożnej.

Jak zostać trenerem piłki nożnej? Kurs na trenera piłki nożnej cenną bazą do kolejnych uprawnień

Utrzymująca się nieustannie ogromna popularność tej dyscypliny sportu sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się, jak zostać trenerem futbolu. Kursy instruktorskie oraz trenerskie umożliwiają zdobycie niezwykle cennej wiedzy oraz umiejętności, które okażą się niezbędne do rozwoju kariery na kolejnych szczeblach.

Kurs trenera piłki nożnej UEFA – licencje niezbędne do rozwoju

Uprawnienia do prowadzenia zespołów w poszczególnych rozgrywkach są przyznawane w oparciu o licencję UEFA, czyli międzynarodowej federacji piłkarskiej. I tak kurs:

  • Grassroots D – uprawnia do prowadzenia klubów znajdujących się w C klasie oraz B klasie,
  • Grassroots C i UEFA C – drużyny klasy A,B, C. Juniorów D i F (6-12 lat)
  • UEFA B – klasa okręgowa, III liga futsal, II-III liga kobiet, liga okręgowa juniorów A-F,
  • UEFA A – od II do IV ligi, ekstraklasa futsal, ekstraklasa kobiet, liga wojewódzka, juniorów A-F,
  • UEFA Pro – jego ukończenie pozwala objąć klub grający w 1. lidze oraz Ekstraklasie, czyli najwyższej klasie rozgrywkowej.

Każdy zrealizowany kurs i zdobyta licencja jest nie tylko świetną szansą na rozwój, ale również na coraz większe wynagrodzenie.

Ile zarabia trener piłki nożnej?

Taka sytuacja stwarza świetne warunki dla trenerów, którzy wraz z pojawianiem się coraz większej ilości akademii piłkarskich, a także ich profesjonalizacją, mogą liczyć na bardziej stabilne i satysfakcjonujące pod kątem wynagrodzenia zatrudnienie.

Początkujący trener piłki nożnej – zarobki

Osoba rozpoczynająca swoją karierę jako instruktor lub trener obejmuje najczęściej najmłodsze grupy w szkółkach piłkarskich. Jego praca w dużej mierze ogranicza się do prowadzenia 2-3 treningów w trakcie jednego tygodnia, ponieważ dzieci i młodzież z najmłodszych roczników nie bierze udziału w ligowych rozgrywkach. Swoje umiejętności szlifują najczęściej w starciach na specjalnie zorganizowanych turniejach – często wyjazdowych.

W zależności od budżetu klubu, regionu oraz liczebności grupy, początkujący trener piłki nożnej za prowadzenie jednej grupy może liczyć od 400 do 650 zł miesięcznie. Nieduży wymiar godzinowy zajęć pozwala dobrze zorganizowanej osobie wziąć pod skrzydła jednak więcej niż jedną grupę, co pozwala podwoić lub potroić wskazaną wyżej stawkę. Sprawia to, iż taka pensja może wynosić około 2000 zł.

Zarobki trenerów w Ekstraklasie

Zarobki trenerów piłki nożnej w Polsce są bardzo różne i uzależnione są od wielu czynników, takich jak:

  • posiadane uprawnienia,
  • staż,
  • region kraju,
  • rola w klubie (czy jest to asystent trenera, trener drugiego zespołu czy pełni funkcje głównego trenera),
  • wiek podopiecznych (inne zarobki klub przewiduje dla trenera młodzików, a zupełnie inne dla szkoleniowca seniorów),
  • prestiż klubu i jego osiągnięcia.

Według różnych źródeł, pensje trenerów największych drużyn w polskiej Ekstraklasie wynoszą od 20 do 150 tysięcy złotych miesięcznie. Na tę najniższą stawkę mogą liczyć szkoleniowcy tzw. beniaminków, czyli drużyn, które dopiero awansowały z niższej ligi do Ekstraklasy i często wracają na najwyższy szczebel rozgrywek po wielu latach.  Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż takie kluby dysponują znacznie mniejszym budżetem niż kluby, które regularnie występują w Ekstraklasie. Aktualnie szacuje się, iż średnia zarobków szkoleniowców najbogatszych klubów wynoszą średnio 50 tysięcy złotych miesięcznie.

Najwyższa stawka zarezerwowana jest dla najlepszych trenerów obejmujących największe polskie potęgi posiadające dużo większy kapitał od pozostałych klubów. W sezonie 2021/2022 średnią znacznie przekroczył Marek Papszun, który wówczas prowadził klub Raków Częstochowa. Nieoficjalnie mówiło się wówczas o wynagrodzeniu rzędu 350 tysięcy złotych miesięcznie dla trenera, który zdobył z tym klubem Mistrzostwo oraz Puchar Polski.