Kontuzja barku. Objawy, które wskazują na nieprawidłowe wyciskanie

kurs instruktora fitness

Kontuzje barku są powszechnym problemem wśród osób, które regularnie trenują sporty siłowe. Na tego typu urazy narażeni są przede wszystkim pasjonaci podnoszenia ciężarów i wyciskania na ławce. Intensywne i często powtarzane ruchy mogą wywoływać ból, który znacznie ograniczy zdolność do dalszego treningu. Chcesz uniknąć przerwy, jaką może spowodować kontuzja barku? Objawy i zalecenia opisane w tym artykule pomogą Ci się przed nią uchronić.

Kontuzja barku przy wyciskaniu – przyczyny

Trudno wyobrazić sobie aktywność sportową, w której bark będzie obciążany bardziej niż przy wyciskaniu na ławeczce sportowej lub w pozycji stojącej. Jeśli jesteś miłośnikiem sportów siłowych i lubisz tego typu ćwiczenia, musisz w szczególności uważać na prawidłową technikę oraz dobór optymalnego obciążenia

Najczęstszą przyczyną kontuzji barku przy wyciskaniu jest:

  • niepoprawne ułożenie rąk – nadmierne oddalenie ramion zwiększa nacisk na staw barkowy i prowadzi do obciążeń oraz potencjalnych uszkodzeń ścięgien i mięśni barkowych;
  • zbyt duży ciężar – używanie obciążenia, które przekracza Twoje aktualne możliwości treningowe, znacznie zwiększa ryzyko urazu;
  • zła postawa – garbienie się oraz niewłaściwe ułożenie pleców obciąża niepotrzebnie bark i może doprowadzić do długotrwałych problemów.

Kontuzja barku – objawy, których nie możesz bagatelizować

Kontuzja barku przy wyciskaniu zdarza się najczęściej przez nieodpowiednią technikę, która prowadzi do asymetrycznego rozłożenia obciążenia na staw barkowy. To z kolei powoduje nadmierny nacisk na mniejsze grupy mięśniowe, niedostosowane do takiego wysiłku.

CHCESZ ZDOBYĆ PRZYGOTOWANIE DO PRACY JAKO INSTRUKTOR FITNESS W ZAKRESIE ĆWICZEŃ SIŁOWYCH? ZAPISZ SIĘ NA KURS I POZNAJ METODY TRENINGOWE, KTÓRE POZWOLĄ UNIKNĄĆ KONTUZJI U PODOPIECZNYCH

Nie jesteś pewien czy to kontuzja barku? Objawy, które jednoznacznie wskazują na uraz po wyciskaniu to:

  • ostry ból – odczuwalny przede wszystkim podczas ruchów ręki do góry lub podnoszenia nawet lekkiego obciążenia;
  • ograniczenie ruchomości – urazy barku uniemożliwiają często wykonywania prostych czynności, jak podnoszenie ręki;
  • uczucie sztywności –  bark może wydawać się sztywny i trudny do swobodnego poruszania – szczególnie po przebudzeniu lub po dłuższym unieruchomieniu stawu barkowego,
  • trzaski w stawie – dźwięki klikania lub trzaskania mogą oznaczać poważną kontuzję ścięgien bądź uszkodzenia chrząstki.

Dla takich urazów, jak kontuzje barków, objawy te mogą oznaczać poważne konsekwencje zdrowotne. Warto więc odpowiednio szybko reagować na pierwsze symptomy i zdiagnozować problem u specjalisty.

Kontuzja barku – profilaktyka

Aby nie doprowadzić do tego typu dolegliwości, warto stosować się do kilku najważniejszych zaleceń. W przypadku kontuzji barku profilaktyka dotyczy:

  • rozgrzewki – odpowiedni zestaw ćwiczeń rozciągających i wzmacniających przygotuje barki do dużego obciążenia;
  • odpowiedniego doboru ciężarów – stopniowo dobieraj obciążenie, które pozwoli Ci wykonać serie powtórzeń bez nadmiernego bólu;
  • prawidłowej techniki – podczas wyciskania zwróć uwagę na sposób wykonywania każdego powtórzenia.

Kluczowym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę w trakcie wyciskania, jest stabilność barku. Zamiast koncentrować się na coraz większym obciążeniu, skup się przede wszystkim na poprawnych ruchach.

Kontuzja barku – jak leczyć?

Nie udało Ci się uniknąć kontuzji braku? Jak leczyć takie dolegliwości? Istnieje kilka skutecznych metod, które obejmują różnorodne podejścia i zależą od rodzaju oraz ciężkości urazu:

  • odpoczynek – unikanie aktywności obciążających bark jest kluczowe do naturalnego procesu gojenia się tkanek;
  • rehabilitacja – specjalistyczne ćwiczenia mogą okazać się konieczne, aby przywrócić pełny zakres ruchu oraz zredukować ból;
  • interwencje medyczne – w bardziej skomplikowanych przypadkach konieczna może być wizyta u lekarza, który może podać m.in. specjalny zastrzyk sterydowy.
kontuzja barku objawy

Sporty siłowe to twoja pasja? Zapisz się na kurs online i zdobądź uprawnienia instruktorskie

Wyciskanie jest jednym z Twoich ulubionych ćwiczeń i nie wyobrażasz sobie dnia bez treningu? Przekuj pasję w biznes i zdobądź przygotowanie do prowadzenia zajęć dla różnych grup! Zapisz się na „Kurs Instruktora Fitness (Ćwiczenia siłowe) i poznaj najważniejsze zagadnienia na temat ćwiczeń siłowych w ramach zajęć fitness bez wychodzenia z domu. 

Wybierz PAKiS i zrealizuj kurs za pośrednictwem nowoczesnej i efektywnej platformy online, dzięki której w łatwy sposób pogodzisz naukę z pracą i innymi obowiązkami. Dostosuj czas oraz miejsce nauki do własnych preferencji i zdobądź przygotowanie do pracy jako instruktor. Po ukończeniu kursu otrzymasz dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz certyfikaty – w języku polskim oraz angielskim. Pozwoli Ci to potwierdzić posiadane kompetencje przyszłemu pracodawcy oraz rozpocząć własny biznes, który może być źródłem atrakcyjnego dochodu. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule “Instruktor fitness na własnej działalności – czy to się opłaca?”.

Więcej informacji na temat nauki znajdziesz w opisie kursu.