Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2021
Czym tak naprawdę jest zdrowe odżywianie? Nie są to z pewnością sztywne kuchenne dogmaty, a bardziej dopasowane w sposób indywidualny programy żywienia. To, co ląduje na naszym talerzu będzie decydować o sylwetce, chorobach, a nawet samopoczuciu. Spożywane produkty zaopatrują organizm w niezbędną do funkcjonowania wartość odżywczą, aczkolwiek pierwotna jakość produktów stanowi o ich wykorzystaniu. Trzeba w tym miejscu uwzględnić energetyczne zapotrzebowanie organizmu, gdyż budowa ciała oraz stopień aktywności fizycznej wyznaczają, jak dużo powinno się jeść w ciągu całego dnia i jakie produkty będą najlepsze w ramach zastosowanej diety.
Sprawa może wydawać się błaha, ale to tylko pozory. Odpowiednia dieta powstaje na wskutek analizy przypadku, konkretnej osoby, która ma problemy ze zdrowiem bądź potrzebuje zrównoważonego jadłospisu uzupełniającego sportową aktywność. W tym celu nieodzownym elementem jest posiadanie wiedzy z zakresu żywienia, anatomii, fizjologii oraz biochemii na bardzo wysokim poziomie. Informacje z tych dziedzin są bazą dla specjalistów dietetyki i suplementacji. Najprostszą drogą do zdobycia, czy uzupełnienia wiadomości z tej specjalizacji jest odbycie kursu dietetyki i suplementacji. O osobach, które nie posiadają przygotowania merytorycznego i metodycznego, nie można powiedzieć, że są autorytetami w swojej dziedzinie. Z pewnością mają opanowaną wiedzę, jednak jest ona niewystarczająco skondensowana, aby móc pomagać innym. Pozycja mentora wiąże się z ponoszeniem odpowiedzialności za swoich podopiecznych. O jakości prowadzonych przez nauczyciela konsultacji i zajęć z klientami świadczy jego udokumentowana ścieżka edukacji i kariery zawodowej.
Ukończenie kursu daje możliwość podjęcia pracy w zawodzie. Co więcej, otrzymanie certyfikatu dowodzi zarówno posiadanej wiedzy i również profesjonalizmu osoby zajmującej się tą tematyką. Pozytywne zaliczenie egzaminu końcowego upoważnia do wykonywania zawodu dietetyka w wielu obszarach zatrudnienia. Począwszy od ośrodków sportowych, rekreacyjnych, Welness & Spa aż do klubów komercyjnych. To również szansa na otworzenie własnej poradni dietetycznej lub organizowanie wykładów oraz kursów, podczas których poruszany jest problem zdrowego odżywiania. Nie bez przyczyny nazwane zostało to problemem, bowiem zaawansowana technologia i poziom rozwoju wiedzy w tej dziedzinie umożliwiają postawienie nowych tez odnośnie przenikania się sfery odżywiania i sportu. Powstało wiele oryginalnych diet przeznaczonych dla pacjentów klinicznych i zawodowych sportowców. Zadaniem dietetyków jest wykorzystanie swojego doświadczenia w konfrontacji z natłokiem niebezpiecznych dla społeczeństwa trendów, np. stołowania się w fastfoodach, kopiowania stylu żywienia od osób, które mają całkiem inne uwarunkowania biologiczne. Absolwent kursu dietetyki i suplementacji to osoba, która przy pomocy narzędzi komunikacyjnych przeprowadzi wywiad ze swoim „pacjentem” i dobierze program żywieniowy rekomendowany dla uzyskania autentycznych efektów poprawy zdrowia. W szczególności zadba o przywrócenie właściwej gospodarki hormonalnej, niezastąpionej w trakcie zrzucania kilogramów lub przybierania na masie mięśniowej.
Moda na piękne i zdrowe ciała nabiera coraz większego rozpędu. Chociażby przez wzgląd na popularyzację ogólnie pojętej tematyki aktywizacji fizycznej. Głównym komunikacyjnym przekaźnikiem nie są tu słowa, a obrazy przedstawiające ludzi zdrowych i wysportowanych. Jest to pewnego rodzaju nurt cywilizacyjny, który zakwalifikowany został przez media jako styl życia. Nie jest to jednak zbrodnia wobec ludzkiej natury, ponieważ każdy przystanek na drodze naszego rozwoju jest dominantą, zasadą osiągania osobistych celów i amplitudy szczęścia. Dlatego dietetyka nie stoi pod wielkim znakiem zapytania, lecz pod znakiem ostrzegającym przed wzniesieniem, a dokładniej zdobytym już szczytem przez osoby, które mają pewny zawód i godziwe pieniądze.