Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021
Gra w badmintona to sport grupowy. Dodatkowo może uprawiać go każdy, zarówno kobieta jak i mężczyzna, a także dziecko, młodzież, dorośli i seniorzy. Uprawiany rekreacyjnie, na działce, w ogrodzie, lesie, na podwórku czy plaży ma dostarczyć przede wszystkim wiele radości i zabawy, ale także służyć poprawieniu kondycji fizycznej w przyjemny sposób. Wbrew pozorom, aby odbić lotkę trzeba się bowiem nabiegać i nagimnastykować. W badmintona grali nasi rodzice, dziadkowie, graliśmy i my. Niestety, wśród młodzieży sport ten, jak zresztą i większość innych jego odmian, uprawiany jest głównie na Xbox-ach. Ci jednak, którzy już złapią badmintonowego bakcyla, udają się do klubów sportowych lub ośrodków rekreacyjnych, aby móc ćwiczyć w realu, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.
Pierwszy pokaz gry tego sportu odbył się w 1870 roku w miejscowości o nazwie Badminton, znajdującej się w bliskiej odległości od Bristolu. Dziś natomiast najwięcej osób odbija lotki w Chinach, Japonii i Danii. W Polsce, choć sport ten nie jest tak popularny jak w Azji, to mimo wszystko wiele osób nadal go promuje. Organizowane są rozgrywki sportowe klasyfikowane ze względu na poszczególne grupy wiekowe, a pasjonatów tego sportu zachęca się do tego, aby robili kursy instruktorskie badmintona, dzięki którym przyszli trenerzy nie tylko będą mogli znaleźć ciekawą pracę w wielu ośrodkach sportowych i rekreacyjnych, ale także pracować w zgodzie ze swoją pasją. W tym wypadku działa bowiem zasada „rób w życiu to co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w życiu”. Potwierdzają ją instruktorzy, którzy dziś uczą młode (i nie tylko) kadry badmintona.
Instruktorem badmintona może zostać każdy, kto ma ukończone 18 lat i wykształcenie średnie. Musi też ukończyć kurs na trenera tego sportu i pozytywnie zdać egzaminy. Legitymacja oraz otrzymane dokumenty uprawniają taką osobę do prowadzenia zajęć z każdą grupą wiekową, w różnych ośrodkach sportowych i rekreacyjnych.
Dlaczego warto grać w badmintona w każdym wieku? Dlatego, że sport ten ma wiele zalet. Przede wszystkim sprzęt potrzebny do gry nie jest drogi, przez co stać na niego każdego amatora. Dobrej jakości paletki i lotki można nabyć w sklepach sportowych już za kilkadziesiąt złotych, a takie mające nam posłużyć tylko do celów rekreacyjnych, są dostępne w marketach nawet za kilkanaście złotych, także nie jest to duży wydatek. Innym pozytywnym aspektem gry w badmintona jest jego powszechność. Grać można wszędzie, na działce, na podwórku, w miejskim parku czy na chodniku przed blokiem. Nie trzeba mieć również żadnego specjalistycznego stroju, wystarczą tylko niekrępujące ruchy ubrania i wygodne buty. Instruktorzy badmintona przypominają jednak, aby przed rozpoczęciem gry dobrze się rozgrzać, dzięki temu nie będziemy narażeni na żadne kontuzje, a sama gra zapewni nam wtedy także wiele aspektów zdrowotnych. Pierwszym z nich jest poprawa kondycji i wydolności płuc. Jednocześnie w przyjemny sposób gubimy nadmierne kalorie, a nasza waga w zadziwiający sposób szybko zaczyna spadać. Poprawia się także nasze krążenie, zmniejsza ilość cukru i cholesterolu we krwi, a mięśnie stają się silniejsze, ładniej uformowane i bardziej rozciągnięte. Jako, że podczas gry pracują w dużej mierze mięśnie rąk i ramion, po kilkunastu treningach zauważymy, że nie mamy problemów z podnoszeniem ciężarów czy dźwiganiem ciężkich zakupów. Instruktorzy badmintona podkreślają, że gra ta poprawia także koncentrację, jak również czas naszej reakcji na poszczególne bodźce zewnętrzne, które na nas wpływają. Dlatego tak bardzo zachęca się osoby pracujące w korporacjach i seniorów do podjęcia tej aktywności fizycznej. Pozwoli się ona także rozluźnić, zrelaksować oraz poprawić w szybki sposób nasz nastrój.