Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2021
Tej dyscypliny sportowej przedstawiać nikomu nie trzeba. Miłośnicy boksu stanowią przeszło 30-40 % uprawiających sztuki walk mieszanych. Fala zainteresowania boksem wciąż utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie. Powstaje coraz więcej ośrodków sportowych udostępniających swą przestrzeń dla amatorów i zawodowców szlifujących swoje pięściarskie umiejętności. Wraz z rozwojem infrastruktury sportowej, wzrasta liczba osób chcących postawić pierwsze kroki na ringu. Polskie ziemie zrodziły do tej pory wielu wspaniałych pięściarzy, jak np.: Andrzej Gołota, Albert Sosnowski, Dariusz Michalczewski, Krzysztof Włodarczyk, Tomasz Adamek. Środowisko instruktorów, trenerów i w szczególności kibiców czekają na godnych następców wielkich pięściarzy, którzy tak, jak ci w/w, będą mierzyć się o najważniejsze pasy mistrzowskie.
Chętnych uprawiać boks na przestrzeni kolejnych kilku, kilkunastu lat nie będzie brakować. Można zaryzykować stwierdzenie, że przyszłość tego sportu w żaden sposób nie jest zagrożona. Zjawiskiem dobrze rokującym rozwój sztuk walki jest napływ osób młodych, a także kobiet, dla których boks staje się odpowiedzią dla ich osobistych potrzeb. Boks, w stosunku do lat poprzednich, nie jest już tak bardzo szufladkowany. Przestał być formą stricte zawodową. Uczestnicy zajęć dołączają do grup o wyraźnie różnym poziomie intensywności treningu. Instruktorzy prowadzą trening dopasowany do fizycznych możliwości. W związku z tym, że boks należy do kategorii dyscyplin indywidualnych, dużą rolę odgrywa ocena fizyczna podopiecznych. Dla dzieci prowadzone są zajęcia w charakterze zabawy połączonej z elementami boksu, a z kolei osobom dorosłym zmienia się program uwzględniający poziomy trudności. Celem instruktora boksu jest spełnienie oczekiwań jego podopiecznych. Tutaj następuje podział na przygotowanie amatorskie oraz zawodowe. Inaczej przebiega nauka w przypadku osób marzących o karierze zawodowego pięściarza i pasjonatów aktywnego spędzania czasu. Dla jednych trening będzie drogą do poprawienia sylwetki, rozładowania stresu, oderwania się od spraw codziennych. Przygoda z pięściarstwem to także sposób na życie, który przekuć można na sławę oraz pieniądze.
Nauka boksu dzieli się na trening siłowy, wytrzymałościowy, techniczny i mentalny. Faktor psychiki jest równie istotny, co sprawność fizyczna. Boks to sport kontaktowy; przechodząc przez kolejne stopnie wtajemniczenia, zapoznanie się z technikami walki i obrony prowadzi do walk ze sparingpartnerem. Gdy przychodzi moment skrzyżowania rękawic z drugą osobą, nie można ulec lękowi przed walką, a ten jest dosyć powszechny. Nie każdy na zawołanie potrafi wyłączyć emocje i wyprowadzić cios. Nawet w sytuacji napadu lub zagrożenia życia, strach u niektórych może być tak silny, że aż paraliżujący, co uniemożliwia odpowiednią reakcję. Dlatego też instruktor skupia się na aspektach psychicznych. Boks staje się kompletnym systemem rozwoju ciała i umysłu.
Praca w roli instruktora może dostarczyć wiele satysfakcji. Widok podopiecznych, którzy tak naprawdę przyszli z niczym, a po kilku miesiącach treningów stają się odbiciem umiejętności nauczyciela, to coś, czego nie da się opisać. Na własnej skórze trzeba przekonać się, że swoją pasją do sportu można zarażać innych i z dumą śledzić ich postępy. Jeśli marzysz o takiej pracy to zarezerwuj sobie kilkaset złotych i zapisz się na kurs instruktora boksu. Dzięki osobom startującym w kursach instruktorskich rozwija się sport, przybywa chętnych do wzięcia udziału w zajęciach, zwiększa się zaplecze finansowe, i w ostateczności społeczność pięściarska może uprawiać boks na najwyższym światowym poziomie.