Kurs instruktora brazylijskiego jiu jitsu. Różnice w programie nauczania między jiu jitsu a jego brazylijską odmianą

Choć brazylijskie jiu jitsu wywodzi się z tradycyjnego jiu jitsu, to w dużym stopniu różni się od swojego pierwowzoru. Instruktorzy prowadzący zajęcia z zakresu Gracie jiu jitsu (od nazwiska brazylijskiego zawodnika Carlosa Gracie) skupiają się podczas zajęć ze swoimi uczniami na zupełnie innych kanonach techniki walki niż w przypadku japońskiej odmiany.
Brazylijska odmiana jiu jitsu zawdzięcza swoją popularność za sprawą skuteczności w walkach MMA. Stąd też rosnące zainteresowanie zajęciami z jej zakresu. Podstawową różnicą między tymi dwoma odmianami, którą można zauważyć już podczas pierwszych zajęć to brak ceremoniału japońskiej tradycji. Instruktor prowadzący zajęcia z zakresu brazylijskiego jiu jitsu nie nakazuje ubierać swoim podopiecznym odpowiedniego stroju, ani też nie wpaja tradycyjnych gestów, zachowań podczas treningu. Do tego stopnia, że na zajęcia można przyjść w krótkich spodenkach i zwykłej koszulce. Do ubioru nie przywiązuje się najmniejszej wagi.

Kolejna różnica w programie nauczania tych dwóch stylów wywodzi się z samej istoty, która jest podstawowym wyróżnikiem tych sztuk walki. Otóż brazylijska odmiana opiera się na walce w parterze i jej celem nie jest zadanie bólu przeciwnikowi, a przejęcie nad nim kontroli. Taka forma treningu wymaga wielu ćwiczeń z zakresu opanowania dźwigni, duszenia, dosiadów i trzymania gardy. Uderzeń tutaj się nie stosuje, o czym instruktor powinien powiadomić przede wszystkim rodziców swoich młodszych podopiecznych, którzy obawiają się siniaków, uszkodzeń ciała swoich pociech. Brazylijskie jiu jitsu to sztuka walki samoobrony przed nieuzbrojonym przeciwnikiem. Z tego też powodu na treningu nie używa się broni jak ma to miejsce w przypadku japońskiego pierwowzoru.

Instruktorzy brazylijskiego jiu jitsu podczas zajęć treningowych uczulają swoich podopiecznych na skupieniu się na jednym przeciwniku. Jak już wcześniej zostało wspomniane, ta sztuka walki opiera się na walce w parterze, co wyklucza obronę przed kilkoma rywalami równocześnie. Z tego powodu kolejne ćwiczenia odbywają się w parach, a nie we większych grupach. Ponadto w BJJ nie istnieje coś takiego jak poprawna technika. Istnieją założenia, które instruktor przekazuje swoim podopiecznym, ale najistotniejsza jest skuteczność. Każdy z uprawiających tę sztukę walki ma odmienną anatomię, siłę i możliwości rozciągnięcia swojego ciała, przez co każdy będzie wykonywał technikę w inny sposób. W efekcie czego podczas zajęć można sparować dowolnych zawodników bez obaw o zdrowie.

Niesie to za sobą także inne korzyści. Nauka technik odbywa się w „warunkach bojowych”, bez udawania i pozorowania. Podczas treningu instruktor brazylijskiego jiu jitsu nie sugeruje podopiecznym jaką technikę zastosować, a nakłania do zastosowania innych. Ćwiczących pojmując taką zależność wypracuję u siebie prosty mechanizm dostosowania odpowiedniej dźwigni w celu uzyskania najlepszego efektu skuteczności. Trzeba zaznaczyć, że brazylijskie jiu jitsu jest sportową odmianą swojego japońskiego pierwowzoru. Instruktor prowadzący zajęcia z zakresu BJJ skupia się także na poprawie wydolności swoich zawodników. Stąd wiele ćwiczeń siłowych, samych zajęć sportowych zwiększających wydolność, kondycję swoich podopiecznych.

Technika walki opracowana przez Gracie łączy w sobie efektywność, cierpliwość oraz kontrolę. Te trzy elementy stają się podstawą podczas zajęć prowadzonych przez instruktora. Sama efektywność oznacza efektywne wykorzystanie własnej siły i energii. Jak przy najmniejszym wysiłku osiągnąć maksimum. Cierpliwość, czyli odpowiednie wyczucie, timing, aby wiedzieć, kiedy przejść do ataku, poczekać na właściwy moment. Instruktor wpaja swoim podopiecznym także trzecią zasadę, iż bez kontroli nad sobą i przeciwnikiem można ulec w walce bardzo szybko.

Technika brazylijskiego jiu jitsu nie jest trudna do opanowania zarówno przez starszych jak i młodszych adeptów. Stąd też rosnące zainteresowanie tą sztuką walki wśród młodzieży, która może się wykazać w bezpośredniej rywalizacji. Instruktor przeznacza na walkę dużą część treningu, nie skupia się na technice, ceremoniale tak jak w klasycznym jiu jitsu. To sztuka walki, który uczy wytrwałości, pracy nad sobą. Ważne jest też dbanie o zdrowie i szacunek wobec drugiej osoby. Jest sportem, który można zacząć trenować w różnym wieku i niezależnie od predyspozycji.

Więcej informacji nt. kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/140/kurs-instruktora-jiu-jitsu