Kurs instruktora kajakarstwa. Rodzaj sportu, który bez przygotowania fizycznego i odpowiedniego sprzętu jest niebezpieczny dla początkujących

Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021

Kajakarstwo to jeden ze sportów ekstremalnych, który zapewnia sporą dawkę adrenaliny. Początki mogą jednak być trudne, a samodzielne próby uprawiania tego sportu nie są dobrym pomysłem i mogą źle się skończyć. Myśląc o kajakarstwie, należy znaleźć instruktora, który nie tylko zapozna nas z tajnikami technicznymi tego sportu, lecz przede wszystkim zadba o nasze bezpieczeństwo.

Jednym z najważniejszych punktów, na które powinni zwrócić uwagę uczniowie pragnący uprawiać kajakarstwo, jest odpowiednie przygotowanie fizyczne. Na początku nie należy przesadzać i dać swoim mięśniom czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Jeśli wcześniej nie uprawialiśmy żadnego sportu, możemy liczyć się z zakwasami. Wbrew powszechnym przekonaniom, nie powinno się ćwiczyć z zakwasami, lecz pozwolić, by mięśnie zregenerowały się w spoczynku. Przed treningiem konieczna jest rozgrzewka, tak jak w przypadku każdej innej dyscypliny sportowej. W przypadku kajakarstwa jest to szczególnie ważne, gdyż nie chcemy, by podczas spływu łapały nas skurcze. Odpowiednie przygotowanie fizyczne i stopniowe, regularne nabieranie formy to kluczowe elementy, które pozwolą nam cieszyć się nową pasją.

Uprawianie kajakarstwa jest również niemożliwe bez odpowiedniego sprzętu. Decydując się na tę dziedzinę sportu, warto w miarę możliwości wybierać sprzęt najlepszej jakości, który przede wszystkim zapewni nam bezpieczeństwo i komfort. Kupując kajak, należy zwrócić uwagę na to, czy sprzęt jest wyposażony w komory wypornościowe, które uniemożliwią zatopienie kajaka, oraz linę pokładową ułatwiającą akcję ratunkową. Zanim kupimy kajak, powinniśmy w nim usiąść, by przekonać się, czy jest dla nas wygodny. Dodatkową zaletą będzie także podnóżek, który ułatwi manewrowanie kajakiem oraz uchwyty na dziobie i rufie, które przydadzą się podczas akcji ratunkowej i przenoszenia. Wybierając wiosło, musimy pamiętać o jego odpowiedniej długości i o tym, by było solidne, lecz równocześnie lekkie.

Obowiązkowym elementem wyposażenia jest również wiosło zapasowe oraz kamizelka ratunkowa lub kamizelka asekuracyjna. Ta druga zmniejsza ryzyko utonięcia i przeznaczona jest dla osób, które potrafią pływać. Odpowiednia kamizelka powinna być w jaskrawym kolorze i mieć atest Instytutu Medycyny Morskiej, który świadczy o tym, że kamizelka jest bezpieczna i odpowiednio wykonana. Oprócz tego warto wyposażyć się w nieograniczający ruchów strój sportowy wykonany z szybkoschnącego materiału, buty (najlepiej neoprenowe), nakrycie głowy (w kajakarstwie górskim obowiązkowy jest kask), okulary przeciwsłoneczne (najlepiej polaryzacyjne), nóż lub scyzoryk oraz worki wodoszczelne, które ochronią nasze rzeczy prywatne, takie jak np. aparat fotograficzny. W kajaku musi się również znaleźć miejsce dla apteczki, którą można przyczepić do wnętrza kajaka w wodoszczelnym worku. Każdy kajakarz musi również mieć przy sobie rzutkę, która może uratować czyjeś życie. Sprzęt kajakarski należy kupować w profesjonalnych sklepach sportowych, w których pracują osoby kompetentne, mające na uwadze nasze zdrowie i bezpieczeństwo. W wyborze odpowiedniego sprzętu pomoże również instruktor.

Szkoląc się pod okiem wykwalifikowanego instruktora kajakarstwa, mamy gwarancję, że od samego początku nie będziemy popełniać podstawowych błędów i nasza technika będzie poddawana stałej kontroli i ocenie. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że robimy postępy, a kajakarstwo stanie się dyscypliną sportową sprawiającą nam ogromną radość. Zadaniem instruktora jest zapoznanie nas z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, do których zalicza się: szczegółowe planowanie spływu i omawianie trasy, sygnały wzywania pomocy, sygnały zmiany kursu, ratowanie tonącego (zaawansowane zasady udzielania pierwszej pomocy w warunkach ekstremalnych), postępowanie w przypadku wywrotki w różnych okolicznościach i otoczeniu, unikanie zagrożeń, radzenie sobie z zaklinowaniem oraz zasady postępowania w przypadku wychłodzenia organizmu. Nabywanie umiejętności pod okiem instruktora oraz odpowiedni sprzęt pozwolą nam cieszyć się z uroków tego wspaniałego sportu i zachować pełne bezpieczeństwo.