Zaktualizowano dnia 16 kwietnia 2021
KickBoxing to jeden ze sportów, który choć czasem wydaje się brutalny to ma bardzo wiele zalet i wręcz jest polecany przez jego instruktorów, każdej grupie wiekowej. Bowiem przeszkodą w jego uprawianiu jest tylko i wyłącznie stan naszego zdrowia, czyli na przykład przebyte kontuzje, choroby serca lub problemy z utrzymaniem równowagi. KickBoxing pomaga wzmocnić poczucie własnej wartości, ukształtować osobowość osoby silnej psychicznie i emocjonalnie, która poradzi sobie z każdym życiowym problemem, poprawia szybkość, refleks, siłę, kształtuje sylwetkę oraz mięśnie, a także uczy prawidłowego oddychania. Znajomość choćby podstawowych uderzeń i kopnięć pomaga także w przypadku zagrożenia i może stosowane jako technika samoobrony.
Odpowiednich umiejętności można się nauczyć podczas treningów z instruktorem KickBoxingu. Jego rolą jest bowiem zaznajomienie uczniów z podstawowymi zasadami, które należy stosować w tej dyscyplinie sportowej oraz z technikami walki. Pierwsze zajęcia polegają na opanowaniu podstawowych kopnięć, takich jak na przykład frontalne, boczne czy skośne, a wraz ze stopniem zaawansowania kursantów wprowadza się kolejne stopnie czyli kopnięcia obrotowe i z wyskoku.
Instruktorzy KickBoxingu zgodnie przyznają, że obawy dotyczące tej dyscypliny sportowej ustają już po pierwszym treningu, po kolejnych trudno już z nich zrezygnować i sport ten staje się nie tylko nawykiem ale też nałogiem, z którego trudno zrezygnować. Poziom adrenaliny, który wzrasta podczas zajęć utrzymuje się jeszcze długo po ich zakończeniu, dlatego ich uczestnicy chętnie podejmują się w tym czasie realizacji innych swoich celów, do czego KickBoxing, potocznie mówiąc, ich napędza.
Niestety, trenowanie tej dyscypliny sportowej może doprowadzić do licznych kontuzji w obrębie stawów, zarówno dolnej jak i górnej partii ciała. Szczególnie narażone na urazy są stawy kolanowe, biodrowe oraz obręcz barków. Dlatego bardzo ważne jest dokładnie sprawdzenie kwalifikacji naszego przyszłego instruktora KickBoxingu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy posiada on uprawnienia do prowadzenia zajęć oraz dokumenty potwierdzające odbycie kursu instruktora KickBoxingu i zaliczenie egzaminów upoważniających do wykonywania tego zawodu. Jest to istotne ponieważ na zajęciach, przyszłych instruktorów wyczula się na obserwację i analizę różnego rodzaju zachowań wśród uczniów. Pozwala to bowiem zapewnić im całkowite bezpieczeństwo.
Jeśli natomiast jesteś instruktorem, a nie uczniem musimy Cię wyczulić na to, abyś zawsze sprawdzał motywację swoich uczniów do podjęcia treningów w tej dyscyplinie. Ona musi mieć zawsze czyste intencje. Kolejną istotną sprawą jest stan zdrowia Twoich uczniów. Dopytaj i zweryfikuj czy nie mają oni problemów z sercem, nie występują u nich zaburzenia widzenia lub bóle głowy oraz czy w ostatnim czasie nie doznali urazów kostno- stawowych. Warto także, abyś podczas treningów zwracał uwagę na ich samopoczucie, nastawienie oraz postawę jaką przyjmują. Czy odpowiednio układają nogi i ręce do kopnięć i uderzeń, czy prawidłowo osłaniają twarz i głowę, a także czy należycie oddychają. Pilnuj także aby przerwy pomiędzy treningami Twoich sportowców były wystarczające do tego, żeby ich organizm się zregenerował po intensywnym wysiłku i aby nie doprowadzić do jego wycieńczenia bądź osłabienia. Zwróć także uwagę na styl odżywiania sportowców, bowiem jest to jeden z istotnych elementów dbania o kondycję. Pamiętaj, że sukces Twoich uczniów zależy od Ciebie i Twojego nastawienia do ich bezpieczeństwa. To Ty jesteś bowiem za nie odpowiedzialny. Im więcej włożysz wysiłku w jego zapewnienie, tym lepszą renomę uzyskasz na sportowym rynku pracy.