Kurs instruktora klasy II piłki siatkowej. Korzyści z posiadania większych kompetencji.

Edukacja w obszarze jednej specjalizacji sportu nie musi kończyć się wraz z otrzymaniem legitymacji instruktora. Po ukończeniu podstawowego kursu instruktora piłki siatkowej można w dalszym ciągu kontynuować swój rozwój w zakresie poszerzania wiedzy o siatkówce. Instruktorzy decydujący się zapisać na kurs instruktora klasy II piłki siatkowej nie tylko uzupełnią informacje o branży, w której co chwila następują modyfikacje metod kształcenia, ale również staną się zawodowcami w swoim fachu. Ma to swoje przełożenie w przywilejach pracy z bardziej doświadczonymi siatkarzami.

Instruktor II klasy ma prawo organizować i prowadzić trening dla drużyny amatorskiej ligi piłki siatkowej bądź niższych lig uwzględniając podział wiekowy zawodników na kategorię młodzików, kadetów i juniorów. Dla każdej z tych grup zmienna jest forma zajęć, a także program szkolenia. Wobec nich stosuje się inny rodzaj ćwiczeń o różnym stopniu trudności, lecz cel ćwiczeń pozostaje tożsamy dla wszystkich podopiecznych. Realizacja planu treningowego ma wspierać fizyczne zdolności zawodników i prowadzić do poprawy cech motorycznych, w tym: szybkości, wytrzymałości, skoczności, siły. Obowiązkiem instruktora jest opracowanie treningu funkcjonalnego, struktur i etapów szkolenia, które mają się składać na ogólną poprawę umiejętności zawodników. Tutaj podstawą działania instruktora będzie szkolenie na płaszczyźnie charakterystyki gry techniczno-taktycznej, a więc doskonalenie technik w ramach strategii zespołowej i indywidualnej. Głównym zagadnieniem jest próba zaadaptowania predyspozycji zawodników względem całej drużyny.

Podczas rozgrywanych meczów każda osoba ma konkretne zadania do spełnienia na boisku. Następuje podział ról na strefy atakujących (skrzydłowych), defensorów (przyjmujący, libero, środkowy), rozgrywających. Pozycja na boisku wyznacza charakter gry zawodnika i tu instruktor musi wykazać się duża wiedzą, aby indywidualnie kształtować sylwetki zawodników. Nie znaczy to, że skrzydłowy nie będzie uczyć się zagrywek blokujących, bądź defensor ofensywnych zagrań. Siatkówka jest grą niezwykle dynamiczną, która zmusza do szybkich rotacji ustawienia zawodników w chwili, gdy przeciwnik jest w posiadaniu piłki. Dlatego też ważne jest by wszyscy zawodnicy biorący udział w meczu, byli wszechstronni z naciskiem na umiejętności wymagane wobec pozycji referencyjnej.

Zdarza się tak, że to instruktor, mając do dyspozycji kilkudziesięciu graczy, kompletuje drużynę od podstaw z uwzględnieniem obowiązków i funkcji zawodników. Na zajęcia piłki siatkowej zapisują się zarówno ci bardziej obyci ze sportem, jak i amatorzy. Ponadto są to osoby różnej płci, a na wyższym poziomie dyscypliny sportowej należy już prowadzić trening o charakterze selektywnym. Następuje podział na grupy mężczyzn i kobiet. Zwiększają się wtedy różnice w programie zajęć w odniesieniu do nauczania i rozwoju zawodników.
Wróćmy jeszcze na ten czas do zalet związanych z ukończeniem kursu II stopnia. Instruktorzy zaliczywszy egzamin podwyższający ich kwalifikacje, mogą podjąć pracę w lidze krajowej, a nawet międzynarodowej. Ich docelowa rola trochę się zmieni, bowiem na początku można liczyć tylko na angaż na stanowisko asystenta trenera, jednakże w miarę długości stażu pracy i ukończonych dodatkowych kursów, nic nie stanie na przeszkodzie, by poprowadzić drużynę profesjonalnych siatkarzy.

Jak widać charakter pracy instruktora nie ogranicza się do prowadzenia zajęć jedynie z niedzielnymi pasjonatami sportu. Jedna podjęta decyzja otwiera nowe perspektywy, a w tym rozwój osobisty i lepsze zarobki. Aczkolwiek trzeba tego chcieć i skorzystać z szansy na poprawę stylu własnego życia.