Zaktualizowano dnia 16 kwietnia 2021
Kolarstwo jest jedną z bardzo szerokich dyscyplin sportowych, które wykorzystują rower. Dzieli się między innymi na szosowe, torowe, górskie, przełajowe, artystyczne i inne. Jazda na rowerze pozwala nabrać kondycji, spalić zbędną tkankę tłuszczową, uregulować poziom cholesterolu, poczuć ducha rywalizacji oraz odreagować codzienny stres. Zatem jeśli pragniesz, nie tylko rekreacyjnie ale też wyczynowo uprawiać ten sport, warto abyś poszukał dobrego instruktora kolarstwa.
Jakie cechy powinien on posiadać? Przede wszystkim musi mieć ukończony kurs instruktora kolarstwa, poświadczony odpowiednim certyfikatem, po drugie rower powinien być jego pasją, której poświęca większość swego wolnego czasu. Warto także sprawdzić jego doświadczenie zarówno zawodowe jak i sportowe, a także przebieg kariery kolarskiej. To ważne, bowiem chcesz się uczyć od najlepszego praktyka, a nie przeciętnego teoretyka.
Jeśli jesteś, bądź pragniesz zostać instruktorem kolarstwa i prowadzić zajęcia z przyszłymi zawodnikami, warto abyś wiedział jakie najważniejsze zagadnienia należy poruszyć podczas treningów i lekcji teoretycznych:
- Ubiór – to ważny element każdego sporowca. Odpowiednie przygotowanie jest podstawą. Intensywny wysiłek fizyczny sprawia, że się nadmiernie pocimy, dlatego zarówno spodenki jak również koszulka powinny być uszyte z przewiewnych materiałów, które nie gromadzą wilgoci. Zawodowi kolarze zwracają także uwagę na to, aby strój nie krępował ruchów, nie obcierał szwami i nie powodował odparzeń na skórze. Warto również zainwestować w dobrej jakości buty, które powinny mieć antypoślizgową podeszwę, tak aby nie ślizgały się nam w pedałach, jak również aby były na rzepy aniżeli posiadały sznurówkami. Te bowiem mogą wkręcić się w pedały.
- Odpowiedni rower- mogłoby się wydawać, że to zagadnienie jest dość łatwe, ale odpowiednia budowa roweru stosowanego w kolarstwie jest istotną rzeczą. Wygodne siodełko, specjalistyczna rama, wielkość kół to wszystko ma ogromne znaczenie dla zawodowych kolarzy, bowiem dzięki temu między innymi nabieramy szybkości. Poza tym inny rower będziemy wykorzystywać w kolarstwie górskim a inny w szosowym.
- Zasady fair play opierają się głównie na szacunku do innych kolarzy jadących z nami w grupie, jak i tych z którymi współzawodniczymy. Nie możemy bowiem nastawiać się na sukces kosztem wszystkiego i wszystkich. Każdy powinien mieć równe szanse na wygraną a osiągnąć ją tylko dzięki intensywności swojej pracy i regularnym treningom.
- Tak jak w każdej innej dyscyplinie sportowej, tak i w kolarstwie, aby odnosić sukcesy nie tylko należy nastawić się na intensywność treningów, ale także przestrzegać odpowiedniej diety. Dużą rolę podczas jazdy odgrywa nawadnianie organizmu. Brak postojów na uzupełnienie płynów może spowodować osłabienie i na przykład przymusowe przerwanie maratonu. Wielu instruktorów kolarstwa zaleca również wypijanie, podczas intensywnego wysiłku, wody zawierającej niezbędne elektrolity. Dieta powinna być bogata w białko i węglowodany złożone, oraz zawierać minimalne ilości tłuszczów.
- Techniki jazdy. Podczas zajęć jako instruktor masz obowiązek nauczyć swoich uczniów w jaki sposób się startuje, w jaki finiszuje, a w jaki bierze zakręty. Musisz wytłumaczyć czym się różni na przykład technika startu lotnego od podtrzymywanego. Należy poruszyć także zagadnienia związane z techniką jazdy prostej a szykami kolarskimi.
- Zaznajomienie zawodników z przepisami ruchu drogowego to jeden z najważniejszych obowiązków instruktora kolarstwa podczas prowadzonych zajęć. Powinno ono obejmować także ogólne przepisy bezpieczeństwa i zasady udzielania pierwszej pomocy.