Kurs instruktora łyżwiarstwa. Zarobki przyszłego instruktora łyżwiarstwa

Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021

Łyżwiarstwo to jeden z najmodniejszych obecnie sportów w Polsce. Pomimo, iż uważa się, że jest to sport zimowy, to można uprawiać go przez cały rok i w dodatku cieszy się on uznaniem każdej grupy wiekowej. Zimą lodowiska tworzy się na skwerach, w parkach, na miejskich placach, latem można korzystać z tych stałych, znajdujących się w halach sportowych. Nie trzeba być też zawodowcem, bowiem jazdy na łyżwach może nauczyć się każdy, zarówno mały jak i duży. Dla dzieci na lodowiskach są dostępne specjalne „chodziki”, które pomagają utrzymać równowagę i nie upaść, a dla początkujących dodatkowo są wydzielone specjalne strefy, gdzie w spokoju, krok po kroku mogą oni nauczyć się jeździć. Pomagają im w tym najczęściej instruktorzy łyżwiarstwa. Prowadzą oni albo zajęcia grupowe albo indywidualne. Często prywatne, a czasem też finansowane przez zarząd lodowiska czy klubu łyżwiarskiego.

Jak przyznają instruktorzy łyżwiarstwa, jeśli dzieci wykazują chęci i zainteresowanie jazdą na łyżwach warto uczyć je tej umiejętności od jak najwcześniejszych lat. Dzięki temu, jeśli ta dyscyplina sportowa okaże się ich pasją, będą miały one szansę także na sukcesy zawodowe w tym kierunku, np. udział w turniejach czy pokazach. W przyszłości zaprocentuje to nie tylko ładną sylwetką i umiejętnością eleganckiego poruszania się, ale także dodatkowym wyuczonym zawodem.

Instruktorzy łyżwiarstwa są to bowiem często osoby, które kochają to co robią, i zajmują się tym od dziecka. Jak sami przyznają, treningi zawsze sprawiały im radość, aczkolwiek sport ten wymagał od nich samozaparcia, rezygnacji z innych przyjemności, a także samodyscypliny. Na pytanie czy było warto odpowiadają, że tak. Są jednak i tacy instruktorzy, którzy pasję sportową odnaleźli w sobie już jako osoby dorosłe, są oni przykładem tego, że wiek nie ma znaczenia jeśli chodzi o opanowanie umiejętności poruszania się na łyżwach.

Aby zostać trenerem tego sportu należy ukończyć specjalny kurs instruktora łyżwiarstwa. Jego uczestnicy poznają na nim między innymi ciekawą historię tej dyscypliny, zasady bezpieczeństwa jakie obowiązują na lodzie, podstawowe zasady dydaktyki i pedagogiki, metody prowadzenia zajęć sportowych a także różne techniki jazdy. Łyżwiarstwo dzieli się bowiem na jazdę szybką, która wykorzystywana jest na przykład w hokeju, oraz jazdę figurową. Oba te nurty dają pole do popisu zarówno instruktorom, jak i uczniom. W obu dziedzinach, w czasie nauki jazdy potrzebna jest też pomoc instruktora. Chociażby dlatego, aby wiedzieć jak utrzymać równowagę na cienkich płozach, jak podnieść się po upadku, jakich błędów unikać czy jak wykonać piruet bądź zahamować.

Im wyżej wykwalifikowany instruktor i im większe ma na swym koncie sukcesy, tym wcześniej zaczynał swoją przygodę z łyżwiarstwie. Wielu z nich poświęciło na własne treningi nawet kilkanaście lat, regularnie ćwicząc nie tylko na lodzie, ale także na siłowniach i salach gimnastycznych. Dziś, jak sami przyznają, nie żałują, bowiem pomimo, iż okres ich kariery łyżwiarskiej minął, mogą uczyć i pomagać wspiąć się na szczyty możliwości, młodszym pokoleniom. Doświadczenie instruktora łyżwiarstwa przekłada się na jego miejsce pracy (np. ośrodek rekreacyjny, własna szkółka, obozy, klub sportowy), popularność jako trenera, ale także i zarobki. Te zależą zarówno od miejsca zatrudnienia instruktora, jego obowiązków oraz wieku uczniów. Inaczej będą bowiem zarabiać osoby trenujące kadrę czy przygotowujące młodych łyżwiarzy figurowych do pokazów i turniejów, a inaczej instruktorzy uczące dzieci bądź dorosłych jazdy rekreacyjnej na miejskim lodowisku. Zarobki instruktorów łyżwiarstwa kształtują się od kilkunastu złotych nawet do 100 złotych za godzinę lekcyjną.