Kurs instruktora narciarstwa. Co powinien wiedzieć instruktor narciarstwa

Jak w każdej innej pracy, przed podjęciem się roli instruktora narciarstwa powinno się wpierw zaznajomić z wymaganiami stawianymi wobec nauczycieli, a także z obowiązkami realizowanymi w ramach wykonywanej pracy. Osoby pasjonujące się narciarstwem muszą sobie zdać sprawę z tego, że wejście na ścieżkę nauczycielską niejako zmienia dotychczasowe priorytety w stosunku do osobistego uprawiania sportu. To prawda, że w dalszym ciągu będzie się robić to, co sprawia przyjemność. Dopóki narty znajdują się na nogach, a dookoła roztacza się śnieżny klimat wszystko pozostaje bez zmian. Jesteśmy dokładnie tam, gdzie chcemy być. Lecz w momencie rozpoczęcia nauczania innych osób, instruktor na pierwszym miejscu stawia potrzeby swoich uczniów, a więc nie ma już mowy o tym, że wskoczy na narty i beztrosko będzie sobie szusować wzdłuż ośnieżonych stoków. Nie, od chwili przyjęcia etatu w szkółce narciarskiej lub podjęcia pracy na zlecenie, szkolenie innych staje się najważniejszą rzeczą realizowaną w trakcie przebywania na stoku.

Aby w ogóle myśleć o rozpoczęciu pracy w roli instruktora należy przed tym ukończyć specjalistyczny kurs instruktora narciarstwa. Dlaczego? Kurs zawiera w sobie komplementarne ujęcie zawodu instruktora, a bez tego nie ma mowy, by móc kształcić w tym zakresie początkujących narciarzy. Ponadto po zaliczeniu egzaminu końcowego kursant otrzymuje prawne zezwolenie na apostołowanie innym. Rola nauczyciela sprowadza się do kształcenia, wychowywania i krzewienia właściwych nawyków narciarskich. Są to funkcje bardzo odpowiedzialne, dlatego też ważne jest, aby nauczyciele posiadali wiedzę i umiejętności ku temu potrzebne. A kursy są organizowane po to, by z pasjonaty narciarstwa stworzyć profesjonalistę reprezentującego daną dyscyplinę sportu oraz posiadającego odznakę prawdziwego nauczyciela.

Instruktor narciarstwa prócz posiadania kwalifikacji zawodowych, winien być obyty ze sprzętem narciarskim i nie tylko odwołując się do własnych doświadczeń, ale względem posiadania ogólnej wiedzy na temat pełnego ekwipunku narciarza. Mowa tu o wszystkich rodzajach nart, kombinezonów, kasków, wiązań i zasad korzystania z nich. Będąc przewodnikiem po arkanach narciarstwa, instruktor ma obowiązek pomagać swoim uczniom w kwestii doboru odpowiedniego dla nich sprzętu, wiec powinien doskonale poruszać się w tematyce specyfikacji całego oprzyrządowania. Począwszy od rozmiarówki do zastosowania sprzętu w odpowiednich warunkach pogodowych. Od tego bowiem zależy wygoda podopiecznych i ich jakość poruszania się na nartach. Im lepiej będą dobrane akcesoria, tym łatwiej będzie osobom zaczynającym przygodę z narciarstwem nauczyć się utrzymać równowagę na nartach, wykonywać skręty, utrzymywać właściwą pozycję ciała względem manewru.

Równie ważny jest osąd instruktora w stosunku do zastanych warunków atmosferycznych. Przy dużych opadach śniegu, porywistym wietrze, nauczanie adeptów może sprawiać ogromny problem. Wówczas będzie ograniczona widoczność, czasem jedynie do kilku metrów, co z kolei stanowić będzie o braku możliwości zapewnienia im bezpieczeństwa. Na stoku instruktor i jego grupa nie będą jedynymi korzystającymi z obiektu. Podczas złych warunków pogodowych instruktor nie będzie w stanie wypatrywać nadjeżdżających narciarzy i tym samym trudno mu będzie upilnować całą grupę. Zajęcia muszą odbywać się w przewidzianych do tego okolicznościach. Jeśli instruktor szkoli tylko jedną osobę to zmienia postać rzeczy i umożliwia mu przeprowadzenie treningu w zmiennych warunkach, ale biorąc już pod uwagę kilku narciarzy, nie powinien realizować ćwiczeń, by zminimalizować zagrożenie.