Kurs instruktora odnowy biologicznej. Nieodłączny element sportu

Zaktualizowano dnia 27 kwietnia 2021

Więcej informacji możesz znaleźć na stronie:

https://pakis.pl/kursy/76/kurs-instruktora-odnowy-biologicznej/src-BlogOdBio

Nieodłącznymi elementami każdego sportu jest trening kondycyjny, odpowiednia dieta, zachowanie bezpieczeństwa, jak również odnowa biologiczna. Dzięki tej ostatniej nasz organizm nie ulega wycieńczeniu, szybko się regeneruje oraz pozbywa się nagromadzonego stresu. Odnowa biologiczna obejmuje bowiem zabiegi relaksujące, odprężające, rozluźniające, regenerujące oraz upiększające. Dodatkowo poprawia nie tylko nasz wygląd ale także samopoczucie, zarówno psychiczne jak i fizyczne, a także emocjonalne.

Instruktorzy odnowy biologicznej są specjalnie kształceni w kierunku kompleksowego dbania o zdrowie, samopoczucie i urodę sportowców. W tym celu uczą się technik relaksacji, regeneracji, dobierania odpowiednich zabiegów do indywidualnego stanu zdrowia każdego zawodnika, a także biorąc pod uwagę dyscyplinę sportu jaką on uprawia. Każdy instruktor zobowiązany jest także do prowadzenia odpowiednich zajęć medytacyjnych i odprężających, jak również wykonywania zabiegów fizjoterapeutycznych, na przykład masaży. W tym celu musi przejść specjalny kurs instruktora odnowy biologicznej, a na jego koniec pozytywnie zdać egzamin sprawdzający. Jest to warunek otrzymania uprawnień instruktora odnowy biologicznej. Osoba ta może wtedy podjąć on pracę ze sportowcami w ośrodkach sportowych, rekreacyjnych, SPA i Wellness, w klubach fitness a także założyć własną działalność gospodarczą. Nie musi jednak ograniczać się tylko i wyłącznie do poszukiwań pracy na terenie Polski. Obecne kursy dają mu bowiem możliwość prowadzenia działalności w całej Unii Europejskiej.

Dzięki regularnemu poddawaniu się odnowie biologicznej u wykwalifikowanych instruktorów, sportowcy zmniejszają swoje szanse na uleganie urazom, a powstałe kontuzje szybciej się leczą. Szczególną uwagę w sporcie przykłada się do masaży. Zarówno całego ciała jak i odpowiednich partii mięśniowych. Pozwalają one zmniejszyć ich napięcie oraz pozbyć się konkretnych bóli, na przykład stawowych. Podobne zastosowanie mają hydromasaże oraz pobyty w jacuzzi. Sauna natomiast pomaga nie tylko rozluźnić mięśnie, ale także usprawnić proces oddychania, pozbyć się początkujących infekcji oraz poprawić ukrwienie skóry. W przypadku wystąpienia silnych bóli, zarówno tych spowodowanych urazami jak i zbyt dużym napięciem nerwowym i mięśniowym, instruktorzy odnowy biologicznej zalecają sportowcom poddanie się biczom wodnym lub natryskom.

Zabiegi odnowy biologicznej powinny być stosowane zaraz po zakończeniu wysiłku fizycznego, tak, aby organizm i ciało sportowca mogły od razu wypocząć i przygotować się do kolejnego treningu bądź normalnego funkcjonowania. Dzięki temu wypoczywa nie tylko ciało ale także stygną emocje związane z turniejem bądź meczem oraz odpuszcza napięcie psychiczne. Wielu sportowców poddaje się także zajęciom jogi i medytacji. Chętnie korzystają również z opcji masażu gorącymi kamieniami lub kostkami lodu oraz laseroterapii, która pomaga w szybki sposób zregenerować się mikro-urazom tkanek, powstałych w wyniku zbyt dużego ich napięcia, szarpnięcia czy na przykład uderzenia.

Wykwalifikowani instruktorzy odnowy biologicznej dobierają zabiegi indywidualnie dla każdego sportowca po uprzednim wywiadzie oraz zorientowaniu się z jakimi problemami dany zawodnik się zmaga lub do jakich zawodów się przygotowuje. Często jest tak, że zalecają również zastosowanie elektro-prądów, światłolecznictwa lub magnetoterapii.
Odnowa biologiczna w sporcie daje szerokie pole działania. Jej instruktorzy zalecają także sportowcom poddawanie się krioterapii czyli terapii mrozem, która poprawia odporność oraz dobrze wpływa na kondycję stawów, jak również korzystanie z solarium. Te bowiem powoduje wzrost wytwarzania się w organizmie witaminy D, która odpowiada za prawidłowy stan kości. Instruktorzy odnowy biologicznej podkreślają, że tego typu zabiegom powinni poddawać się wszyscy sportowcy bez względu na dyscyplinę. Zarówno Ci, którzy zajmują się fitnessem jak i sportami wyczynowymi.