Kurs instruktora pływania. W pracy instruktora ostrożności nigdy za wiele.

Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021

Jak szkolić? jak uczyć? Jakie relacje utrzymywać w stosunku do osób, które przychodzą na zajęcia? Jedno pytanie rodzi kolejne. Praca instruktora głęboko angażuje i zmusza do zadawania sobie wielu pytań, ale także do wypracowania najlepszych możliwych na nie odpowiedzi. Kluczem do zawodowego sukcesu jest ciągłe poszukiwanie rozwiązań, które mogą udoskonalić jakość nauki pływania. Jeśli uważasz, że po zdaniu egzaminu końcowego kursu instruktora pływania, jesteś przygotowany na wszystko, w trakcie wykonywania swoich obowiązków na basenie lub innym obiekcie wodnym możesz zostać niemile zaskoczony. I nawet nie chodzi o to czego nie wiesz, a o to, o czym zapominasz bądź w najgorszym przypadku, pomijasz z premedytacją.

Możesz posiadać najlepszy plan treningowy uwzględniający naukę pływania z podziałem na wiek, predyspozycje i umiejętności podopiecznych. Oprócz tego dodatkowe kwalifikacje i kursy świadczące o twoim wysokim autorytecie w dyscyplinie pływania. Kilka złotych medali, zaliczony występ podczas Mistrzostw Polski? Pewnie, czemu nie, bowiem jakiekolwiek doświadczenia spajające wiedzę i praktykę wpływają na wizerunek nauczyciela. Aczkolwiek te wszystkie dokumenty, sportowe osiągnięcia, a nawet zapewnienia cygańskiej wieszczki o twojej wielkiej karierze instruktora, nie będą znaczyć nic, jeśli nie dopełnisz formalności dotyczących bezpieczeństwa swoich uczniów.

Numero uno twoich zadań w trakcie szkolenia jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na obiekcie wodnym. Po drugie w kolejności, lecz równorzędne względem istoty problemu, jest efektywne przekazanie regulaminu korzystania z pływalni i sprzętu do pływania twoim podopiecznym. Jak żadne inne dyscypliny, sporty wodne są niezwykle popularne, lecz również niosą znamiona zagrożenia życia i zdrowia. Nigdy nie lekceważ żywiołu wody. Chwila nieuwagi, spuszczenie z oczu jednego z uczniów, który niepewnie czuje się w wodzie, może skończyć się tragicznie. Jeśli dojdzie już do takiej sytuacji, to obyś zawsze szybko reagował, bowiem wtenczas sekundy będą wybijać o wiele szybciej.

Z pewnością największy stres odczuwa się przy prowadzeniu licznej grupy dzieci. Zapanowanie nad każdym jednym malcem może być nie lada problemem. Dlatego dużą rolę odegra twoja organizacja i skupienie. Kolejną parę oczu będziesz mógł sobie dorobić najprędzej za kilka bądź kilkanaście lat. Może szósty zmysł? Owiany jest tą samą legendą co Święty Graal, więc nie pokładaj nadziei w rzeczach ze świata filmów i średniowiecznych blag. Tak całkiem serio, wystarczy ci tylko zwracać większą uwagę na osoby znajdujące się w wodzie, aniżeli na ciała pięknych kobiet/osobników eksponujących swoje atuty. Nade wszystko, pamiętaj o tym, że przyrządy do nauki pływania nie są przyklejone do podłogi w magazynie. Jak sama ich nazwa wskazuje, pomagają początkującym pływakom utrzymać się nad powierzchnią wody, a to chyba główny cel zajęć. Pływanie może dostarczyć wiele radości i jednocześnie wpływać na poprawę zdrowia, w tym sylwetki i wydolność organizmu. Wobec tego, kształtuj młode umysły wedle regulaminu bezpieczeństwa obiektu, na którym prowadzisz zajęcia, a także wykorzystuj własną wyobraźnię. Z reguły dzieci będziesz uczyć pływać na basenie przeznaczonym dla młodszej części podopiecznych i głębokość wody nie będzie tam przekraczać 110-150 cm. Mimo wszystko, dla osób nie potrafiących pływać jest to bardzo duża głębokość, budząca nawet strach. Twoim zadaniem będzie zapewnienie takich osób, że pod twoją opieką nic im nie grozi.