Kurs instruktora samoobrony. Cechy predestynujące nauczycieli do pracy w roli instruktora samoobrony

Zaktualizowano dnia 27 kwietnia 2021

W dzisiejszym niezbyt bezpiecznym świecie coraz więcej osób wybiera się na kursy samoobrony. Umiejętności, które się na nich zdobywa dają pewność, że poradzimy sobie w każdej stanowiącej dla nas zagrożenie sytuacji. Dawniej kurs samoobrony kojarzył się tylko ze sportem przeznaczonym dla mężczyzn, bowiem kobiety traktowane były jako istoty delikatne, które to właśnie mężczyzna powinien chronić. Współczesna rzeczywistość jednak jest zupełnie inna i to Panie wzięły odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo, przez co stały się kursantkami zajęć z samoobrony. Takowe organizowane są w każdym mieście, część z nich odbywa się w klubach walk, a część w klubach fitness.

Kursy samoobrony, zarówno te kierowane do mężczyzn, jak i te przeznaczone dla kobiet czy dzieci, prowadzą specjalnie wykwalifikowani instruktorzy, którzy często są profesjonalistami w dziedzinie sztuk walki, osiągając w tych dziedzinach liczne sukcesy sportowe, ale także są to policjanci, nauczyciele czy żołnierze. Ważne jest bowiem ukończenie specjalnego szkolenia/ kursu, które daje kwalifikacje do prowadzenia zajęć z samoobrony. Takie kursy można odbyć stacjonarnie w dużych miastach, jak również online, przez zaufane i sprawdzone platformy e-learningowe. Po takich szkoleniach oprócz możliwości pracy jako nauczyciel samoobrony, osoby, które ubiegają się o pracę w Straży Miejskiej bądź policji, otrzymują dodatkowe punkty podczas rekrutacji.

Instruktorzy samoobrony posiadający odpowiednie kwalifikacje mogą pracować także klubach i ośrodkach sportowych oraz rekreacyjnych, prowadzą zajęcia między innymi w przedszkolach, szkołach, ośrodkach dla samotnych matek czy domach dla seniorów, zarówno prywatnych jak i publicznych, jak również mogą założyć własną firmę i udzielać prywatnych lub grupowych lekcji. Podczas stacjonarnych kursów, umożliwiających zdobycie tego zawodu, oprócz zajęć teoretycznych odbywają się także te praktyczne, natomiast przy kursach online praktyka nie jest wymagana. Zajęcia teoretyczne dla przyszłych instruktorów zawierają między innymi zagadnienia dotyczące technik walki, pierwszej pomocy, anatomii człowieka oraz metod pedagogicznych.

Chcąc zostać nauczycielem samoobrony oprócz wiedzy z wymienionych zagadnień, należy także posiadać odpowiednie cechy predysponujące do tego zawodu, tym bardziej, że w swojej pracy instruktorzy mają do czynienia zarówno z mężczyznami i kobietami w różnym wieku, jak również dziećmi i seniorami. Do każdej z tych grup należy bowiem mieć inne podejście pedagogiczne, jak również dobrać inne metody pracy.

Cechy predestynujące nauczycieli do pracy w roli instruktora samoobrony:
– Pasja- to cecha, którą powinien posiadać każdy instruktor sportowy. Miłość do tego co się robi odzwierciedla się potem w pracy i jakości zajęć, które prowadzi.
– Pewność siebie i wiara w innych ludzi- nie można bowiem zakładać, że ludzie są źli i za każdym rogiem czeka na nas niebezpieczeństwo. Jednak należy też być przygotowanym na wszelkiego rodzaju inne wydarzenia, nawet takie, które bezpośrednio zagrażają naszemu życiu bądź zdrowiu. Pewność siebie, którą emanuje instruktor samoobrony przechodzi w pewien sposób na jego kursantów. Jest on bowiem dla nich wzorem do naśladowania.
– Wyrozumiałość i cierpliwość- szczególnie w stosunku do dzieci czy tez osób starszych. Te dwie grupy często wymagają, aby powtórzyć z nimi pewne ćwiczenia i zagadnienia po kilka razy, mają one bowiem inny zakres i szybkość zapamiętywania, i nie są tak sprawne jak osoby w tak zwanym kwiecie

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/67/kurs-instruktora-samoobrony