Kurs instruktora sportów motorowodnych. Wymagania stawiane wobec początkujących instruktorów

Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021

Instruktor kursów motorowodnych to jeden z najchętniej wybieranych zawodów wśród osób młodych. Kontakt z wodą, możliwość żeglowania lub wypłynięcia na szerokie morza i oceany daje poczucie wolności i przynależności do tego świata Pozwala sprawdzić się w sytuacjach trudnych, pokonać siły i żywioły natury, zapanować nad własnym strachem i lękiem. Jeśli zatem spełnia się własne pasje, pracuje zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i jeszcze za to płacą, to nie odczuwa się zmęczenia, zniechęcenia i nie dochodzi do wypalenia zawodowego. Sporty motorowodne są bowiem traktowane przez ich instruktorów jako pasja i hobby, a nie męcząca praca zawodowa. Jednak, aby móc zarabiać pieniądze na swojej pasji, instruktorzy sportów motorowodnych muszą przejść odpowiednie kursy i szkolenia, oraz uzyskać odpowiednie patenty i certyfikaty.

Pomimo, że stawiane przed nimi wymagania są bardzo wysokie, to zapału, jakim emanują przyszli nauczyciele, wystarcza, aby uzyskać zadowalające i oczekiwane efekty. Osoby, które organizują i przeprowadzają szkolenia dla swoich podopiecznych muszą dostosować się do warunków i przepisów, które zawarte są w ustawie o sporcie, rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli spełnią wszystkie wymagania, wydawany przez nich certyfikat ukończenia wyżej wymienionego szkolenia daje możliwość przyszłemu instruktorowi podjęcia pracy w każdym z krajów należących do Unii Europejskiej, dzięki czemu ma on większe szanse na szybsze znalezienie zatrudnienia, jak również rozwój zawodowy i realizację własnych planów i założeń, zarówno zawodowych jak i sportowych.

Zanim jednak instruktor podejmie pracę na terenie naszego kraju bądź w jednym z państw wspólnoty europejskiej, musi spełnić przynajmniej większość (jak nie wszystkie) wymagania jakie stawiają mu przyszli pracodawcy. Najważniejszym z nich jest ukończenie kursu instruktora sportów motorowodnych.

Możliwości pracy dla instruktorów sportów motorowodnych jest wiele. Są oni zatrudniani w związkach i klubach sportowych oraz ośrodkach rekreacyjnych. Nieprawdą jest, że pracę taki nauczyciel może uzyskać tylko i wyłącznie nad morzem. Oczywiście dla wielu z nich pobyt nad Bałtykiem, oceanem czy innym europejskim morzem, wydaje się najczęściej szczytem ich marzeń, aczkolwiek tacy instruktorzy są również zatrudniani w ośrodkach i klubach, które znajdują się w miejscowościach z dostępem do dużych jezior lub rzek, czyli na przykład na Mazurach. Wymagania jakie stawia się młodym instruktorom sportów wodnych są dość spore, ale z pewnością możliwe do spełnienia.

Większość pracodawców chciałaby, aby przyszły pracownik tego zawodu oprócz bogatej wiedzy i doświadczenia praktycznego, posiadał następujące cechy bądź umiejętności: – Odpowiedzialność- cechę tą weryfikuje się podczas okresu próbnego instruktora. Musi on jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w czasie swoich godzin pracy ponosi odpowiedzialność za życie i zdrowie nie tylko swoje, ale także swoich podopiecznych. A Ci natomiast często nie mają pojęcia o podstawach zachowania na morzu, jeziorze, rzece ani łódce czy motorówce. Bezpieczeństwo przede wszystkim. – Łatwość nawiązywania kontaktów i porozumiewania się z innymi. Należy bowiem pamiętać, że praca instruktora sportów motorowodnych to praca z ludźmi. Kontakt z nimi to podstawa tego zawodu. Instruktor, który okaże się nieśmiały lub zamknięty w sobie, który nie lubi ludzi, nie będzie przynosił placówce dochodów. – Znajomość zasad metodyki. Instruktor sportów motorowodnych jest niejako nauczycielem, dlatego tak ważne są umiejętności pedagogiczne.