Kurs instruktora squasha. Rodzaj sportu, który mogą uprawiać wszyscy

Niewiele jest dyscyplin, które mogą uprawiać dosłownie wszyscy, a jeśli już jakaś jest, to wyklucza ona możliwość jednoczesnego trenowania (czyt. zestawiania w sparingach, meczach) osób o różnych predyspozycjach fizycznych i w szczególności o dużych różnicach wieku. Jest to całkiem logiczne, bowiem jaki byłby sens zorganizowania meczu piłkarskiego np. między 12 latkami a 20-kilkuletnimi zawodnikami. Z góry wiadome, że ci drudzy roznieśli by w pył młodzików i nie daliby im żadnych szans, nawet nie przez wzgląd na poziom umiejętności, a szybkość poruszania się i warunki fizyczne. Innym przykładem negatywnego efektu kształcenia mieszanych grup wiekowych może być piłka siatkowa, gdzie wysokość zawodników i mobilność decyduje o meczowej wydajności.

Jednak ograniczając przestrzeń do gry do minimum, umieszczając naprzeciwko siebie jakiekolwiek osoby, można otrzymać całkiem przyzwoite perspektywy zwycięstwa dla obu stron. Niezależnie od wieku i płci. Taki jest właśnie squash. Niewielka przestrzeń do gry staje się przyjacielem każdego zawodnika i jednocześnie daje takie same szanse na zdobycie punktów. Zastosowane wymiary kortu do gry 9,7 x 6,4 metra, powodują konieczność szybkiego reagowania na uderzenia piłki przez przeciwnika i posiłkowania się zagraniami nieprzewidywalnymi, a te obydwie cechy są tożsame dla każdej grupy wiekowej, przez co w meczu dorosłego z osobą niepełnoletnią ciężko wskazać faworyta. Jest to sport otwarty dla wszystkich, wyrównujący biologiczne uwarunkowania uczestników.

Squash nie jest również przypisany dla osób jedynie miłujących tą dyscyplinę sportu. Jego zaletą jest wszechstronność i szerokie spektrum możliwości jakie sobą oferuje. Poprawia kondycję, wydolność oddechową, pozwala utrzymać ciało w niezłej formie oraz sprzyja emocjonalnym potrzebom, w tym rozładowuje napięcie, wprowadza zdrową rywalizację, ale także równoważy to możliwością zawierania nowych znajomości, a to wszystko przy przyjaznych warunkach i zrozumiałych zasadach gry.

Kolejną cechą charakterystyczną jest zróżnicowanie osób uprawiających squash ze względu na ich wykształcenie i wykonywaną na co dzień pracę. Kort stanowi pomost dla różnych obszarów zawodowych. Zmagać mogą się między sobą prawnicy z budowlańcami, nauczyciele z uczniami, księgowe z policjantami, etc. Zainteresowanie squashem wyrasta wprost z jego idei liberalizacji sportu, będącej odpowiedzią na zamknięte grupy dyscyplin, gdzie górują hasła elitarności i hermetyzmu społecznego. Squash stanowi ujście dla prostoty i przystępności. Z tego też powodu coraz trudniej załapać się klientom na wolne terminy. Korty są dosłownie oblegane przez amatorów i profesjonalistów. W tym miejscu tworzy się odpowiednia luka dla instruktorów, by otwierać nowe sale i szkolić kolejnych tych małych i wielkich sportowców.

Aktualną tendencją wśród osób pracujących oraz studentów jest poszukiwanie zajęć sportowych, które nie będą wymagać od nich zbyt dużego nakładu czasu na trening bądź rozegranie z kolegą/koleżanką meczu. To właśnie jest chyba największa zaleta squasha. Można wskoczyć na kort, pograć 10-20 minut i być usatysfakcjonowanym z czasu poświęconego na sport. Toteż wielu pracowników po zakończeniu dziennej zmiany nie myśli o niczym innym, jak wyrwaniu kilku chwil na squasha. Jest to idealne rozwiązanie na oderwanie się od życia i naładowanie pozytywną energią. Wszyscy, którzy myślą o podjęciu się pracy w roli instruktora, powinno właśnie zainteresować się tym rodzajem dyscypliny, gdyż z pośród kategorii sportowych rokuje chyba najlepiej.