Kurs instruktora strzelectwa dynamiczno-praktycznego. Zarobki przyszłych instruktorów

Strzelectwo dynamiczno-praktyczne jest dyscypliną sportową, którą określają przepisy International Practical Shoot Confederation (IPSC), czyli ustanowione przez Międzynarodową Federację Strzelectwa Praktycznego z siedzibą w Kanadzie. Dodatkowo sport ten posiada formę zarówno masową jak i zawodową, a to oznacza, że do oficjalnej listy wykonywanych w Polsce zawodów należy także stanowisko instruktora strzelectwa dynamiczno-praktycznego. Rolą takowego instruktora jest przede wszystkim uświadomienie swoim kursantom, jak również ich rodzinom i przyjaciołom, że strzelectwo dynamiczno-praktyczne jest sportem i należy respektować wszystkie sportowe zasady, także te fair play. Dodatkowo podczas zawodów i pokazów na imprezach masowych należy zachować szczególną uwagę, tak aby nikt z osób biorących w nich udział oraz oczywiście postronnych widzów, nie ucierpiał. Kolejną ważną rzeczą, na którą instruktor musi zwracać szczególną uwagę u swoich uczniów, to rodzaj ich stroju, bowiem nie może się on kojarzyć z żadnymi służbami bezpieczeństwa, ani polskimi, ani spoza granic naszego kraju.

Do strzelectwa dynamiczno-praktycznego, podobnie jak w przypadku strzelectwa bojowego, wykorzystywana jest broń palna, na przykład broń krótka czy śrutowa. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że zawody i pokazy, niezależnie od tego czy są one organizowane na arenie klubowej, krajowej czy też międzynarodowej, są bardzo efektowne i spektakularne.
Ważną rolą instruktora jest zapewnienie swoim podopiecznym bezpieczeństwa, dlatego musi on dokładnie sprawdzić czy posiadają oni niezbędne wyposażenie, do którego należą między innymi okulary, które ochronią nasz wzrok i specjalne nauszniki, które zabezpieczą nasze uszy przed utratą słuchu. Rolą instruktora strzelectwa dynamiczno-praktycznego jest przygotować zawodników tak, aby sędzia, który będzie im towarzyszył na zawodach czy pokazach nie znalazł żadnych uchybień i nie miał zastrzeżeń co do zastosowania się zawodnika do obowiązujących przepisów. Najważniejszą bowiem zasadą panującą podczas zajęć strzelectwa dynamiczno-praktycznego jest zachowanie bezpieczeństwa.

Jest to bowiem bardzo ważne, ponieważ po tym jak do tej kwestii podchodzi instruktor tej dyscypliny sportu, ocenia się jego profesjonalizm i zawodowstwo. Jeśli nie jest to dla niego sprawa pierwszorzędna, w takim razie warto poszukać lepszego, nawet dużo droższego trenera. Zarobki instruktorów bowiem zależą od ich poziomu kwalifikacji, wykształcenia, doświadczenia, podejścia do kursantów, jak również właśnie stosowania się do zasad bezpieczeństwa. Oczywiście wpływ na dochody instruktora mają również sukcesy zarówno jego osobiste, jak i jego kursantów.

Kolejną rzeczą, która wpływa na uposażenie finansowe, które otrzymuje instruktor strzelectwa dynamiczno-praktycznego, jest miejsce wykonywania przez niego obowiązków zawodowych. Mogą to być bowiem wszelkiego rodzaju ośrodki sportowe czy rekreacyjne, sportowe kluby bądź związki, a także ośrodki kultury oraz kluby rekreacyjne. Inną opcją jest również założenie własnej działalności gospodarczej, na przykład szkoły strzelectwa dynamiczno-praktycznego. Aczkolwiek, aby dostać etat w tym zawodzie najpierw należy zainwestować w odpowiednie kursy kwalifikacyjne, dzięki którym instruktor zdobędzie wymaganą legitymację oraz zaświadczenie uprawniające do wykonywania zawodu. Te wszystkie dokumenty będą mu potrzebne podczas starania się o pracę zarówno na terenie naszego kraju, jak i w całej Unii Europejskiej. Warto również zaznaczyć, że w innych krajach europejskich zarobki instruktorów tej dyscypliny są znacznie wyższe aniżeli w Polsce. Te bowiem tutaj kształtują się w stawkach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za godzinę. Dlatego aby zwiększyć swą stawkę godzinową, instruktor powinien dbać nie tylko o podnoszenie własnych kwalifikacji, ale także o własny wizerunek i reputację.

Więcej informacji o kursie znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/199/kurs-instruktora-strzelectwa-dynamiczno-praktycznego