Kurs instruktora strzelectwa sportowego. Praca, która popłaca

Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021

Strzelectwo sportowe jest to dyscyplina, podczas której uczestnicy konkurują w strzelaniu do konkretnego, ustalonego celu, którym jest na przykład tarcza lub poruszający się obiekt. W tym celu używają oni broni pneumatycznej, śrutowej, kulowej, pistoletów, rewolwerów oraz karabinów dużego kalibru. Oprócz strzelectwa sportowego wyróżnia się także konkurencje strzelectwa długodystansowego, historycznego, czarno-prochowego, kurkowego, dynamicznego i westernowego. W zawodach strzeleckich mogą brać udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety, a także weterani oraz młodzież w wieku szkolnym. Ważne jest jednak to, aby miała ona ukończone 14 lat.

Promowaniem strzelectwa sportowego oraz pilnowaniem przebiegu zawodów, a także układaniem regulaminów i kontrolowaniem, czy są one stosowane, zajmuje się Polski Związek Strzelectwa Sportowego. Wyróżnieniem i jedną z form propagowania strzelectwa sportowego wśród młodzieży jak również dorosłych, jest nadawanie odznak strzeleckich, które mają czterostopniową skalę. Każda z nich jest współmierna do zdobytych umiejętności.
Aby móc zdobyć choć jedną z nich, uczestnicy zawodów muszą się do nich pilnie przygotowywać, podczas zajęć z wysoko wykwalifikowanym instruktorem strzelectwa sportowego. Szkolenie dzieli się na dwie kategorie. Pierwsza nazwana jest kursem podstawowym i skierowana jest do wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego, w drugiej, czyli zaawansowanej, może wziąć udział każda chętna osoba, która chce uzyskać odpowiednie uprawnienia instruktorskie w tym kierunku. Od rodzaju wybranego kursu zależy ile będzie on trwał oraz ile będzie kosztował, a także jak dużą ilość wiedzy przyszły adept tego zawodu będzie musiał posiąść. Jeśli jest laikiem w dziedzinie sportu musi przed przystąpieniem kursu uzyskać przynajmniej średnie wykształcenie, jak również zdobyć zaświadczenia lekarskie o możliwości wykonywania tego zawodu oraz zaświadczenie o niekaralności, które można otrzymać w sądzie. Podczas kursów są poruszane między innymi zagadnienia z historii strzelectwa, rodzajów dostępnej broni, podstawowych zasad obsługi broni, oraz przeprowadzane są zajęcia praktyczne dotyczące umiejętności posługiwania się bronią, jak również zajęcia pedagogiczne.

Jednak trud, pieniądze i wysiłek włożone w kurs przynoszą współmierne efekty. Zawód instruktora strzelectwa sportowego jest bowiem pracą, która popłaca. Wysoko wykwalifikowani trenerzy mogą pracować na wszelkiego rodzaju strzelnicach, w klubach lub obozach sportowych, w centrach strzeleckich, oraz jako sędziowie podczas zawodów strzeleckich. Do ich zadań należy przede wszystkim prowadzenie szkoleń w tej dyscyplinie sportowej, organizowanie zawodów jej dotyczących, a także osoba taka ma możliwość prowadzenia indywidualnych bądź grupowych zajęć z technik samoobrony. Bowiem w dzisiejszych, dość niebezpiecznych czasach, coraz więcej osób interesuje się tym aspektem życia.

Część osób, które kończą kurs instruktora strzelectwa sportowego poszukuje stałej, etatowej pracy, która da im poczucie bezpieczeństwa i stały zarobek. Oscyluje on w granicach około dwóch i pół tysiąca miesięcznie, na tak zwaną „rękę”, czyli kwoty netto. Inne osoby, które chcą czuć powiew wolności starają się pracować w tym zawodzie samodzielnie. I dlatego, albo zakładają własne firmy i kluby strzeleckie, albo działają w oparciu umowy zlecenie udzielając indywidualnych lekcji strzelectwa i posługiwania się bronią. W tym przypadku to, ile zarobią, zależy od rodzaju umowy i działalności, jak również ilości i rodzaju klientów. Średnie stawki za godzinę lekcyjną, której udzieli instruktor strzelectwa sportowego wynosi około 15 złotych netto.