Kurs instruktora szachowego. Jak stać się profesjonalistą w zawodzie?

Samodzielne zgłębianie podstawowej wiedzy dotyczącej szachów nigdy nie będzie stało na takim wysokim poziomie, jak po ukończeniu profesjonalnego kursu. Gry w szachy nie można nauczyć się w ciągu jednego dnia. To za mało, aby opanować wszystkie tajniki. Instruktorzy królewskiej gry w sposób prosty i zrozumiały potrafią przekazać wiedzę swoim uczniom. Nauczenie drugiej osoby jakiejś umiejętności to jedno, ale przyjęcie roli nauczyciela to już wyzwanie, do którego trzeba podejść z należytą starannością.

Przyszły instruktor szachów musi być osobą, która potrafi skupić się na wiedzy pozyskiwanej podczas kursu. Musi pojąć, że w przypadku tej gry można skorzystać z informacji pozyskanych z wielu realizowanych przedmiotów, dziedzin nauki. Połączenie umiejętności z wiedzą może zaprocentować podczas udzielanych w przyszłych korepetycji gry w szachy.
To co odróżnia osoby, które ukończyły kurs szachisty od samouków, jest posiadanie autorskiej metodologii. Efektywna i prosta nauka gry w szachy, zwłaszcza przy edukacji dzieci to klucz do sukcesu. W tym przypadku bez kursu ani rusz! Zastosowanie odpowiedniej kolejności w poznawaniu zasad to nie wszystko. Nieodłącznym elementem jest pasja oraz zaangażowanie, serce wkładane w tę pracę. Szachy nie są grą nudną. Mogą być zarówno wciągające jak i ciekawe. Dorośli jak i dzieci mogą być podopiecznymi instruktora szachów. Na naukę gry w szachy nigdy nie jest za późno.

Instruktor, który rzuci szachy, ustawi je i nakaże grać, w żaden sposób nie jest dobrym nauczycielem. Nie może mieć takiego podejścia do swoich uczniów. Jedną z najbardziej docenianych dziedzin, którą należy zgłębić podczas kursu jest psychologia. Moduł ten dotyczący wychowania oraz podejścia do ucznia pozwoli każdemu kursantowi w przyszłości świadomie wspierać i motywować swoich podopiecznych. Poznanie norm psychofizycznych zwłaszcza u dzieci jest kluczowe dla budowania indywidualnej metodyki nauczania.
Dziecko musi nauczyć się myśleć abstrakcyjnie. Na tym etapie łączy część informacji, a następnie łączy je z kolejnymi. Z tego też powodu podczas kursu instruktora szachowego sporo miejsca poświęca się celom, treściom oraz metodom prowadzenia zajęć, które w żaden sposób nie mogą być prowadzone w sposób chaotyczny. Warto odbyć kurs, który w przyszłości pomoże organizować ciekawe zadania szachowe sprawdzające, czy faktycznie uczeń rozumie część zasad królewskiej gry.

W szkolnej edukacji gry w szachy prowadzonej przez pedagogów pomijany jest cykl Kolba. Warto przekazywać wiedzę cztero-etapowo tj. wiedza, czyli wykład, teoria, poznanie zasad i reguł rządzących grą. Następnie jej zastosowanie, czyli odniesienie teorii do realiów w rozgrywce. Trzeci etap to doświadczenie, czyli ogranie się poprzez prowadzone ćwiczenia, symulacje i rozegrane partie. Końcowym etapem całego cyklu jest refleksja, czyli wysnucie wniosków z pozyskanego doświadczenia.

Instruktor szachów korzysta także z inteligencji matematycznej, która oparta jest na myśleniu przyczynowo-skutkowym. Logiczne myślenie oraz kreatywne rozwiązywanie problemów to podstawa, która pozwoli na odniesienie sukcesów w edukacji przyszłych szachistów. Tworzenie ciągów myślowych pozwala na planowanie kolejnych ruchów oraz przewidywanie posunięć przeciwnika, uczy także cierpliwości.

Na grę w szachy składa się przede wszystkim matematyka, logiczne myślenie oraz filozofia. Podczas profesjonalnego kursu uczy się przemyślanego działania, co jest pomocne w każdej dziedzinie życia. Nabywanie takich cech zakorzenia się i przydaje się także w późniejszym wieku w kierunku nauczania czy też zarządzania ludźmi. Istotne jest odpowiednie podejście pedagogiczne do swoich podopiecznych. Szachy to element terapii, resocjalizacji oraz często rehabilitacji. Z kolei nabycie umiejętności poznawczych przez instruktora szachów pozwoli na odpowiednie dostosowanie poziomu nauczania i przekazywania tajników gry swoim uczniom.