Kurs instruktora szermierki. Zajęcia indywidualne receptą na sukces zawodowy

Szermierka to sport nie tylko dla koneserów i pasjonatów, ale i osób poszukujących oryginalnego zajęcia. Jest szybki, dynamiczny, z lekką nutą matematyki, bowiem zmagania na planszy w pewnym sensie przypominają zagrania rodem z szachów, gdzie trzeba analizować ruchy przeciwnika i wykorzystywać jego słabości. W rękach miast pionków dzierży się floret, a o rezultacie starcia nie decyduje pozycja bicia króla, a suma celnych dźgnięć zadanych rywalowi. Nie sposób porównać tej dyscypliny do żadnej innej i nie miałoby to praktycznie żadnego sensu. Szermierka posiada swoją historię i jest głęboko zakorzeniona w kulturze Polaków. Stąd wynika tak duże zainteresowanie i ilość osób zapisujących się właśnie na trening szermierki. Dawne pojedynkowanie się na szpady i szable, które rozwiązywało miłosne spory i zatargi skłóconych waśni, przełożono na piękny sport.

Aby móc doświadczać tej wspaniałej dyscypliny sportowej nie wystarczy zakup ostrza i machanie nim na wzór walk muszkieterów. Realia filmowe nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Szermierka uprawiana samodzielnie może w przyszłości wywołać niechęć przez wzgląd na nieznajomość podstawowych elementów treningu bądź, co gorsza, w przypadku nie posiadania pełnego wyposażenia (kamizelka i hełm ochronny, końcówki zabezpieczające floret) prowadzić do kontuzji i zranień. Toteż wszystkim początkującym zaleca się udział w zajęciach szermierki organizowanych przez wykwalifikowanych instruktorów szermierki.

Wraz ze zdobyciem wymaganego doświadczenia można pokusić się o prowadzenie zajęć dla innych. Połączenie pasji i pracy zawodowej to chyba najlepszy sposób na życie. By móc zapewnić sobie stałe utrzymanie i kontynuować osobiste hobby, wpierw należy ukończyć kurs instruktora szermierki. Ważne jest to nie tylko przez wzgląd na wymagane od nauczyciela posiadanie dokumentów uprawniających do wykonywania zawodu, ale także weryfikuje to jego poziom wiedzy w danej dyscyplinie sportu. Nawet jeśli niektóre osoby mają długoletni szermierczy staż, udział w kursie pozwala skonfrontować swoją wiedzę z aktualnymi zasadami rządzącymi w branży instruktorskiej.

Z chwilą, gdy otrzymamy ważne dokumenty świadczące o kompetencjach zawodowych, możemy rozpocząć pracę w roli instruktora. Tu warto zatrzymać się i przemyśleć, co będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Mowa tu o aspekcie rozwojowym i finansowym. Wykonywany zawód ma umożliwiać ciągłą ewaluację biegłości w szermierce i budżetu domowego. Instruktor, aby móc skupić się jedynie na swoich zadaniach musi dokonać słusznego wyboru. Z jednej strony może prowadzić zajęcia grupowe, za które z pewnością otrzyma większą gażę. Ilość osób trenowanych w tym samym czasie, w ciągu jednej godziny lekcyjnej decyduje o wpływach zakładu pracy i samego instruktora, lecz drugą stroną medalu jest powolny rozwój umiejętności szkolonych osób. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest prowadzenie znacznej ilości zajęć indywidualnych. Kompensuje to ogólny przychód i jednocześnie pozwala instruktorowi rozwijać swoich podopiecznych wedle ustalonego planu, który zakłada predyspozycje osób do szybkości przyswajania nowej wiedzy. Dzięki zajęciom indywidualnym instruktor może szybciej osiągnąć zamierzone cele z podopiecznymi i angażować się w samorozwój, Będzie to potrzebne do zwiększania trudności zadań stawianych uczniom. W pewnym momencie można dojść do punktu, w którym podopieczni będą startować w zawodach, a to natomiast pozytywnie wpłynie na możliwość odnalezienia nowych środków finansowania (sponsorzy, reklamodawcy) szkółki szermierczej, zawodników i samego instruktora.