Kurs instruktora treningu w zawieszeniu. W jaki sposób prowadzić trening z taśmami TRX?

Zaktualizowano dnia 27 kwietnia 2021

Zajęcia z taśmami TRX to coraz popularniejsza forma treningu będąca alternatywą dla pobytu na siłowni. Zestaw regulowanych pasów można zawiesić w każdym miejscu w domu czy też na zewnątrz. Tego typu trening nie obciąża w żaden sposób stawów i kręgosłupa. W jaki sposób instruktor powinien profesjonalnie prowadzić trening w zawieszeniu? Czym są pasy TRX i jak je używać?

Jedynym narzędziem, które potrzebne jest do treningu to specjalne taśmy w kształcie litery „Y”, wykonane z wytrzymałego, lekkiego polimeru. Można je zawieszać w pomieszczeniach zamkniętych jak i na zewnątrz przez co zajęcia mogą odbywać się praktycznie w każdym miejscu. Instruktor powinien znaleźć stabilny punkt, do którego można przymocować taśmy. Do treningu najlepiej używać oryginalnych TRX, ponieważ wszystkie tańsze odmiany nie są takie wytrzymałe.

Podczas treningu na pasach TRX mięśnie pokonują siłę grawitacji i dźwigają ciężar ciała ćwiczącego. Odpowiednie usystematyzowanie ćwiczeń pozwoli na równomierny rozwój mięśni bez obciążania kręgosłupa i stawów. Instruktor powinien każdemu uczestnikowi uświadomić cele zajęć. Należą do nich m.in. poprawa siły, wytrzymałości, równowagi i ochrona organizmu przed kontuzjami. Nim rozpocznie się trening prowadzący zajęcia powinien uspokoić ćwiczących, iż stopień zaawansowania jest niezależny od poziomu wytrenowania, kondycji danej osoby. Trudność ćwiczeń można w łatwy sposób kontrolować. Odbywa się to przez zmianę kąta nachylenia ciała uczestnika zajęć względem podłoża. Podaje się, że istnieje około 300 wariantów urozmaiceń ćwiczeń wykonywanych na taśmach TRX!

Instruktor musi pamiętać, aby podczas całego treningu przypominać jego uczestnikom o utrzymywania stałego napięcia mięśni, w szczególności brzucha i pleców. Przed każdym ćwiczeniem należy odpowiednio wyregulować pasy, tak aby ich długość pozwalała na utrzymanie stałego kąta między ciałem a podłożem. Zwłaszcza jeśli instruktor ma do czynienia z początkującymi osobami. Pierwszy kontakt z taśmami TRX może wydać się bardzo skomplikowany i ponad siły nowicjusza. Z tego powodu stała motywacja i pieczołowity sposób zademonstrowania ćwiczenia powinien pochłaniać znacznie więcej czasu niż zostało to przewidziane. Pierwsze zajęcia grupowe najczęściej dotyczą poznania podstawowych ruchów oraz ich modyfikacji. Trening w zawieszeniu jest wymagający, podobny do gimnastycznego. Należy do typu ćwiczeń wytrzymałościowo-siłowych, podczas których niebagatelne znaczenie ma tutaj technika.

Uczestnik treningu na pasach TRX może wykonywać ćwiczenia na dowolne partie mięśniowe. Instruktor może zaproponować pompki, wyprosty ramion, wykroki, spięcia boczne czy też podciąganie. Nie jest możliwe wyizolowanie do ćwiczeń tylko jednej partii mięśni, angażowane są zarówno górne jak i dolne partie ciała. Stopień zaawansowania, wyzwania opiera się na zasadzie – im bliżej do punktu podparcia taśm, tym występuje większe obciążenie. Złożone ćwiczenia z taśmami TRX to połączenie treningu siłowego z cardio, co wpływa na poprawę funkcji motorycznych.

Instruktor prowadzący trening w zawieszeniu może modyfikować zajęcia przez dobór mniej lub bardziej zaawansowanych ćwiczeń. Wraz z nabywaniem doświadczenia przez uczestników można przejść do wykonywania ich na jednej nodze. Będzie to nowe wyzwanie w kwestii utrzymania równowagi ciała. Należy pamiętać, iż trening w zawieszeniu to także forma rehabilitacji. We wcześniejszych etapach powrotu do sprawności TRX umożliwia poprawne wykonanie ćwiczeń pomimo występujących dysfunkcji. W trakcie treningu kluczową zasadą jest także unikanie kontaktu taśm z ciałem. Nieprzestrzeganie tej zasady doprowadzi do powstania otarć.

Podstawowy plan treningowy w zawieszeniu średnio zajmuje około 30 minut. Uczestnicy powinni wykonać 2-3 obwody w liczbie 15-20 powtórzeń przy odpowiednim napięciu mięśni brzucha i grzbietu.

Więcej informacji o kursie znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/197/instruktor-treningu-w-zawieszeniu