Zaktualizowano dnia 16 kwietnia 2021
Okres letni to prawdziwy czas żniw dla instruktorów sportów wodnych. Urok wakacyjnej przygody udziela się wszystkim, bez wyjątku. Toteż dzieci, młodzież a także ich opiekunowie zamiast marnować swój czas przyglądając się w oknie widokowi zachodzącego słońca, pakują niezbędne rzeczy w plecak i wyruszają nad morze lub przepiękne jeziora, aby wypocząć i zaznać odrobiny przyjemności. Pod wpływem promieni słonecznych ładują się nie tylko nasze akumulatory, ale również nabieramy większej ochoty by wskoczyć do wody. A tam czeka na nas coś więcej niż zwykłe pluskanie się w gęstej cieczy. W dni bardziej wietrzne, w skali powyżej 1 Beauforta, na horyzoncie rysują się kontury bujających się na płyciznach zacumowanych łódek. To sygnał dla miłośników windsurfingu, by połączyć deskę oraz maszt i rozpocząć wodowanie sprzętu.
Windsurfing to wspaniała przygoda z wiatrem, wodą, wzburzoną falą i słońcem. Wśród sportów wodnych niezaprzeczalnie piastuje miejsce na szczycie najczęściej uprawianych aktywności nad wodą. Wraz z przyjściem ciepłych, majowych dni, windsurfing przyciąga do siebie wielu pasjonatów, a także ludzi zaintrygowanych niecodzienną rozrywką. Nawet zatwardziali plażowicze otrzepują się z piasku i wskakują na deskę, w nadziei, że będzie to niezapomniane przeżycie. Mimo niespożytej siły, czy ogromnych chęci, nauczenie się windsurfingu w pojedynkę jest niewykonalne. Tutaj w pierwszej kolejności liczy się technika i odpowiednie ułożenie ciała. W międzyczasie nie można zapomnieć o nieprzewidywalności wiatru i okalającej deskę wodzie. Okiełznanie dwóch żywiołów nie musi być wcale takie trudne. O ile autoanaliza popełnianych błędów może w przyszłości wystrzec od ich powtarzania, to jednak jest to metoda zbyt długotrwała, a chyba nie chcemy tracić czasu na nieefektywną naukę. Trzeba się liczyć z tym, że sezon letni w Polsce z reguły trwa do końca sierpnia, tak więc, aby nauka windsurfingu nie strawiła całego wolnego czasu, to warto nawiązać współpracę z instruktorem. Dlaczego to takie istotne? Bowiem instruktor przez cały okres szkolenia zapewnia bezpieczeństwo i jakość kształcenia. Równie ważne jest to, że instruktorzy dobierają dla użytkowników stosowny sprzęt do pływania. Każdy element wyposażenia przed wydaniem go uczniowi jest przez niego sprawdzany, dzięki czemu spełnione są zasady bezpieczeństwa. Dopiero wtedy można przejść do zasadniczej nauki praktycznego wykorzystania sprzętu do windsurfingu. Składa się na nią między innymi: przygotowanie do pływania, zasady bezpiecznego żeglowania, nauka pozycji neutralnych i na desce, użycie miecza, start z plaży, reagowanie po wypadnięciu z deski. Dużą rolę odgrywają ćwiczenia poprawiające koordynację ruchowa i szybkość reagowania na zmieniające się warunki wiatru.
Dla kogo jest windsurfing? Wykluczając dzieci poniżej 6 roku życia, sport ten uprawiać może praktycznie każdy nie bojący się wody. Z kolei dla osób nie potrafiących pływać, nauka pod wodzą instruktora może być jedyną szansą na zapoznanie się z tym jakże ciekawym sportem.
Na sam koniec, sprawa dotycząca wyboru nauczyciela. Kim będzie ten najbardziej właściwy? Tak naprawdę, można zastosować tę samą zasadę dla każdego rodzaju sportu. Dobry nauczyciel to taki, który posiada uprawnienia do wykonywania zawodu, ma praktyczne obycie ze sportem i potrafi stworzyć odpowiednie warunki do nauczania. Pytanie o ukończony kurs instruktora windsurfingu jest jak najbardziej na miejscu i zauważalnie, coraz częściej pada z ust klientów. Dlatego też jeśli masz plany na przyszłe wakacje związane z pracą zarobkową, zapisz się czym prędzej na kurs, aby mieć co pokazać, gdy to pytanie zostanie zadane właśnie tobie.