Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021
Nastała moda na wspinaczkę sportową. Coraz więcej osób oddaje się tej dziedzinie, wybierając zarówno naturalne warunki wspinaczki w regionach górskich, jak również te stworzone sztucznie, na ściankach wspinaczkowych, znajdujących się w klubach sportowych lub tych usytuowanych w centrach handlowych. Należy zaznaczyć, że jest to dość trudna dyscyplina sportowa wymagająca silnych rąk, odpowiedniego zabezpieczenia i przede wszystkim na początku, zaufanej osoby asekurującej. Może być nią na przykład instruktor wspinaczki sportowej.
Najlepszy trener wspinaczki sportowej to nie tylko osoba o wysokich kwalifikacjach, ale także człowiek, który jest gibki, wydolny fizycznie, ma silne mięśnie rąk i barków, a przede wszystkim lubi swoją pracę. W tym zawodzie najważniejsza jest bowiem pasja i potrzeba oddawania się jej całym sobą. Te wszystkie cechy są bardzo ważne już na początku przygody z tą dyscypliną sportową, podczas decyzji przyszłego trenera, aby wybrać się na odpowiedni kurs w tym kierunku, ale także w czasie kiedy on sam zacznie kształcić kolejnych alpinistów. Bowiem instruktor wspinaczki sportowej, który kocha swoją pracę, potrafi tą swoją pasją zarazić innych. Jego zajęcia nie są nudne, a to dzięki temu, że teorię popiera praktyką. Ta jest bowiem nieodłącznym elementem każdego szkolenia.
Kursy na instruktora wspinaczki sportowej decydują o możliwości podjęcia zawodu instruktora, a także pozwalają rozwijać swoją wiedzę w kategorii tejże dyscypliny sportu. Aby do nich przystąpić należy posiadać wykształcenie średnie, dobry stan zdrowia, doświadczenie we wspinaczce. Wymagania są rygorystyczne, ale trzeba pamiętać, że kurs instruktorski wspinaczki sportowej, jest jakby przejściem na kolejny, wyższy poziom tej dyscypliny.
Jeśli instruktor zaliczy kurs, zda egzaminy końcowe i będzie kochał swoją pracę, ma szansę na zdobycie wielu ofert zatrudnienia. Najwięksi pasjonaci i najlepiej wykwalifikowani instruktorzy mogą liczyć na pracę w górskich ośrodkach ratowniczych, w tym Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Można to uznać za wielkie wyróżnienie dla takiego instruktora, ponieważ większość z nich właśnie o takiej pracy marzy, zanim odbędzie kurs. Inni wcale jednak nie mają gorzej, gdyż ciekawe etaty czekają na nich w górskich ośrodkach rekreacyjnych, jak również w całym kraju: w ośrodkach i halach sportowych, zarówno tych wewnętrznych jak i zewnętrznych, centrach szkoleniowych i sportowych, gdzie mogą także prowadzić kursy i szkolenia wspinaczkowe, jak również istnieje możliwość założenia własnej działalności gospodarczej i promowania wspinaczki podczas organizacji na przykład obozów dla dzieci i młodzieży, wspinaczkowych wyjazdów integracyjnych, jak również szkoleń kierowanych do przyszłych alpinistów pasjonatów, amatorów w tej dziedzinie oraz zawodowców, którzy chcą brać udział w zawodach sportowych.
Instruktor sportowy, który lubi, a nawet można powiedzieć, że kocha swoją pracę nie zajmuje się tylko i wyłącznie prowadzeniem zajęć i szkoleń z tej dziedziny sportu. On nadal bezgranicznie się jej oddaje, sam wspinając się po skałkach bądź ściankach do tego przeznaczonych. Dzięki temu nie traci kondycji oraz pracuje nad swoją techniką wspinaczki.
Co więcej trener- pasjonat nigdy nie zapomina, że ta dyscyplina niesie ze sobą pewne ryzyko, dlatego zawsze sam pilnuje, jak i zwraca swoim kursantom uwagę na to, że należy przestrzegać wszelkich obowiązujących podczas wspinaczki zasad bezpieczeństwa. Pierwszą z nich jest to, że jeśli wspina się w warunkach naturalnych, nie można lekceważyć natury. Dotyczy zarówno to pogody jak również skałek. Ona bowiem rządzi się swoimi prawami, które należy uszanować.