Kurs instruktora zapasów. Gdzie mogą znaleźć pracę przyszli instruktorzy zapasów?

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie:https://pakis.pl/kursy/201/kurs-instruktora-zapasow/src-BlogZapas

Jednym z najpopularniejszych w Polsce sportów walki są zapasy. W odróżnieniu od Krav Magi czy karate, sport ten nie polega na stosowaniu ciosów ale tylko i wyłącznie chwytów, którymi należy obezwładnić przeciwnika. Wszelkiego rodzaju, uderzenia, kopnięcia czy dźwignie są wręcz zabronione podczas walki.

Zapasy były znane jeszcze na kilka tysięcy lat przed nastaniem naszej ery i najprawdopodobniej swe początki miały w Grecji, choć odbywały się także i w starożytnym Egipcie. Grecja w historii zapasów ma jednak największe znaczenie, bowiem to właśnie w tym kraju dyscyplina ta pojawiła się po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich.
Cała walka trwa raptem kilka minut. Składa się z dwóch lub trzech dwuminutowych rund. Za powalenie przeciwnika, a także za wykorzystywaną w tym celu technikę, zawodnicy dostają od sędziego punkty. Kto uzbiera ich najwięcej, wygrywa. Chcąc jednak wziąć udział w takich zawodach, sportowiec musi się do nich przygotować pod pilnym i bacznym okiem instruktora zapasów. Ten prowadzi w tym celu z nim odpowiednie treningi, w których oprócz rozgrzewki, która towarzyszy każdej dyscyplinie sportowej, dużą wagę przykłada się do części właściwej, czyli treningu zapaśniczego. Polega on na nauczaniu technik jak również taktyki walki zapaśniczej i 9 najważniejszych zapaśniczych chwytów, oraz utrwalanie ich a także doskonalenie. Na zakończenie treningu sportowcy wykonują ćwiczenia wyciszające i rozluźniające, tak aby nie doszło do żadnych urazów.

Istotną rolę podczas całego treningu stanowi dobrze wykwalifikowany instruktor zapasów. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że ukończył on specjalistyczny kurs, zdał jego egzamin końcowy i otrzymał certyfikat poświadczający jego umiejętności oraz przydatność do wykonywania zawodu trenera. Dodatkowo taki, który ma już doświadczenie zapaśnicze, i nie chodzi tu tylko o praktykę instruktorską, ale dobrze by było, gdyby kurs nie był jego pierwszym elementem stycznym w tym sporcie. Dobry instruktor zapasów to taki, który sam je trenował przez jakiś czas, dzięki czemu można powiedzieć, że jest on praktykiem.

Po ukończeniu kursu instruktorskiego trenerzy zapasów mają duże możliwości pracy. Tak naprawdę tylko od nich zależy gdzie zostaną zatrudnieni. Zanim jednak zaczną się rozglądać za ofertami i przeglądać ogłoszenia, warto aby zadali oni sobie i odpowiedzieli na kilka podstawowych pytań. Po pierwsze jakie mają oczekiwania od pracodawcy, czy chcą pracować na umowę o pracę, czy wolą mieć większe poczucie wolności i przejść na kontrakt lub umowę zlecenie. Każda z tych umów ma swoje wady i zalety, jednak należy wiedzieć, że wszystkie zapewniają bezpłatne, podstawowe ubezpieczenie medyczne, a także odprowadzają składki emerytalne. Kolejną rzeczą nad którą należy się zastanowić to to, czy chce pracować w Polsce czy zagranicą, bowiem certyfikat, który otrzymuje instruktor zapasów, po ukończeniu kursu zawodowego, umożliwia pracę nie tylko w naszym kraju, ale także na terenie całej Unii Europejskiej. Następy aspekt to oczekiwania pod kątem rozwoju zawodowego. Instruktor musi wiedzieć, zanim podejmie pracę, jakie ma cele zawodowe, czy wystarczy mu bycie tylko i wyłącznie instruktorem czy chce aspirować wyżej w hierarchii zawodowej. Warto także, aby wiedział z jaką grupą docelową chce pracować, czy są to kobiety czy mężczyźni, dzieci, nastolatki, dorośli czy seniorzy. Ostatnia kwestia to finanse. Trener musi bowiem zdawać sobie sprawę z tego jakiej gratyfikacji oczekuje.

W zależności od tego jak odpowiedzą na powyższe pytania instruktorzy zapasów, mogą oni pracować we wszelkiego rodzaju ośrodkach sportowych, rekreacyjnych, na siłowniach, klubach fitness, a także w prywatnych klubach zapaśniczych, walk, lub także założyć własną działalność gospodarczą.