Kurs instruktora żeglarstwa. Każdy może poczuć się jak wilk morski

Więcej informacji możesz znaleźć na stronie:

https://pakis.pl/kursy/136/kurs-instruktora-zeglarstwa/src-BlogZegl

Żeglarstwo jest jedną z wodnych dyscyplin sportowych, zazwyczaj uprawianych rekreacyjnie, ale też przez pasjonatów zawodowo. Jednym z największych i najsławniejszych, współczesnych polskich żeglarzy jest Mateusz Kusznierewicz, mistrz olimpijski tej dyscypliny sportowej. Inni znani żeglarze z naszego kraju, o których warto by wspomnieć to Ryszard Wojnowski oraz Zbigniew Puchalski.

Początek żeglarstwa datuje się na XVII wiek, a za jego kolebkę uznaje Holandię oraz Anglię. Mimo to pierwszy duży klub zrzeszający żeglarzy powstał w Rosji, a Międzynarodowa Unia Jachtingu Regatowego w Paryżu. Rozwój żeglarstwa zarówno na świecie jak i Europie przypisuje się na XIX w.

Jest kilka odmian żeglarstwa, najpopularniejsze jest to tradycyjne na jachtach, żaglówkach i żaglowcach. Coraz bardziej upowszechnia się również pływanie tak zwanym houseboatami, czyli domami na wodzie. Ich cechą charakterystyczną jest łódź, która w środku zaprojektowana jest tak, że przypomina ekskluzywny apartament ze wszystkimi wygodami jakie można spotkać na lądzie.

Jak mówią instruktorzy żeglarstwa każdy może poczuć się jak wilk morski. Należy zacząć od zdobycia patentu sternika, ale to tylko wtedy jeśli chcemy pływać na jachtach i żaglowcach, których długość przekracza 7,5 metra. Jeśli mamy zamiar korzystać z mniejszych łodzi nie jest to wymagane. Żeglarzem jachtowym można już zostać w wieku 14 lat, więc jest to już rozrywka także dla nastolatków, i to oni są najliczniejszą grupą uczniów instruktorów żeglarstwa. Sport ten na początku stanowi dla nich wyzwanie, następnie pasję, a potem często i zawód. Od żeglugi można się bowiem uzależnić. Trudno się jednak temu dziwić, tym bardziej, że ta dyscyplina sportowa wnosi wiele korzyści, zarówno do życia prywatnego jak i zawodowego, jej uczestników. A to dlatego, że przede wszystkim kształci i rozwija charakter. Młodzi żeglarze uczą się samodyscypliny i samozaparcia. Poznają własne możliwości, mocne strony, ale też słabe. Jednak żeglarstwo nie tylko, potocznie mówiąc, wytyka błędy, ono także pokazuje jak je modyfikować i wyciągać z nich wnioski. Dodatkowo dyscyplina ta wskazuje w jaki sposób układać szczegółowe i długoterminowe plany, ale także jak je modyfikować w zależności od sytuacji. Żeglować można samemu bądź w grupie, dlatego też młodzi żeglarze muszą nauczyć się nie tylko lubić i szanować siebie, ale także współpracować z innymi.

Kiedy uczniowie zaliczą szkolenia pod pilnym okiem instruktora żeglarstwa mogą zdać egzamin na sternika jachtowego. Uzyskany w ten sposób patent pozwala im na prowadzenie łodzi, których wielkość nie przekracza 12 metrów długości. Ci, którzy mają ochotę pogłębić swoją wiedzę i umiejętności mogą robić kolejne patenty.
Jeśli jednak żeglarstwo jest dla nas tylko i wyłącznie formą rekreacji, dyscypliną, podczas której mamy ochotę się zrelaksować na malutkim jachcie (do 7,5m), wystarczy tylko i wyłącznie skorzystać z podstawowych szkoleń, jakie oferują instruktorzy żeglarstwa i już można wypłynąć na otwarte wody. A wbrew pozorom nie trzeba mieć pełnego dostępu do morza, aby móc w naszym kraju spełniać swe żeglarskie marzenia. Pływać jachtami można po całej Polsce, mamy bowiem pięknie rozwinięty system rzek i jezior. Na szczególną uwagę zasługują te na Mazurach oraz kanał Elbląski. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich oferuje trasę o długości ponad 120 kilometrów długości. Natomiast Kanał Elbląski- możliwość przepłynięcia się Szlakiem Wikingów. A kiedy poznacie już wszystkie polskie szlaki żeglarskie możecie wyruszyć w rejs po całej Europie. W szczególności warto odwiedzić Dalmację, jak również Wybrzeże Amalfitańskie.

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/136/kurs-instruktora-zeglarstwa