Kurs tapingu. Specjalistyczne metody regeneracji zdrowia

Zaktualizowano dnia 27 kwietnia 2021

Jedną z nowych metod na rynku zajmujących się regeneracją zdrowia, jest taping, czyli popularnie mówiąc plastrowanie. Jest to rozwiązanie, które zapobiega wielu bólom mięśni i stawów oraz zwiększa możliwość gojenia się ciała. Pomimo, iż taping został wynaleziony, przez doktora Kase z Japonii, w latach siedemdziesiątych XX wieku, to w Polsce pojawił się dopiero na początku XXI wieku. Metoda ta skonstruowana jest tak, że łączy ze sobą naturalną możliwość samoleczenia organizmu z klasycznymi procedurami fizjoterapii.

Taping ma wiele zalet, między innymi pomaga utrzymać stabilność mięśni oraz stawów, leczy wiele chorób neurologicznych oraz schorzeń ortopedycznych i mięśniowych, jak również sprawdza się podczas terapii u pacjentów z przewlekłym bólem stawowo-mięśniowym. Jednocześnie obniża, a często także całkowicie niweluje ból, zmniejsza występowanie stanów zapalnych mięśni bądź stawów, wzmacnia mięśnie, chroni stawy, zwalcza obrzęki, jak również zwiększa zakres ruchu pacjenta. Zakładane taśmy są w pełni bezpieczne, a w dodatku cienkie oraz hipoalergiczne, dlatego mogą używać ich także alergicy. Ich szeroki wybór kolorów sprawia, że stają się one na ciele także jego ozdobą, co ma szczególne zastosowanie w przypadku rehabilitacji dzieci i młodzieży. Plastry są rozciągliwe zazwyczaj o 30 do 40%, ale nawet i do 190%, a także wodoodporne. Nosi się je przez kilka dni, nie zdejmując i wykonując wszystkie czynności dnia codziennego. Co więcej rozróżnia się dwa typy plastrów: elastyczne i sztywne. Te pierwsze nakleja się, jeśli rehabilitant stosujący technikę tapingu chce pozbyć się u pacjenta bólu oraz obrzęków, natomiast plastry nieelastyczne wykorzystywane są, aby uzyskać efekt stabilizacji.

Taping jest metodą wykorzystywaną w szczególności w sporcie. Sportowcy stosują ją zazwyczaj po ciężkich treningach, podczas, których doszło do nadwyrężenia bądź naciągnięcia mięśni, jak również po wszelkiego rodzaju urazach, naderwaniach mięśni czy stłuczeniach. Ta metoda regeneracji zdrowia jest szczególnie polecana przez instruktorów, przy zerwaniu więzadeł, skręceniach lub zwichnięciach stawów, korekcji wad postawy, zaburzeniach czucia, ale także podczas gojenia się blizn po zabiegach chirurgicznych. Oczywiście plastrowania nie może wykonać amator, tylko i wyłącznie wykwalifikowany instruktor tapingu, który odpowiednio dobierze plastry pod kątem grubości i elastyczności, oraz założy je na konkretne miejsce na ciele. Rehabilitanci medyczni zakładają taśmy zarówno na kończyny górne i dolne, tułów, jak również na palce, kostki czy nadgarstki. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby plastry zakładał instruktor tapingu? Ponieważ źle nałożone mogą prowadzić do otarć i odparzeń.

Ta specjalistyczna metoda regeneracji zdrowia wymaga odpowiedniego przeszkolenia. Osoba taka musi bowiem posiadać wiedzę zarówno z tematyki anatomii ciała, jak również jego fizjologii, a także powinna znać podstawowy zakres wiadomości z badań fizykalnych pacjenta. Jest to ważne, jako, że podczas wywiadu z chorym i badania jego stanu zdrowia, instruktor tapingu musi ocenić stan mięśni i stawów oraz rodzaj kontuzji jakiej nabawił się zawodowy sportowiec bądź amator. Dlatego należy przejść odpowiednie kursy z tej dziedziny rehabilitacji, podczas, których można nauczyć się nie tylko zakładania plastrów, ale także poznać wszelkie wskazania i przeciwwskazania tej metody regeneracji zdrowia oraz przygotowania pacjenta do zabiegu. Polega ono bowiem na usunięciu zbędnego owłosienia, przygotowaniu skóry, odpowiedniego ułożenia ciała, dobraniu i naklejeniu plastrów. Dobrze wykonany taping przynosi pozytywne efekty terapeutyczne i pozwala na dość szybki powrót do zdrowia i co się z tym wiąże, także do sportu.