Kurs trenera klasy I – piłka siatkowa. Co dają wyższe kwalifikacje?

 

W Polsce obecnie, piłka siatkowa jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin sportowych, a wszystko to za sprawą sukcesów jakie na tym polu odnosi nasza kadra narodowa. Dzięki nim coraz więcej młodych osób interesuje się tą grą zespołową, a po studiach na Akademiach Wychowania Fizycznego bądź szkoleniach na trenerów sportowych, często wybierając dalsze kształcenie w tym kierunku, najpierw na instruktora a następnie trenera klasy I piłki siatkowej. Chcąc podnieść swoje kwalifikacje sportowcy muszą ukończyć specjalne kursy, które będą uprawniać ich do prowadzenia treningów siatkówki. Po zaliczeniu zajęć teoretycznych, między innymi z emisji głosu, metodyki, fizjologii i anatomii ciała czy historii sportu, ale także i praktycznych z prowadzenia zajęć sportowych, demonstrowania ćwiczeń oraz obserwacji zawodników, przyszli instruktorzy muszą zdać egzaminy zarówno z części ogólnej jak i specjalistycznej. Po uzyskaniu obu ocen pozytywnych otrzymują odpowiednie uprawnienia instruktorskie. Na tym jednak nie poprzestają i większość z nich podejmuje się kolejnego etapu kształcenia jakim jest kurs trenera klasy I piłki siatkowej. Podczas niego rozwijają swoje zdolności dydaktyczne oraz sportowe, tak aby zawodnicy ćwiczący pod ich okiem odnosili jeszcze większe sukcesy. Ilość wygranych meczy jest bowiem nie tylko miarą sukcesu zawodników ale także ich trenera. Trzeba również zaznaczyć, że istnieje jeszcze wiele innych powodów, dla których instruktorzy podnoszą swoje umiejętności i wykształcenie do stopnia trenera klasy I piłki siatkowej. O to kilka z nich:

  • Prestiż. Im wyższe wykształcenie i kwalifikacje posiada trener sportowy, tym większy osiąga prestiż w swoim środowisku. Obecnie młodzi sportowcy są bardzo wymagający i skierowani na odnoszenie sukcesów, dlatego szukają jak najlepszych nauczycieli. Im większy prestiż trenera, tym większa jego rozpoznawalność najpierw w regionie, potem województwie, w całym kraju, a także w Europie i świecie.
  • Zaufanie podopiecznych. Zaufanie do trenera jest podstawą w każdej dyscyplinie. Nauczyciele sportowi są bowiem nie tylko osobami, które nauczą skutecznej techniki gry, ale także psychologami, coachami, motywatorami i często też powiernikami, a im wyższy stopień trenerski tym większe zaufanie zawodników.
  • Pieniądze. To jeden z bardzo ważnych elementów w karierze zawodowej trenera sportowego. Nie oszukujmy się, zarobki trenera klasy I piłki siatkowej są dwa, a nawet trzy razy większe aniżeli osoby posiadającej tylko stopień instruktorski. Wzrastają one bowiem z kwoty kilkunastu złotych za godzinę, do kilkudziesięciu.
  • Bezkonkurencyjność na rynku pracy i większe szanse zatrudnienia. Coraz więcej ośrodków rekreacyjnych oraz sportowych, ale także związków i stowarzyszeń zrzeszających amatorów i zawodowców piłki siatkowej, poszukuje trenerów klasy I, tak, aby ich zawodnicy byli pod opieką wysoko wykwalifikowanych nauczycieli. Warto także wziąć pod uwagę, że trenerzy klasy I piłki siatkowej nie mają trudności ze znalezieniem pracy.
  • Negocjacje warunków pracy, lepsze kontrakty. Bezkonkurencyjność na rynku pracy prowadzi do tego, że trenerzy klasy I piłki siatkowej mogą z powodzeniem negocjować swoje kontrakty i warunki zatrudnienia. Dostają wyższe uposażenie, więcej dni płatnego urlopu, a także mniejszą liczbę godzin treningów. Istnieje także możliwość uzyskania umowy o pracę, co jest rzadkością wśród instruktorów. Pracodawcy bowiem zależy, aby wśród swojej kadry dydaktycznej mieć jak najwięcej profesjonalistów i fachowców.