Kurs trenera klasy II – narciarstwo. Co dają wyższe kwalifikacje?

Narciarstwo jest jedną z najpopularniejszych zimowych aktywności sportowych. Wielu jego miłośników już od początku listopada czeka, aż spadnie pierwszy śnieg, złapie mróz, a ośrodki rekreacyjne ogłoszą sezon narciarski i otworzą wyciągi. Jednak pomimo, iż na nartach jeździ się zimą, to o kondycję powinno dbać się przez cały rok.

Historia narciarstwa rozpoczęła się jeszcze kilka tysięcy lat przed naszą erą. Szacuje się bowiem, że pierwsze narty jakie znaleziono w Skandynawii powstały 3,5 tysiąca lat temu. To właśnie ona została uznana za miejsce narodzin narciarstwa. Trzeba jednak zaznaczyć, że dyscypliną sportową narciarstwo zaczęło się stawać dopiero z początkiem XIX wieku. Obecnie sport ten przeżywa swój złoty wiek. Na nartach jeżdżą zarówno małe dzieci jak i seniorzy. Młodzi ludzie natomiast traktują je jako główną zimową rozrywkę, której poświęcają większą część swoich urlopów.

Początki przygody z nartami mogą wydawać się trudne, bowiem osoby, które mają je po raz pierwszy na nogach nie bardzo wiedzą jak ich używać i jak się w nich poruszać, zatem często korzystają z dodatkowych prywatnych, indywidualnych bądź grupowych zajęć z wykwalifikowanymi trenerami narciarstwa. Niektórzy uczęszczają również do szkół narciarskich znajdujących się w ośrodkach sportowych i rekreacyjnych. Otrzymują w nich, od profesjonalistów, odpowiednią wiedzę i umiejętności techniczne, dzięki czemu mogą zadbać o to, aby nie doszło do żadnej kontuzji, a sport ten okazał się tylko i wyłącznie przyjemnym przeżyciem.

O zatrudnienie instruktora sportowego nie trudno, ale trzeba włożyć odrobinę wysiłku, aby znaleźć trenera klasy II narciarstwa, który posiada dużo wyższy stopień zaawansowania zarówno pod kątem technicznym jak i wiedzy teoretycznej. Są to profesjonaliści, którzy oprócz narciarstwa klasycznego zajmują się także inną jego formą, jak na przykład narciarstwem alpejskim, biegami narciarskimi, narciarstwem szybkim czy skialpinizmem. Z usług trenerów klasy II korzystają zazwyczaj osoby, które na nartach jeżdżą już od jakiegoś czasu i chcą się rozwijać w tej dyscyplinie sportowej. Ośrodki rekreacyjne zatem często poszukują tego typu specjalistów, tak, aby ich klienci mieli prawo wyboru odpowiedniego dla ich poziomu trenera. Wyższe kwalifikacje trenerskie mają pozytywne strony nie tylko dla uczniów, ale także dla ich nauczycieli. Ci bowiem mogą wybierać w ofertach pracy i negocjować duże wyższe stawki płacowe. Trenerów klasy II narciarstwa jest bowiem dużo mniej aniżeli instruktorów i tak naprawdę to oni dyktują zatrudniającym warunki płacy i pracy. Jeśli nie odpowiadają im te proponowane w Polsce, mogą skorzystać z ofert wystawianych przez ośrodki sportowe i rekreacyjne usytuowane w całej Unii Europejskiej. Wyższe kwalifikacje oznaczają bowiem lepszą renomę i bezkonkurencyjność na rynku pracy, a zatem także możliwość przygotowywania narciarzy do zawodów, jak również współpracę z reprezentantami Polski w tej dyscyplinie sportowej. Jest to wyróżnienie dla trenera, bowiem sukces odniesiony przez kadrę narodową to przede wszystkim jego sukces, dzięki któremu staje się bezkonkurencyjnym liderem wśród swoich rywali.

Wyższe kwalifikacje to także wyższe zarobki. Stawka godzinowa trenera klasy II narciarstwa może być nawet do 500% wyższa od wynagrodzenia podstawowego. Wszystko zależy od jego wiedzy, umiejętności technicznych, renomy i sukcesów jego jak również jego kursantów. Należy jednak pamiętać, że trenerzy klasy II narciarstwa powinni dbać również o swój nienaganny wizerunek, bowiem osoby, które będą chciały ich zatrudnić z pewnością sprawdzą nie tylko ich wykształcenie oraz kwalifikacje ale także opinię zarówno w poprzednich miejscach pracy jak i wśród byłych uczniów. Z pewnością zostaną zatem poproszeni o przedstawienie odpowiednich legitymacji i dokumentów potwierdzających ukończenie specjalistycznych kursów, jak również referencji.

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/151/kurs-trenera-klasy-ii-narciarstwo