Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021
Każda mała dziewczynka pragnie zostać tancerką. Co do chłopców, to Ci wolą być wprawdzie piłkarzami, ale wielu też marzy o tym, aby odnosić sukcesy taneczne. Z realizacją marzeń w dzieciństwie różnie bywa, Ci co w nich wytrwają tańczą w późniejszym wieku, zazwyczaj już nie tylko rekreacyjnie, ale także zawodowo. Jednak nadchodzi taki moment kiedy kariera taneczna się kończy, a tancerze postanawiają szkolić młodszych adeptów tego zawodu. Stają się więc instruktorami bądź jak kto woli trenerami tańca. W tym celu kończą odpowiednie kursy, które pozwalają im nauczać i szkolić następne pokolenia, a także przygotowywać ich do turniejów i zawodów tanecznych.
Im większe ambicje ma przyszły instruktor tańca tym większą przykłada wagę do swego samodoskonalenia i nie poprzestaje tylko i wyłącznie na jednym kursie, to jest pierwszego stopnia. Pnie się dalej i zapisuje się na kurs trenera klasy II – taniec. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Drugi stopień instruktorski daje mu większe możliwości pod każdym względem. Po pierwsze zwiększa się jego prestiż. Im bowiem większe doświadczenie i wyższe wykształcenie, tym więcej uczniów pozyska taki trener. A jak wiadomo, wśród tancerzy, tak jak i w innych sportach, znakomicie działa poczta pantoflowa. Jeśli kilka par jest zadowolonych, bowiem wygrywa dzięki instruktorowi tańca, turnieje i zawody, tym bardziej poleca go w swoim środowisku, przyjaciołom. Duże znaczenie mają też opinie na temat takiego instruktora zamieszczane na wszelkiego rodzaju stronach poświęconych tej dziedzinie sportu, jak również forach. A te na zawsze pozostawiają ślad w sieci.
Kolejnym motywem dlaczego warto zdać kurs na wyższy poziom instruktora tańca, jest większa możliwość zatrudnienia. Nie każdy trener będzie bowiem uczył przyszłych kadrowiczów i mistrzów tanecznych. Część z nich woli prace stałą, dającą pewne zarobki, stabilizację i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego wybierają oferty, jakie przedstawiają im wszelkiego rodzaju szkoły tańca, ośrodki rekreacyjne, siłownie, kluby sportowe, jak również ośrodki kultury. Wyższy stopień trenerski zapewnia również większą szansę na znalezienie pracy na terenie Unii Europejskiej. W wielu państwach bowiem szukają doświadczonych i wykwalifikowanych profesjonalistów, którzy odpowiednio zajmą się uczestnikami obozów tanecznych czy klientami ekskluzywnych i luksusowych ośrodków rekreacyjnych.
Wbrew pozorom także prywatni klienci, zgłaszający się do trenera tańca, sprawdzają jego kwalifikacje wśród znajomych i w Internecie. Większość z nich chce się bowiem nauczyć tańczyć przed swoim weselem, studniówką czy balem maturalnym. To bardzo ważne wydarzenia, które na zawsze pozostają w naszej pamięci, dlatego większość osób oczekuje nauki na najwyższym poziomie, kroków dość skomplikowanych, tak aby wywrzeć wrażenie na innych uczestnikach imprezy.
Duże znaczenie jeśli chodzi o podnoszenie kwalifikacji przez trenerów tańca mają również osiągane przez nich zarobki. Wiadomo im bardziej wykwalifikowany instruktor, posiadający większą wiedzę, doświadczenie oraz wyższą klasę taneczną, tym więcej zarabia. Staje się on bardziej konkurencyjny, i więcej pracodawców zabiega o podpisanie z nim kontraktu. Dzięki temu może negocjować stawki, dochodząc do tych naprawdę wysokich. Wie, że nie musi zgadzać się na propozycje finansowe menadżerów klubów czy te ośrodków, bo jak nie ten to inny przystanie na jego warunki pracy.
Dużą zaletą samokształcenia się instruktorów tańca jest także to, że kursy na trenera klasy II można zrobić zarówno stacjonarnie jak również online poprzez platformy e-learningowe. Po zdanym egzaminie każda forma kursu jest akceptowana przez wszystkie ośrodki w Unii Europejskiej.