Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021
Jednym z najczęściej uprawianych sportów wyczynowych jest wspinaczka górska, zarówno ta w Himalajach, Alpach, jak również w polskich górach. Wspinaczka to przede wszystkim możliwość wyrażenia siebie, jak również odnalezienia własnego ja i sprawdzenie własnych możliwości w sytuacjach trudnych. Zwiększa ona u nas poczucie wartości i wiary we własne siły. Jako pierwszy na wszystkich czternastu ośmiotysięcznikach w Himalajach, stanął Reinhold Messner, dwaj kolejni byli Polakami. To zaszczyt o tym opowiadać, bowiem możemy być dumni, że nasi rodacy stawiają przed sobą tak ambitne cele, a co najważniejsze potem je realizują. Jednak, aby wspiąć się na jakąkolwiek wysokość w górach należy przedtem dobrze się do takiego wyczynu przygotować. Przede wszystkim zadbać o formę, własną tężyznę, siłę mięśni rąk i nóg, kondycję oraz przygotowanie psychiczne. Przed taką wyprawą wielu Himalaistów przygotowuje się miesiącami, a nawet latami, na siłowniach, ściankach wspinaczkowych oraz górach o mniejszych wysokościach. Nie robią tego sami, a pod okiem instruktorów i trenerów klasy II wspinaczki sportowej. Często także proszą o pomoc trenerów fitness, ale Ci dbają o ogólny rozwój masy mięśniowej i utrzymanie kondycji alpinistów.
Wiadomo, im klient ma wyższe aspiracje i większą górę chce zdobyć, tym bardziej szuka wykwalifikowanego personelu, który pomoże osiągnąć mu cel. Dlatego często nie poprzestaje na poszukiwaniu wysokiej klasy profesjonalisty i nie zadowala się tylko kontaktem z instruktorami wspinaczki sportowej. Zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że będąc samotnie zdobywać najwyższe szczyty, jedyną osobą, od której będzie mógł oczekiwać jakiejkolwiek pomocy i na którą będzie mógł liczyć, będzie on sam. Dlatego chce poznać każdą możliwą opcję niepowodzenia, najmniejszy szczegół techniczny wspinaczki oraz pragnie zdobyć wiedzę, w jaki sposób zachować się odpowiedzialnie oraz jaki sprzęt zabrać, aby być w pełni bezpiecznym. Takich szczegółowych informacji teoretycznych i praktycznych wymagający klienci poszukują przede wszystkim właśnie u trenerów klasy II wspinaczki sportowej. Ci bowiem, jak nikt inny, wiedzą jak ważne jest powstrzymanie się od wyprawy w przypadku złych warunków pogodowych, słabszej formy danego dnia, lub innych niesprzyjających okoliczności, a przede wszystkim umieją ten rozsądek zaszczepić u swoich kursantów. Dla osoby, która nigdy nie była w górach, wiedza ta wydaje się oczywista, jednak kiedy stoi się u spodu skały, i odczuwa wielką chęć wspinania się po niej oraz zdaje sobie sprawę z tego, że nasz cel jest już blisko, te wszystkie niby logiczne zakazy i przykazy odchodzą w niebyt.
Instruktorzy wspinaczki sportowej najczęściej prowadzą swoje zajęcia na ściankach, zamontowanych w ośrodkach sportowych i rekreacyjnych, jak również w terenie, na małych szczytach. Trenerzy klasy II wspinaczki sportowej organizują natomiast często obozy i wyprawy na wyższe góry, na których ich klienci mogą szkolić swoje umiejętności i doskonalić swą wspinaczkę. Takie wyjazdy wiążą się jednak z większą odpowiedzialnością jaka spoczywa na trenerze, również związaną z organizacją wyprawy, zabraniem i sprawdzeniem odpowiedniego sprzętu oraz skontrolowaniem stanu zdrowia uczestników. Na miejscu również to właśnie trener odpowiada za to, aby nic się nie stało jego klientom. Oczywiście zanim wraz z grupą uda on się w teren musi zorganizować odpowiednie specjalistyczne szkolenia, na których przekaże uczestnikom nie tylko podstawowe, ale także zaawansowane zasady wspinaczki i zachowania w górach, jak również zachowania się i postępowania na przykład podczas wypadku, a także fundamentalne zasady pierwszej pomocy.
Więcej informacji o kursie znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/125/kurs-trenera-klasy-ii-wspinaczka-sportowa