Nie tylko hipoterapia! Odkryj inne metody terapeutyczne ze zwierzętami

kurs instruktora hipoterapia

Hipoterapia jest doskonale znaną i cenioną metodą terapeutyczną, która od lat pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne dzieci oraz osób dorosłych. Znaczne postępy podczas rehabilitacji i emocjonalnego rozwoju są jednak możliwe nie tylko poprzez kontakt z końmi. Odkryj mniej znane, lecz równie fascynujące metody terapeutyczne ze zwierzętami.

Hipoterapia – tradycyjna i sprawdzona metoda

Jedną z najpopularniejszych metod leczenia przy udziale zwierząt jest hipoterapia, która uchodzi za wieloprofilową formę rehabilitacji. Przybiera różne formy, jak np.:

  • terapię ruchem konia – pacjent jest poddawany jedynie ruchom konia podczas jazdy i nie wykonuje żadnych ćwiczeń;
  • fizjoterapię na koniu – podczas jazdy dołączana jest gimnastyka lecznicza;
  • terapię poprzez kontakt z koniem – pacjent ma z nim kontakt fizyczny oraz emocjonalny;
  • jazdy psychopedagogicznej – to działania na lub przy koniu, które są podejmowane w celu fizycznego, emocjonalnego, społecznego i intelektualnego rozwoju.

Hipoterapia znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń – jako metoda gimnastyki leczniczej bazującej na neurofizjologii przynosi pozytywne rezultaty m.in. w rehabilitacji osób z porażeniem mózgowym, ze spektrum autyzmu, chorych na stwardnienie rozsiane czy z wadami postawy. Poznaj przykładowe ćwiczenia w pracy z dziećmi.

Leczenie z udziałem psa – w jakich przypadkach stosuje się dogoterapię?

Dla większości ludzi kontakt z psem jest czymś oczywistym, jednak dzięki wykwalifikowanemu terapeucie staje się on jedną z najbardziej naturalnych i skutecznych form rehabilitacji osób:

  • z niepełnosprawnościami intelektualnymi;
  • po przebytych chorobach oraz urazach, pozostawiających trwałe ślady w sprawności psychicznej oraz fizycznej;
  • niedostosowanych społecznie;
  • samotnych, które przebywają w domach bądź hospicjach.

Dogoterapię wykorzystuje się w leczeniu powyższych grup, ponieważ interakcja z czworonogami poprawia nastrój, obniża poziom stresu i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie skuteczna okazuje się w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu, ponieważ pies pomaga w nawiązywaniu kontaktu oraz rozwijaniu umiejętności społecznych.

Felinoterapia – koty jako terapeuci

Coraz popularniejszą formą wsparcia zdrowia psychicznego i emocjonalnego staje się również felinoterapia, czyli terapia z udziałem kotów. Dzięki swojej naturalnej, spokojnej aurze oraz niezależności, zwierzęta te działają kojąco na układ nerwowy i pomagają zredukować stres, lęk oraz napięcia emocjonalne. Interakcja z tymi czworonogami ma unikalny charakter, ponieważ wymaga cierpliwości, empatii i subtelności, co pozwala na budowanie głębszych więzi oraz poprawę samoświadomości. Koty są pomocne w pracy z osobami, które borykają się przede wszystkim z:

  • depresją;
  • stanami lękowymi;
  • napięciem emocjonalnym.

CHCESZ ZACZĄĆ PROWADZIĆ TEGO TYPU TERAPIĘ? ZAPISZ SIĘ NA KURS INSTRUKTORA FELINOTERAPII I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNĄ WIEDZĘ ORAZ UMIEJĘTNOŚCI

Alpakoterapia – nietypowi terapeuci

Miękka sierść i sympatyczna natura jest domeną również innych zwierząt, które podbijają serca pacjentów. Alpakoterapia bardzo szybko zyskuje na popularności – i nic w tym dziwnego, ponieważ alpaki są bardzo przyjaznymi i łagodnymi zwierzakami, z którymi interakcja również przynosi wiele korzyści terapeutycznych, w tym m.in.:

  • redukcję stresu;
  • poprawę nastroju;
  • poczucie wewnętrznego spokoju.

Jeśli chcesz poznać metody pracy z dziećmi, osobami z zaburzeniami rozwoju społecznego i wieloma innymi grupami, które mogą wiele skorzystać na kontakcie z alpakami, zapisz się na „Kurs Instruktora Alpakoterapii”. 

Onoterapia – terapia z udziałem osłów

Nico mniej znaną, jednak równie skuteczną metodą terapeutyczną jest onoterapia. W procesie poprawy kondycji psychicznej i emocjonalnej pomagają w tym przypadku osły. Dzięki swojemu cierpliwemu i spokojnemu usposobieniu idealnie nadają się do pracy z osobami, które potrzebują poczucia bezpieczeństwa oraz zaufania. 

hipoterapia kurs instruktora

Niezwykle pomocna okazuje się nie tylko ich wierność i towarzyskość, ale również futro, które jest miękkie i pozwala stymulować zmysł czucia w trakcie głaskania i czesania. Dzięki temu, że osły są mniejsze od koni, nie wzbudzają leku w początkowych kontaktach z młodymi pacjentami.

Ty również dostrzegasz potencjał w tej formie terapii i chcesz poznać tajniki pracy z osłami? Zapisz się na „Kurs Instruktora Onoterapii” i poznaj m.in.:

  • rolę, zadania oraz formy organizacyjne onoterapii;
  • predyspozycje psychofizyczne i charakterologiczne osła;
  • metodykę pracy z osłem;
  • zasady prowadzenia osła w trakcie onoterapii.

Istnieje wiele innych form rehabilitacji z udziałem zwierząt, które wspierają zarówno zdrowie fizyczne, jak i emocjonalne. Oprócz popularnej hipoterapii warto poznać inne metody, w których brakuje osób z udokumentowanym przygotowaniem. Zapisz się na kurs i zdobądź wiedzę oraz umiejętności, które sprawią, że staniesz się pożądanym instruktorem na rynku pracy.