Obowiązki trenera personalnego

Trenerzy personalni są obecnie specjalistami, na których zapotrzebowanie wciąż wzrasta. Prowadzenie zdrowego stylu życia, racjonalnego odżywiania czy chęć utrzymania prawidłowej wagi to tylko niektóre z wielu czynników, które wpływają na popularność tego zawodu

Kim właściwie jest trener personalny?

Trener personalny jest osobą, która podczas indywidualnej pracy z klientem dba o jego prawidłowy rozwój fizyczny – ale nie tylko; poza ułożeniem odpowiedniego planu treningowego w celu uzyskania prawidłowej sylwetki, doradza również w kwestii odżywiania oraz motywuje do zmiany nawyków na zdrowsze. Zdarza się, że trenerzy personalni są do dyspozycji przez cały dzień, aby w przypadku wątpliwości ich klienci zawsze mogli dopytać o nurtujące ich kwestie. 

Trenerzy personalni mogą pomóc we wprowadzeniu w tajniki obsługi wszelkich urządzeń, które są dostępne na siłowni czy sali treningowej; podpowiedzą, jak zacząć z nich korzystać, aby sobie nie zaszkodzić. Przy stałej współpracy, trener skupia się już na potrzebach konkretnej osoby, wspomagając jej rozwój fizyczny i uzyskanie satysfakcjonujących efektów.

Główne zadania trenera personalnego

Układając plan treningowy, trener bierze pod uwagę wszystkie kwestie, które związane są ze zdrowiem, możliwościami czy doświadczeniem swoich podopiecznych. Uczy ich, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia oraz monitoruje postępy, a w przypadku niepowodzeń – szuka przyczyn i różnymi działaniami stara się je wyeliminować. Motywuje do dalszych działań, wspiera i doradza w taki sposób, aby współpraca przebiegała sprawnie, przyjemnie i – co najważniejsze – skutecznie. Najważniejsze działania trenera personalnego to:

  • ustalenie celu treningów,
  • planowanie treningów, 
  • rozpisanie diety,
  • prowadzenie indywidualnych treningów,
  • instruowanie, wspieranie, motywowanie.

Trener może prowadzić również zajęcia grupowe z ćwiczeń fizycznych. Jego działania pomagają w utracie wagi, zbudowaniu masy mięśniowej, wyrzeźbieniu sylwetki bądź poprawie kondycji fizycznej czy sprawności ruchowej. 

Jak można uzyskać niezbędne kwalifikacje?

Aby profesjonalnie prowadzić treningi i fachowo wspierać swoich klientów, warto zrobić kurs trenera personalnego. Nawet osoby mające doświadczenie w zajęciach sportowych, powinny stale aktualizować swoją wiedzę, uzyskanie zaś konkretnych wiadomości – popartych dodatkowo dyplomem – często jest wymogiem, stawianym kandydatom do pracy w różnego rodzaju klubach fitness czy ośrodkach sportowych.

Kursy na trenera personalnego przeżywają obecnie prawdziwe oblężenie z racji wzrostu świadomości o znaczeniu zdrowego stylu życia na jego jakość. Wybierając szkolenie na trenera personalnego warto zwrócić uwagę na to, jak bardzo rozbudowany jest jego program, oraz jakie uprawnienia nadaje jego ukończenie. Przy ograniczonej ilości czasu na naukę, warto rozważyć kurs na trenera personalnego online – wiedza, którą można z niego wynieść odnosi się również do tej, którą posiadają instruktorzy kulturystyki – co pozwala na znaczne poszerzenie możliwości zawodowych. Uczestnik tego szkolenia otrzymuje więc dwa zaświadczenia: instruktora rekreacji ruchowej o specjalizacji “trener personalny” oraz instruktora sportu o specjalizacji “kulturystyka”.Hantle i ciężarki

Jak wygląda kurs na trenera personalnego?

Podczas kursu, przyszli trenerzy personalni zdobywają przede wszystkim wiedzę z zakresu: anatomii i fizjologii człowieka, żywienia i dietetyki w sporcie oraz fizjologię wysiłku fizycznego. Do tego dochodzi oczywiście wiedza specjalistyczna, dotycząca rodzaju ćwiczeń, treningów i ich dopasowanie do konkretnego zapotrzebowania, jak na przykład:

  • trening osób starszych,
  • kobiet w ciąży,
  • osób z nadwagą,
  • czynnych sportowców.

Kursanci poznają dokładnie charakterystykę treningów oraz ćwiczeń na poszczególne części ciała bądź na wybrane partie mięśniowe, uczą się również zasad i etyki pracy w tym zawodzie, oraz jak przeprowadzać wywiad, i jak motywować swoich podopiecznych do dalszej pracy.

Dzięki profesjonalnemu doradztwu i usługom trenerów personalnych, zmiana trybu życia na zdrowszy może być znacznie łatwiejsza, szczególnie po długim okresie braku aktywności, powodowanym okresem pandemii.