Ochota na słodycze po treningu. Czym zastąpić cukier?

czym zastąpić cukier

Wiele osób po intensywnym treningu odczuwa nagłą chęć na coś słodkiego. Jest to powszechne zjawisko u osób aktywnych fizycznie, które może wydawać się zwykłym kaprysem, a w rzeczywistości ma swoje biologiczne uzasadnienie. Chcesz wiedzieć, dlaczego tak często towarzyszy ochota na słodycze po treningu? Zobacz, czym zastąpić cukier, aby unikać sięgania po niezdrowe przekąski.

Czym zastąpić słodycze po treningu? Częsta i naturalna zachcianka

Wzmożona ochota na słodycze jest naturalnym procesem fizjologicznym, który zachodzi w organizmie. Podczas wysiłku fizycznego zużywa on zapasy glikogenu, co prowadzi do spadku poziomu cukru we krwi. To właśnie dlatego po intensywnym treningu można odczuć potrzebę szybkiego uzupełnienia energii. Innym ważnym czynnikiem wpływającym na taką chęć jest insulina, czyli hormon odpowiedzialny za regulację poziomu glukozy. Po treningu jej działanie może się nasilić, co sprawia, że dochodzi do obniżenia stężenia cukru oraz wzmożonego uczucia głodu.

Innym hormonem, który odpowiada za nagłą chęć na coś słodkiego po treningu, jest grelina. Nie bez powodu nazywana jest hormonem głodu, ponieważ to właśnie ona odpowiada za zwiększający apetyt, sprawiając, że słodkie przekąski wydają się bardziej atrakcyjne jako szybkie źródło energii. Taka reakcja organizmu jest naturalna, ponieważ chce przywrócić równowagę energetyczną.

ZAPISZ SIĘ NA KURSY TRENERSKIE ONLINE I STAŃ SIĘ POŻĄDANYM NA RYNKU DORADCĄ SPORTOWCÓW

Czym zastąpić słodycze? Owoce to zdrowy rozsądek

Choć chęć sięgnięcia po słodką przekąskę jest naturalnym odruchem, nie oznacza, że jest to dobry wybór. Istnieje bardzo wiele możliwości, aby zaspokoić spadek energii. Jeśli szukasz zdrowej alternatywy i zastanawiasz się, czym zastąpić słodycze, musisz wiedzieć, że jednym z najlepszych zamienników są owoce. Oferują naturalne cukry w towarzystwie cennych składników odżywczych, jak:

  • witaminy;
  • materiały;
  • błonnik.

W odróżnieniu od przetworzonych słodyczy owoce dostarczają energii w bardziej stabilny sposób, wspierając jednocześnie zdrowie całego organizmu. Warto po treningu sięgnąć po banany, daktyle czy jagody, które z pewnością zaspokoją ochotę na coś słodkiego, a jednocześnie nie spowodują gwałtownego skoku poziomu cukru we krwi

Czym zastąpić cukier? Smoothie to świetne połączenie

Świetnym sposobem na połączenie owoców z innymi wartościowymi składnikami, które stworzą zdrową i sycącą przekąskę witaminową, będzie smoothie. Dodając jogurt naturalny, dostarczysz białka oraz korzystnych probiotyków. Z kolei mleko migdałowe pozwoli uzyskać kremową konsystencję przekąski, a nasiona chia uzupełnią napój o błonnik oraz kwasy omega-3. 

Jeśli zastanawiasz się, czym zastąpić cukier, stwórz własne smoothie. Połącz banana, jagody, jogurt naturalny i dodaj do tego łyżeczkę nasion chia.  Innym popularnym przepisem jest dodanie do mango i pomarańczy mleka kokosowego, co stworzy orzeźwiające, słodkie oraz bogate w witaminę C smoothie.

Domowe batony energetyczne i desery na bazie jogurtu

Doskonałą alternatywą dla sklepowych słodyczy są także domowe batony energetyczne. Pełne wartościowych składników możesz przygotować, łącząc orzechy, owies i suszone owoce. Taka przekąska będzie źródłem białka, błonnika, a także zdrowych tłuszczów. Świetnie sprawdzą się w tej roli:

  • daktyle;
  • żurawina;
  • orzechy włoskie;
  • migdały;
  • suszone owoce.

Jeśli zastanawiasz się, czym zastąpić słodycze, musisz wiedzieć, że świetnym zamiennikiem są także desery na bazie jogurtu, np. greckiego lub naturalnego. Możesz dodać do niego naturalny słodzik w postaci miodu lub syropu klonowego, a także sezonowe owoce. Taka przekąska z pewnością zaspokoi ochotę na słodkie, a także wspomoże regenerację po treningu.

cukier sposoby na zastąpienie

Jak radzić sobie z napadami głodu na słodycze?

Napady głodu są sporym wyzwaniem, które można jednak skutecznie opanować, stosując odpowiednie strategie zarządzania apetytem i dbając o zbilansowaną dietę. Kluczowym aspektem w walce z takim niezdrowym nawykiem jest regularne spożywanie posiłków, utrzymujących stabilny poziom cukru we krwi. Zmniejsza to ochotę na słodkie przekąski – świetnie sprawdzą się tu posiłki bogate w błonnik i białko, które sycą na dłużej.

Ważne jest także utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia. Jak się okazuje, wiele osób myli uczucie pragnienia z głodem, co prowadzi w konsekwencji do niepotrzebnego podjadania. Warto również zastosować techniki behawioralne, jak np. odkładnie w czasie chęci sięgnięcia po słodycze, a także wybór zdrowych zamienników, by złagodzić ten impuls. 

Interesują Cię kwestie żywienia w sporcie? W tym artykule poznasz sposoby na to, jak i czym zastąpić odżywkę białkową.

Chcesz profesjonalnie doradzać sportowcom? Zapisz się na kurs i zostań trenerem

Jeśli pasjonujesz się treningami, zdrowym trybem życia i marzysz o profesjonalnym doradztwie sportowcom, zapisz się na kursy trenerskie online, które będą ważnym krokiem w Twojej karierze. Jako absolwent będziesz posiadał solidne podstawy do tworzenia planów treningowych, monitorowania postępów zawodników, a także wspierania ich w osiąganiu najlepszych wyników. Ogromną zaletą jest możliwość realizacji kursu online, dzięki czemu z łatwością pogodzisz naukę z pracą lub realizacją swojego hobby.