Praca jako instruktor jazdy konnej na wakacje

kurs instruktora jazdy konnej

Zaktualizowano dnia 17 czerwca 2022

Wakacje to długo wyczekiwany czas odpoczynku dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W trakcie przerwy między nauką, uczniowie chętnie angażują się w różne aktywności mające na celu rozwijać ich zainteresowania oraz umiejętności. Dla wielu z nich wakacje to idealny moment na podejmowanie nowych wyzwań oraz rozpoczęcie nauki nowych dyscyplin sportu. Bardzo często swoim pociechom towarzyszą rodzice, którzy również za ich namową angażują się w treningi. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się sporty jeździeckie, a instruktor jazdy konnej to osoba, na usługi której zapotrzebowanie jest największe właśnie w okresie wakacyjnym.

Kim jest instruktor jazdy konnej?

Instruktor jazdy konnej to osoba, która zajmuje się kształceniem w zakresie jeździectwa, a także aktywizacji i rekreacji ruchowej swoich klientów. Jest to zawód o charakterze usługowym, który zajmuje się udzielaniem instrukcji z zakresu postępowania z końmi, a także korzystania z niezbędnego sprzętu. Instruktor jazdy konnej kształci swoich klientów również w aspekcie pielęgnacji koni, a także przekazuje wiedzę na temat przepisów w zakresie bezpieczeństwa podczas samej jazdy oraz przygotowywania konia.

Co robi instruktor? – jazda konna podstawy

W swojej pracy instruktor jazdy konnej:

  • przygotowuje harmonogram zajęć,
  • kontroluje stan konia,
  • sprawdza stan techniczny sprzętu jeździeckiego pod kątem bezpieczeństwa koni oraz jeźdźców,
  • udziela instruktażu oraz pomocy swoim klientom pod kątem postępowania z końmi, a także korzystania ze sprzętu,
  • instruuje i nadzoruje przestrzeganie zasad oraz przepisów jeździeckich, a także procedur bezpieczeństwa,
  • nadzoruje zajęcia oraz sprawdza umiejętności, a także ocenia postępy uczniów,
  • zaleca odpowiednie ćwiczenia w trakcie zajęć.

kurs instruktora jazdy konnej

Dla kogo kurs instruktora jazdy konnej?

Choć pasja do jeździectwa i doświadczenie praktyczne będą niewątpliwym atutem podczas ubiegania się o zatrudnienie w jednym z ośrodków, praca z klientami wymaga odpowiednich umiejętności i wiedzy z zakresu metodyki organizacji i prowadzenia zajęć. Osoby aspirujące do pracy jako instruktor jazdy konnej powinny więc ukończyć specjalny kurs przygotowujący zarówno z teorii jeździectwa, jak i metodyki pracy z grupą.

Polska Akademia Kultury i Sportu oferuje przyszłym instruktorom kurs składający się z dwóch części – ogólna pozwala zapoznać się kursantowi z fizjologią wysiłku fizycznego, żywieniem i roli diety w sporcie, podczas gdy część specjalistyczna przygotowuje kursantów z bardzo istotnych aspektów, takich jak:

  • historia jeździectwa,
  • motoryka konia i jeźdźca,
  • metodyka jazdy i skoków,
  • praca z grupą jeździecką,
  • prawne aspekty jeździectwa.

Opanowanie materiału z obydwu części uzależnione jest od dyspozycyjności, determinacji i dotychczasowej wiedzy kursanta. Osoby, które mają pewne doświadczenie w jeździectwie konnym szybciej opanują zagadnienia zawarte w programie kursu. Najaktywniejsi kursanci mogą ukończyć go nawet w 2-3 dni. Średni czas potrzebny na jego realizację wynosi około 7 dni.

Praca jako instruktor jazdy konnej

Treningi jeździectwa konnego uzależnione są w głównej mierze od warunków pogodowych, dlatego – w połączeniu z dużą ilością wolnego czasu dzieci i młodzieży – wakacje to najlepszy okres dla instruktorów jazdy konnej pod względem zainteresowania uczestników. To właśnie wtedy absolwenci kursu oferowanego przez PAKiS mają największe szanse na podjęcie pracy o takim charakterze.

Kurs nie tylko znacznie zwiększa szanse na zdobycie zatrudnienia, ale także na wynegocjowanie znacznie lepszych warunków pod kątem wynagrodzenia. Na to, ile zarabia instruktor jazdy konnej, wpływają bowiem również jego kwalifikacje. Osoby inwestujące w tego typu kursy mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie względem pracowników-pomocników, którzy nie są uprawnieni do prowadzenia zajęć z grupą.

Absolwenci nie tylko otrzymują zaświadczenie MEN oraz certyfikat ukończenia kursu, ale również ubezpieczenie jeździeckie (wszyscy ubezpieczeni otrzymują spersonalizowaną legitymację instruktorską/trenerską z numerem polisy ubezpieczeniowej – dodatkowo płatne).