Trening to dla sportowców podstawa do osiągnięcia sukcesu bez względu na wiek i dyscyplinę. Jest on dobierany odpowiednio do umiejętności, etapu przygotowań oraz ogólnych wymagań, jakie stawiane są w danym momencie przed sportowcem. Ogromną rolę w przygotowaniach zarówno przed, jak i w trakcie sezonu pełni trener odpowiadający za przygotowanie motoryczne. Pozwala on sportowcowi uzyskać optymalną formę w konkretnej fazie przygotowań bądź zawodów. Z uwagi na zupełnie inną specyfikę przygotowania pod kątem potencjału motorycznego od przygotowania techniki i strategii z danej dyscypliny, taki trener musi posiadać odpowiednie kompetencje oraz wiedzę.
Kim jest trener motoryczny?
Trener przygotowania motorycznego – potocznie nazywany trenerem motorycznym – jest specjalistą, który zajmuje się przygotowaniem sportowca do uprawiania danej dyscypliny pod względem wytrzymałości, siły, wydolności oraz ogólnej sprawności fizycznej. Trener motoryczny jest odpowiedzialny za zwiększenie możliwości pod kątem najczęściej wykonywanych ruchów w obszarze danego sportu. Przykładowo trener przygotowania motorycznego w piłce ręcznej skupiać się będzie na sprawności stawów barkowych, dłoni oraz będzie pracował nad wyskokiem zawodnika. Warto zaznaczyć, że taki trener nie koncentruje się na wyszkoleniu technicznym czy taktycznym.
Zawód trenera przygotowania motorycznego rozwinął się w USA, gdy trenerzy danej dyscypliny sportowej nie mieli już czasu na to, aby przygotowywać formę fizyczną każdego zawodnika. W naszym kraju jest to dość nowe stanowisko, jednak w ostatnim czasie bardzo pożądane praktycznie we wszystkich dyscyplinach.
Sekrety przygotowania motorycznego w sporcie
Sport uprawia bardzo dużo osób. Nie dla każdego regularny trening oznacza jednak przygotowywanie się do konkretnych zawodów. Wielu amatorów chce poprawić swoją kondycje, spalić zbędne kilogramy czy poprawić swój wygląd. Mimo to, osoby te powinny również wykonywać ćwiczenia w prawidłowy sposób, aby nie nabawić się bolesnych kontuzji. Specjalistą w tym zakresie jest jednak trener personalny, który wykonuje ze swoim podopiecznym inne rodzaje treningów. Jest on często mylony z trenerem przygotowania motorycznego.
Z usług trenera motorycznego korzystają osoby, które chcą zwiększyć wydolność w konkretnej dyscyplinie sportowej, ponieważ każdy sport stawia inne wymagania przed sportowcem pod kątem fizjologii ciała. Przykładowo w tenisie stołowym bardzo ważna jest koordynacja wzrokowo-ruchowa, a także czas reakcji. Z kolei w piłce nożnej istotne są silne i wytrenowane nogi, a w kulturystyce główną rolę odgrywa wytrzymałość i siła podczas poszczególnych serii ćwiczeń.
Trenerzy przygotowania motorycznego ze swoimi klientami koncentrują się na zdobyciu najwyższej wydajności zawodnika, bijąc przy tym jego personalne rekordy. Przygotowanie motoryczne pozwala klientowi znacznie poprawić:
- siłę mięśni,
- czas reakcji,
- koordynację ruchową i wzrokową,
- równowagę,
- wydolność.
Trener motoryczny dąży również do prowadzenia takich treningów, które pozwolą zapobiec ewentualnym kontuzjom.
Ćwiczenia motoryczne
Trener przygotowania motorycznego może pracować zarówno z osobą dorosłą, jak i dziećmi i młodzieżą, która szkoli się w danej dyscyplinie sportu. Realizując poszczególnie ćwiczenia motoryczne, trener musi wziąć pod uwagę, aby:
- były dostosowane do wieku i fazy rozwoju sportowca,
- bodźce treningowe uzupełniały zjawiska rozwojowe,
- uzyskiwane wyniki sportowe były podporządkowane celom strategicznym oraz etapowym.
Kurs trenera przygotowania motorycznego
Z uwagi na coraz większą świadomość sportowców oraz nacisk na przygotowanie fizyczne w każdej dyscyplinie, rośnie zapotrzebowanie na trenerów motorycznych. Polska Akademia Kultury i Sportu oferuje Kurs Trenera Przygotowania Motorycznego, który pozwala podjąć legalne zatrudnienie w ośrodkach sportowych, rekreacyjnych, siłowniach czy lokalnych klubach. Absolwenci otrzymują zaświadczenie MEN oraz certyfikat poświadczający ukończenie kursu,