Zaktualizowano dnia 16 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/201/kurs-instruktora-zapasow/src-blogZapasy
Zapasy to sztuka walki, która znana jest od wieków. Już pierwsze informacje na temat tej dyscypliny pojawiają się w zapisach dotyczących kultury egipskiej, indyjskiej, później spopularyzowane w Grecji i Rzymie. Sport ten dzieli się na dwa style – klasyczny, w którym uchwyt wykonuje się od pasa w górę tułowia, zawiera także dużo rzutów z pozycji stojącej. Drugie rozróżnienie to styl wolny, w który skład wchodzą rzuty z góry, dodatkowo ataki na cały tułów od stóp do głowy i więcej urozmaiconych kombinacji z pracą nóg.
To i wiele innych charakterystyczny dla zapasów wyróżników powinien znać instruktor zapasów. W Polsce występuje wiele wolnych etatów w tym zawodzie, co sprawia, że często jeden trener musi opiekować się podopiecznymi z każdej kategorii wagowej. Zapasy to sport, w którym nasz kraj zdobył wiele wyróżnień, medali Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. To bardzo uniwersalna dziedzina sportu, która także często jest stosowana do treningów w przypadku innych dyscyplin. Zapewnia sprawność oraz nieodzownie wzmacnia siłę.
Zapasy są bardzo popularne w USA, gdzie stanowią często podstawę zajęć wychowania fizycznego niemalże w każdej szkole. W krajach zachodniej Europy istnieją silne ligi zapaśnicze. Przykładowo w Rosji ćwiczy się ten sport walki, aby przygotować się do pracy w resortach siłowych, takich jak policja czy wojsko. Niestety w Polsce po sukcesach naszych zapaśników nastąpiła stagnacja. Na całe szczęście słyszy się coraz częściej o powrocie zapasów na ich zasłużone miejsce wśród dyscyplin uprawianych w naszym kraju.
Czy kolejnym krokiem będzie stworzenie klubów zapaśniczych reprezentujących każdą szkołę? Czy właśnie na lekcjach wychowania fizycznego w ten sposób młodzież będzie miała szansę wzmocnić swoją siłę fizyczną? Założone plany właśnie zmierzają w tym kierunku, jednakże aby zrealizować te cele należy pozyskać wykwalifikowanych instruktorów. Najczęściej wybieraną ścieżką rozwoju jest zapisywanie się na kurs instruktorski. Jego ukończenie gwarantuje otrzymanie odpowiedniego certyfikatu, który uprawnia do podjęcia legalnej pracy w wielu krajach Europy. Zdobyta tam wiedza umiejętnie może być przekuta w praktykę. Przekazanie wskazówek oraz odpowiednie podejście psychologiczne wobec zawodników to szansa na pojawienie się w niedługim czasie kolejnych gwiazd zapaśniczych w naszym kraju. Duże nadzieje wiąże się z umiejętnościami instruktorów, na których barkach będzie spoczywała odpowiedzialność za rozwój juniorów. Tym bardziej, że Polski Związek Zapaśniczy oferuje tym najlepszym wysokie zarobki, które pozwalają na dostatnie życie także na polu prywatnym. Z niecierpliwością wypada czekać na ponowny rozkwit polskiego zapaśnictwa. Wszystko zależy od tempa obsadzania wolnych etatów dla szkoleniowców.