Zaktualizowano dnia 27 kwietnia 2021
Dobry plan treningowy to taki, który uwzględnia nie tylko zwiększenie siły i kondycji. Trzeba zadbać także o dynamikę ciała oraz jego gibkość. W uzyskaniu tego nie pomogą ci typowe ćwiczenia, do których zdążyłaś/eś się przyzwyczaić. Czas przełamać rutynę. Czy jesteś kulturystą, bokserem, pływakiem bądź specjalizujesz się w sportach drużynowych, musisz zacząć wykonywać swój trening tak, aby w sposób wszechstronny rozwijać mięśnie zarówno od strony funkcjonalnej i motorycznej.
Pewnie zastanawiacie się, czy w ogóle istnieje trening, który byłby w stanie zaspokoić wszystkich sportowców. Macie absolutną rację, gdyż każdy rodzaj dyscypliny rządzi się swoimi prawami. W różnym stopniu wykorzystują potencjał mięśni, aczkolwiek nie znaczy to, że należy się skupiać tylko i wyłącznie na rozwijaniu partii ciała, które są najbardziej obciążane w trakcie uprawiania danego sportu. Przykładów nie brakuje. Na pierwszy ogień piłkarze. Muszą mieć niesamowitą kondycję by przez 90 minut móc aktywnie uczestniczyć w grze. Trening kondycyjny ma tu ogromne znaczenie, ale również trening siłowy i ogólnorozwojowy znajduje się w programie ich szkoleń. Siła mięśni górnej części ciała przydaje się w sytuacjach kontaktowych z przeciwnikiem. To samo tyczy się kulturystów. Podnoszenie wielkich ciężarów wiąże się z wykorzystaniem 100% swoich możliwości siłowych, ale ćwiczenia te bardzo obciążają mięśnie główne (np. biceps, triceps, mięśnie dwugłowe uda), które bez udziału tych mniejszych pracują w osłabieniu. Przy wyciskaniu sztangi nie tylko przydają się mocne dłonie i klatka piersiowa, ale także nogi i cała długość kręgosłupa. Ważna jest również dynamika, aby dość płynnie pokonywać wyczerpujące ćwiczenia.
Zainteresowani nowym treningiem? W następnym odcinku opisane zostaną praktyczne ćwiczenia, które pozwolą wspiąć się na szczyt swoich możliwości.