Kreatyna: przed czy po treningu siłowym?

kreatyna przed czy po treningu

Na półki sklepowe trafiają coraz nowsze i bardziej innowacyjne suplementy, których zadaniem jest optymalizacja wydolności fizycznej. Mimo to, wielu sportowców wciąż decyduje się na kreatynę, która jest jednym z najstarszych i najlepiej przebadanych suplementów o udowodnionej skuteczności. Ogromna popularność tego środka nie oznacza to jednak, że każdy sportowiec wie, czy kreatyna przed czy po treningu siłowym okaże się lepszym wyborem. Sprawdźmy!

Kreatyna – ciekawostki naukowe

Pierwsze wzmianki o kreatynie pojawiły się już w 1832 roku, a podczas wieloletnich badań ustalono, że jest ona niebiałkowym aminokwasem syntezowanym w organizmie przede wszystkim w nerkach, wątrobie i trzustce. Szacuje się, że dobowe zapotrzebowanie na kreatynę dla osoby ważącej 70 kilogramów wynosi około 2 gramy, z czego połowa powinna zostać dostarczona w pożywieniu. Dostawcą największych ilości kreatyny jest mięso. Skąd jednak zastosowanie w suplementacji dla sportowców? Kreatyna w 90% trafia do mięśni, gdzie odpowiada za wiele istotnych procesów. 

Jak kreatyna pomaga w treningach siłowych?

Kreatyna może znacznie poprawić efektywność treningów przez zwiększenie dostępności energii dla pracujących mięśni. Jej większe stężenie w mięśniach powoduje szybszą regenerację w trakcie krótkich i intensywnych ćwiczeń, które są charakterystyczne m.in. dla treningów fitness. 

To z kolei pozwala wykonywać większą ilość powtórzeń lub trenować z większym obciążeniem. Regularne stosowanie kreatyny to nie tylko sposób na wzmocnienie siły, ale również wzrost masy mięśniowej. Wszystko z uwagi na zwiększoną retencję wody w komórkach mięśniowych, a także stymulację syntezy białek. 

Kreatyna jest sprzymierzeńcem zarówno samych sportowców, jak również instruktorów fitness. Zwiększenie siły oraz wydolności okaże się bardzo ważnym elementem Twojego przygotowania do zawodu – dzięki temu będziesz mógł przeprowadzać bardziej intensywne i efektowne treningi ze swoimi klientami, a w konsekwencji lepiej i dokładniej demonstrować ćwiczenia.

kreatyna przed czy po treningu

Kreatyna – przed czy po treningu?

Choć jest to jeden z najpopularniejszych suplementów stosowanych przez sportowców oraz instruktorów, wciąż wiele osób zastanawia się nad dawkowaniem oraz idealnym momentem na przyjmowanie. Kreatyna – przed czy po treningu okaże się najlepszym rozwiązaniem?

Kreatyna przed treningiem – korzyści

Stosując kreatynę przed treningiem możesz zwiększyć:

  • produkcję energii – kreatyna to kluczowy składnik w cyklu produkcji ATP, który jest podstawowym źródłem energii dla mięśni w trakcie intensywnego wysiłku,
  • wytrzymałość mięśni – suplementacja przed treningiem pozwala mięśniom wykonać większą liczbę powtórzeń i przed dłuższy czas pracować na wysokich obrotach; dzieje się tak z uwagi na lepsze buforowanie kwasu mlekowego przez mięśnie, co przyczyna się do zmniejszenia uczucia zmęczenia,
  • masę mięśniową – kreatyna, która trafi do mięśni przed treningiem, zwiększa objętość komórek mięśniowych przez retencję wody i zwiększenie syntezy białek; długoterminowa suplementacja wpływa pozytywnie na anabolizm mięśniowy.

Pozytywny wpływ stosowania kreatyny przed treningiem jest potwierdzony wieloma badaniami przeprowadzonymi na przestrzeni ponad 25 lat. Wiele z nich wskazuje również na wiele korzyści ze stosowania tego suplementu po treningu.

Pozytywny wpływ kreatyny po treningu

Liczne badania naukowe wskazują na dwie podstawowe korzyści ze stosowania kreatyny po wysiłku:

  • szybsza regeneracja – uzupełnianie zapasów fosfokreatyny wpływa na szybszą regenerację mięśni nawet po bardzo intensywnym treningu; według badań opublikowanych w Journal of Sports Science and Medicine, kreatyna wspomaga odbudowę ATP i znacznie zmniejsza ból po treningu,
  • redukcja uszkodzeń mięśniowych – stosując kreatynę po treningu możesz znacznie zmniejszyć stopień uszkodzeń mięśniowych wywołanych intensywnym treningiem; badania wskazują, że kreatyna zmniejsza liczbę markerów uszkodzeń mięśni i wykazuje ochronne działanie dla tkanki mięśniowej.

Naukowcy są zgodni, że większą efektywność działania kreatyny uzyskuje się stosując ja po treningu. Wpływa na to większy przepływ krwi oraz utrata glikogenu i innych składników odżywczych, dzięki czemu komórki są lepiej przygotowane do uzupełniania strat wywołanych przez ćwiczenia.

CHCESZ ZDOBYĆ KOMPLEKSOWĄ WIEDZĘ NIEZBĘDNĄ DO PRACY JAKO INSTRUKTOR FITNESS? ZAPISZ SIĘ NA KURS OFEROWANY PRZEZ PAKIS

Czy brać kreatynę w dni bez treningu?

Suplementacja kreatyną przynosi wiele korzyści zarówno przed, jak i po wysiłku fizycznym. Wielu sportowców oraz aspirujących instruktorów zastanawia się więc często, czy brać kreatynę w dni bez treningu. Badania i w tym przypadku potwierdzają pozytywny wpływ tego suplementu. Przyjmując kreatynę również w dni nietreningowe można lepiej nasycić mięśnie fosfokreatyniną, co wpłynie pozytywnie na regenerację mięśni oraz proces budowania masy mięśniowej.

Zdobądź wiedzę z zakresu suplementacji – Kurs Instruktora Fitness

Dietetyka i suplementacja to aktualnie nieodłączne obszary wiedzy, z jakich w swojej codziennej pracy korzysta instruktor fitness. Jeśli chcesz zdobyć kompleksową wiedzę na temat żywienia oraz fizjologii wysiłku fizycznego, zapisz się na Kurs Instruktora Fitness online. W trakcie nauki poznasz m.in.:

  • historię i podstawy fitness,
  • metodykę prowadzenia treningów ze sprzętem oraz bez sprzętu,
  • ćwiczenia wzmacniające,
  • trening mięśni różnych partii ciała.

Dzięki nowoczesnej i intuicyjnej platformie online, kurs zrealizujesz z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu. Więcej informacji znajdziesz w opisie.