Cytrulina: przed czy po treningu fitness?

cytrulina dawkowanie i zalecenia

Lepsza wydajność, wytrzymałość i szybsza regeneracja to bez wątpienia cel każdej osoby, która wylewa hektolitry potu na każdym treningu fitness. Choć można poprawić te aspekty w naturalny sposób, zwracając uwagę na swój jadłospis, coraz więcej osób sięga po suplementy, które pomagają nasycić organizm niezbędnymi składnikami. Jednym z nich jest cytrulina – przed czy po treningu fitness okaże się skuteczniejsza?

Czym jest i jak działa cytrulina?

Cytrulina to aminokwas niebiałkowy, który występuje naturalnie w wielu różnych produktach – przede wszystkim owocach, np. arbuzie, melonie czy dyni. Jej stężenie w nich nie jest zbyt wysokie, dlatego osoby prowadzące aktywny tryb życia sięgają po cytrulinę w formie odżywek. Jej głównym zadaniem jest wsparcie produkcji arganiny pobudzającej produkcję tlenku azotu w organizmie, który prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Dzięki temu więcej krwi może wpływać do pracującego mięśnia tworząc tzw. efekt pompy mięśniowej.

Cytrulina – skuteczne wsparcie w treningach fitness

Według badań cytrulina oddziałuje na organizm osoby trenującej fitness na wiele różnych sposobów, a do najważniejszych zadań można zaliczyć:

  • redukcję zmęczenia i zwiększenie wytrzymałości – cytrulina zmniejsza ilość amoniaku oraz kwasu mlekowego w mięśniach, które są efektem ubocznym intensywnych ćwiczeń, dzięki czemu można znacznie wydłużyć sesje fitness,
  • poprawę regeneracji mięśni – cytrulina odgrywa bardzo ważną rolę w cyklu mocznikowym usuwając amoniak i inne toksyny z organizmu; usprawnienie tego procesu przyczynia się do szybszej regeneracji mięśni po treningu oraz zmniejszenia czasu potrzebnego na odzyskanie pełnej sprawności fizycznej.

Cytrulina przed czy po treningu? Dylemat uczestników zajęć fitness

Choć suplement ten staje się coraz popularniejszy wśród osób regularnie uczestniczących w zajęciach fitness, wciąż wiele osób nie wie, czy cytrulina przed czy po treningu okaże się lepszym rozwiązaniem. Biorąc pod uwagę działanie, zaleca się przyjmowanie suplementu przed oraz/lub w trakcie treningu. To właśnie wtedy można uzyskać silny efekt pompy mięśniowej, która jest pożądana szczególnie podczas treningu fitness pump.

ZAPISZ SIĘ NA KURS INSTRUKTORA FITNESS PUMP I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNĄ WIEDZĘ DO PROWADZENIA ZAJĘĆ

Nie oznacza to jednak, że cytruliny nie można przyjmować po treningu. W dyscyplinach, w których pompa mięśniowa nie jest pożądana, warto przyjąć zalecaną dawkę po zakończonych ćwiczeniach, co pozwoli znacznie przyspieszyć proces regeneracji.

Ile cytruliny przed treningiem?

Cytrulina w formie suplementów przyjmowanych przeze sportowców to najczęściej jabłczan cytruliny lub L-cytrulina. Popularną i niezwykle skuteczną jest również mieszanka z argininą. To, ile cytruliny przed treningiem należy przyjąć, zależy właśnie od rodzaju i proporcji składników w odżywce. Zalecaną dawką jest 8-10 g jabłczanu cytruliny lub 4-6 g L-cytruliny.

cytrulina przed czy po treningu

Chcesz przekuć pasję w biznes? Zostań instruktorem fitness pump!

Cytrulina jest jedną z podstawowych odżywek uczestników zajęć fitness pump, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród kobiet i mężczyzn. Jeśli sam jesteś miłośnikiem tej formy aktywności fizycznej i chcesz zacząć prowadzić zajęcia dla grup o różnym stopniu zaawansowania, zapisz się na Kurs Instruktora Fitness Pump online.

W trakcie nauki poznasz tajniki dietetyki i odżywiania w sporcie, które okażą się niezbędne do planowania suplementacji klientów, a także:

  • podstawy i formy treningu fitness,
  • technikę wykonywania ćwiczeń fitness pump,
  • metodologię kształtowania siły mięśniowej.

Po ukończeniu kursu zdobędziesz dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz certyfikat w języku polskim oraz angielskim. Dzięki temu z łatwością potwierdzisz posiadane kompetencje przyszłemu pracodawcy i znajdziesz zatrudnienie m.in. w ośrodkach sportu oraz klubach rekreacyjnych.