Suplementacja BCAA dla triathlonistów: czy warto?

BCAA dla triathlonistów suplementacja

Jeśli przynajmniej raz spróbowałeś swoich sił w triathlonie, z pewnością wiesz, jak ogromny jest to wysiłek dla organizmu. Nic więc dziwnego, że osoby uprawiające tę niezwykle wymagającą dyscyplinę sportu częściej sięgają po suplementy, które pozytywnie wpływają na wytrzymałość. Popularnym wyborem są aminokwasy rozgałęzione, dlatego w tym artykule sprawdzimy, czy suplementacja BCAA dla triathlonistów okazuje się skuteczna.

BCAA – co to takiego?

Półki sklepów z suplementami dla sportowców zdominowane są przez opisywaną przez nas w innym artykule kreatynę oraz BCAA. Co kryje się pod tymi enigmatycznymi czterema literami? Jest to angielski skrót od Branched Chain Amino Acid, czyli aminokwasów rozgałęzionych, które należą do grupy aminokwasów egzogennych. Z uwagi na to, że organizm ludzki ich nie wytwarza, muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. 

BCAA bierze udział w wielu przemianach metabolicznych, w tym przede wszystkim w budowie białka organizmu. Aminokwasy rozgałęzione gromadzą się w mięśniach, gdzie stanowią od 14 do 18% wszystkich aminokwasów, które budują białka tej tkanki.

Suplementacja BCAA dla triathlonistów

Co daje triathlonistom suplementacja BCAA?

BCAA to grupa trzech aminokwasów – leucyny, waliny oraz izoleucyny, które odgrywają kluczową rolę w różnych procesach metabolicznych oraz fizjologicznych. Suplementacja BCAA przyczynia się do:

  • syntezy białek – leucyna jest silnym stymulatorem białek mięśniowych, dlatego suplementowanie przed lub po wspomaga naprawę oraz wzrost tkanki mięśniowej,
  • redukcji zmęczenia – triathlon jest niezwykle intensywną dyscypliną, w której ryzyko odniesienia mikrourazów mięśniowych jest bardzo wysokie; BCAA ogranicza rozpad tkanki mięśniowej w trakcie długotrwałych wysiłków i poprawia procesy anaboliczne,
  • szybszej regeneracji – suplementacja wpływa na szybszą regenerację po intensywnych treningach, co jest szczególnie ważne w triathlonie, który wymaga od zawodników szybkiej zmiany intensywności pomiędzy trzema różnymi aktywnościami.

Suplementacja BCAA – dawkowanie i stosowanie

Intensywne treningi triathlonistów wymagają regularnego uzupełniania mikro- oraz makroskładników, które pozwolą przyspieszyć regenerację. Suplementacja BCAA okaże się świetnym sposobem na utrzymanie optymalnej kondycji mięśni. Według badań, zapotrzebowanie osoby dorosłej na aminokwasy BCAA prezentuje się następująco:

  • izoleucyna – 19 mg/kg masy ciała,
  • leucyna – 40 mg/kg masy ciała,
  • walina – 17-25 mg/kg masy ciała.

Jeśli chodzi o suplementację BCAA, dawkowanie gotowych produktów zawierających zrównoważoną wartość trzech aminokwasów nie powinno przekraczać dziennie 10-20 g. Za najlepszy moment przyjmowania BCAA uważa się chwilę przed i po treningu, a także przed snem.

BCAA – suplementacja dostosowana do potrzeb każdego triathlonisty

Jeśli trenujesz triathlon lub planujesz zostać instruktorem tej dyscypliny, musisz wiedzieć, że kluczowym aspektem do maksymalizacji korzyści ze stosowania BCAA jest dostosowanie dawkowania do :

  • intensywności i rodzaju treningu – zapotrzebowanie na aminokwasy rozgałęzione jest inne w przypadku osób, które przygotowują się do startów w triathlonie na długich dystansach i przeprowadzają długie sesje wytrzymałościowe,
  • częstotliwości treningów – wyższe dawki BCAA są zarezerwowane dla profesjonalnych triathlonistów, którzy kilka razy w tygodniu wykonują intensywne treningi i startują w zawodach,
  • indywidualnych potrzeb – metabolizm każdego triathlonisty jest inny, dlatego zapotrzebowanie na BCAA może się różnić między zawodnikami.

CHCESZ ZACZĄĆ KARIERĘ INSTRUKTORA TRIATHLONU? ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE WRAZ Z PAKIS ZAPISUJĄC SIĘ NA KURS ONLINE

Kurs Instruktora Triathlonu – zdobądź wiedzę z zakresu żywienia i dietetyki

W przypadku BCAA suplementacja powinna być dobrana również odpowiednio do sposobu żywienia oraz diety każdego triathlonisty. Jeśli chcesz zdobyć kompleksową wiedzę na temat fizjologii wysiłku, żywienia oraz dietetyki w sporcie i jednocześnie zdobyć uprawnienia do pracy jako instruktor triathlonu, zapisz się na kurs oferowany przez PAKiS.

Kurs Instruktora Triathlonu online pozwoli Ci poznać najważniejsze aspekty związane z przygotowaniem Twoich klientów do tej fascynującej, lecz wymagającej dyscypliny. W trakcie kursu zdobędziesz wiedzę m.in. na temat historii triathlonu, sprzętu, a także przepisów i organizacji zawodów. Więcej informacji na temat kursu znajdziesz w opisie.