Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/193/kurs-trenera-klasy-II-przygotowanie-motoryczne/src-blogTrIIMoto
Trener przygotowania motorycznego to zawód, który często mylony jest z trenerem personalnym. To zgoła odmienne dyscypliny w polskim krajobrazie sportowym. Oczywiście ta sama osoba może wystąpić w roli trenera personalnego jak i trenera przygotowania motorycznego, ale zdobywanie doświadczeń w tym względzie jest zależne od obrania odpowiedniej ścieżki edukacyjnej. Występują także różnice dotyczące wynagrodzeń, zwłaszcza po ukończeniu kursu trenera klasy II przygotowania motorycznego.
Całkiem możliwe jest to, że zawód instruktora przygotowania motorycznego niebawem stanie się zróżnicowanym i wydzielonym zajęciem na mapie polskiego prawodawstwa. Potrzeba poprawiania wyników, osiągnięć doprowadziła do powstania nowej grupy specjalistów, którzy skupiają się na poprawie motoryki swoich klientów. Niegdyś rozpiętość obowiązków trenerskich dotyczyła przygotowań sfery technicznej, taktycznej, ale też siłowej.
Nie wszyscy instruktorzy sobie z tym radzili, a sami zawodnicy szukali wsparcia u innych szkoleniowców, którzy byli w stanie zaoferować więcej w kwestii treningu siłowego. Zwłaszcza w przypadku gier zespołowych wzmogło się zapotrzebowanie na trenera przygotowania motorycznego. Zawód ten zaczął być wymagany na potrzeby rynku pracy, a instruktorzy postanowili zdobywać kolejne certyfikaty dotyczące poprawy wydolności, siły i wielu innych parametrów motorycznych.
Obecnie kurs trenera klasy II przygotowania motorycznego zyskał na popularności. W Polsce pozwala na legalne zatrudnienie w związkach sportowych, siłowniach, ośrodkach sportu i rekreacji, ośrodkach kultury, różnego rodzaju klubach sportowych i rekreacyjnych, a także klubach komercyjnych. Nie wyklucza to również współpracy przy wszelkiego rodzaju inicjatywach unijnych. Praca z klientami trenera klasy II przygotowania motorycznego dotyka sfery wyczynowej, sporadycznie dotyczący współpracy z amatorami, którzy przygotowują się do uczestnictwa w zawodach dla atletów.
Zakres obowiązków instruktora klasy II przygotowania motorycznego jest szeroki. Nie oznacza to, że trener personalny jest mniej wykwalifikowanym specjalistą. Nie chodzi o poziom zaawansowania, a zakres predyspozycji. Współpraca z wyczynowcami, zawodowcami wymaga innego podejścia. Tego rodzaju klienci są o wiele bardziej świadomi swoich możliwości, sprawności fizycznej. Co to oznacza dla trenera klasy II przygotowania motorycznego? Musi być profesjonalistą w każdym calu, na tym poziomie nie może pozwolić sobie na błędy, mankamenty, ponieważ jest w stanie zwrócić na to sam podopieczny.
Istotna jest umiejętność rozmowy, relacji trener a podopieczny. Motywacja, którą kierują się zawodowcy musi być utrzymana na należytym poziomie. Konieczny jest tutaj inny warsztat psychologii niż tylko taki, który jest pewnego rodzaju obietnicą zrzucenia wagi, poprawy muskulatury jak to często bywa w pracy trenera personalnego. W przypadku pracy trenera klasy II przygotowania motorycznego nie ma mowy o podejściu terapeutycznym, które pozwala na pokonywanie oporów przed zmianami diety, stylu życia.
Poprawa motoryki u podopiecznych w tej chwili jest w cenie. Jeśli poruszamy wysokość stawek wynagrodzenia trenera klasy II przygotowania motorycznego, to należy podkreślić, że jest ona wyższa niż w przypadku trenera przygotowania motorycznego, ale niższa od specjalisty posiadającego licencję klasy I i klasy mistrzowskiej. Instruktor skupiający się na motoryce ciała swoich podopiecznych skupia się głównie na treningu, zostawia dietetykowi kwestię odżywiania, a pracę mentalną psychologowi sportu. Zawodnik o profilu zawodowym korzysta z pomocy wielu specjalistów, stąd zakres specjalizacji u trenera klasy II przygotowania motorycznego może być mniejszy. Średnio w Polsce zarobki sięgają kwot od 4500 złotych wzwyż. Zależy to od wielu czynników, przede wszystkim od zamożności pracodawcy oraz tego czy trenera wybrał ścieżkę rozwoju w postaci utworzenia własnej działalności gospodarczej, także od wielkości miasta.
Praca fitness klubie nie będzie tak dobrze opłacana jak praca w sztabie jednego z klubów piłkarskich. Pole manewru na rynku pracy trenera II klasy przygotowania motorycznego ma naprawdę duże. Nie oznacza to, że instruktor specjalizujący się w poprawie motoryki nie powinien się kształcić. Do osiągnięcia ma kolejne szczeble rozwoju, może uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach zagranicznych. Na zachodzie Europy czy też zza oceanem dyscyplina ta jest na wyższym poziomie rozwoju niż w przypadku Polski.