Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/125/kurs-trenera-klasy-ii-wspinaczka-sportowa/src-BlogTr2wsport
Wspinaczka sportowa jest dyscypliną wybieraną coraz częściej przez osoby szukające wrażeń i pragnące znaleźć nową pasję. W ostatnim czasie ukazało się kilka bestsellerowych książek o polskich alpinistach i himalaistach, dzięki którym wspinaczka zyskała znacznie na popularności. „Spod zamarzniętych powiek” Adama Bieleckiego i Dominika Szczepańskiego, „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” Anny Kamieńskiej czy „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego to tylko kilka propozycji literatury alpinistycznej, która chyba jeszcze nigdy nie była tak popularna jak dziś.
Miłośnicy wysokości, którzy ukończyli kurs instruktora wspinaczki sportowej i pracowali w zawodzie przez co najmniej dwa lata, często podnoszą swoje kwalifikacje, zapisując się na kurs trenera klasy II wspinaczki sportowej. Trener wspinaczki sportowej oprócz uprawnień do prowadzenia i nadzorowania zajęć wspinaczkowych oraz szkoleń na sztucznych obiektach i w terenie skalnym trwale ubezpieczonym, kierowania kursami wspinaczki sportowej oraz prowadzenia zajęć specjalistycznych z zakresu wspinaczki sportowej na kursach instruktorskich może również prowadzić specjalistyczne zajęcia ze wspinaczki sportowej na kursach trenerskich, prowadzić kadrę narodową lub wojewódzką i wyjeżdżać z zawodnikami na zawody jako trener reprezentacji. Dodatkowe uprawnienia są więc szansą na lepszy zarobek.
Aby podnieść swoje kwalifikacje i zwiększyć atrakcyjność na rynku pracy, warto uzupełnić swoje CV o kurs instruktora wspinaczki skalnej, gdyż zarówno instruktor, jak i trener wspinaczki sportowej może prowadzić zajęcia w terenie skalnym na drogach nieubezpieczonych jedynie pod kontrolą instruktora wspinaczki skalnej. Ukończenie kursu instruktorskiego daje więc trenerowi możliwość prowadzenia takich zajęć bez konieczności angażowania osoby trzeciej. Oznacza to również, że wynagrodzenie, które bez dodatkowych uprawnień należałoby rozdzielić między trenera klasy II wspinaczki sportowej oraz instruktora wspinaczki skalnej przypada w takim wypadku w całości temu pierwszemu.
Mile widzianymi u trenera umiejętnościami będą z pewnością umiejętności medyczne. Warto więc poszerzyć swoje uprawnienia, na przykład kończąc kurs ratownika GOPR. Taka informacja będzie atrakcyjna zarówno dla potencjalnych pracodawców, jak i dla klientów, którzy będą czuli się jeszcze bezpieczniej pod okiem wykwalifikowanego trenera.
Jak wygląda kwestia zarobków trenera klasy II wspinaczki sportowej? Z pewnością wyższe kwalifikacje dają większe szanse na lepsze zatrudnienie. Tak więc pracodawca, który musiałby wybierać między instruktorem a trenerem, na 100% wybierze trenera, gdyż ma on większą wiedzę i doświadczenie. Instruktor wspinaczki górskiej zarabia od 300 do 1000 zł za osobę, w zależności o tego, czy klient decyduje się na instruktaż na ścianach sztucznych, czy może wybiera wyprawę w terenie skalnym. Organizacja zajęć dla grup to koszt ok. 200 zł za osobę. Z kolei cennik trenera może być znacznie wyższy, z uwagi na to, że ma on większe doświadczenie i wyższe kwalifikacje. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że trener ma większe uprawnienia, które mogą dla niego oznaczać dodatkowy zarobek. Organizując zajęcia teoretyczne lub praktyczne na kursie dla przyszłych trenerów lub prowadząc kadrę narodową i wyjeżdżając na zawody, trener może spodziewać się wysokiego wynagrodzenia. Wszystko jednak zależy od jego zaangażowania. Są tacy, którym wystarcza zdobycie uprawnień trenera klasy II i wieloletnia praca w jednym miejscu, a są również trenerzy, którzy pragną stale się dokształcać i tuż po ukończeniu kursu na trenera klasy II planują zapisanie się na kurs trenera klasy I, a następnie klasy mistrzowskiej. Im większe ambicje, tym wyższe zarobki.