Trener personalny zarobki. Ile zarabia trener personalny?

Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/56/kurs-trenera-personalnego/src-BlogTPer

Zawód trenera personalnego jest zajęciem dla osób, które nie uważają wysiłku za wyzwanie, a wydawanie poleceń oraz motywowanie innych sprawia im przyjemność. Poświęcanie czasu osobom, które nie są w stanie samodzielnie przeprowadzić treningu wymaga jednak wielu wyrzeczeń i dyscypliny. Czy poddając się całkowicie temu zajęciu można dobrze zarabiać? Czy zarobki trenera personalnego są satysfakcjonujące i można się z nich utrzymać?

Wbrew pozorom zawód instruktora personalnego jest naprawdę intratnym i coraz bardziej popularnym zajęciem. Początki bywają trudne. Najpierw trzeba zainwestować w kurs instruktora o specjalizacji trener personalny. Dopiero po otrzymaniu stosownego certyfikatu można poszukać zatrudnienia w związkach sportowych, ośrodkach sportu i rekreacji, ośrodkach kultury, różnego rodzaju klubach sportowych i rekreacyjnych, a także klubach komercyjnych. Taka osoba także może współpracować przy realizacji projektów unijnych.

Wówczas można zacząć myśleć o zdobywaniu dobrej opinii, która jest kluczowa w tym zawodzie. Na początku kariery trener personalny jest polecany przez znajomych i w ten sposób ma szansę uzyskać kolejnych klientów. Tak naprawdę początkujący instruktor może zarabiać w granicach 1500 do 2000 złotych. Jednak z biegiem lat i przy wzrastającym doświadczeniu, zdobywaniu stałych klientów można pokusić się o podwyższenie stawki za godzinę treningu.

W mniejszych miastach szacuje się, że godzina intensywnych zajęć z trenerem personalnym waha się w granicach 50-70 złotych za godzinę. Z kolei w klubach o najwyższych standardach kwota sięga nawet 150 złotych za sześćdziesiąt minut treningu. W tym zawodzie pojawiają się także renomowani trenerzy, do których zgłaszają się celebryci. Tacy klienci są skłonni zapłacić za godzinę zajęć nawet więcej niż 250 złotych.

Należy jednak pamiętać, że ten zawód to nie spędzanie ośmiu godzin przy biurku. Każdy intensywny wysiłek wymaga odpowiedniego czasu na regenerację. Dodatkowo od stawki godzinowej należy odjąć koszty jakie ponosi trener personalny. Zarobki nie tylko zależą od ceny za godzinę treningu, ale także od rodzaju zatrudnienia. Pracując w klubie fitness trener personalny ma stały dopływ klientów i gwarantowaną reklamę. Z tego też powodu od stawki godzinowej należy odliczyć określoną przez pracodawcę prowizję. Często bywa to nawet około 40% stawki opłaconej przez klienta. Właśnie na dobry początek trener personalny szuka takiej formy zatrudnienia, aby zdobyć odpowiednie doświadczenie i renomę wśród klientów.

Nie da się ukryć, że systematyczne zwiększanie wiedzy, umiejętności oraz kwalifikacji wpływa na wysokość zarobków. Ciągle edukujący się trener personalny, który korzysta z dodatkowych kursów może z czasem zbudować dużą bazę klientów i wyrobić sobie markę. Może przejść na samozatrudnienie i wynajmować część powierzchni w klubie fitness, trenować w domu lub w plenerze. W przypadku tych dwóch opcji będzie w stanie ograniczyć koszty. Należy pamiętać, że wówczas od stawki godzinowej trener personalny musi odjąć koszt ZUS-u, podatek dochodowy oraz VAT. Mimo wszystko prowadzenie własnej działalności jest lepiej opłacalne niż praca w fitness klubie.

Stały zarobek dla samodzielnie działającego trenera personalnego może sięgać nawet około ośmiu tysięcy złotych. Nie jest to stała stawka, bo bywają miesiące lepsze i gorsze. Dopływ gotówki jest ograniczony przez częstotliwość treningów klientów, którzy w każdej chwili mogą dokonać zmiany lub nawet zrezygnować z usług trenera personalnego. Do tego dochodzi też potencjalne zagrożenie odniesienia kontuzji. O swoje zdrowie musi dbać zarówno instruktor jak i osoba szkolona. W takim przypadku należy zadbać o zabezpieczenie finansowe.

Zarobki trenera personalnego są płynne. Podobnie jest w kwestii pozyskiwania wiedzy i doszkalania się. Zdobywanie wiedzy z zakresu dietetyki może sprawić, że trener personalny będzie mógł nie tylko odpowiadać za wysiłek fizyczny, ale także układać posiłki swoim klientom. W ten sposób będzie miał większą kontrolę nad osiąganiem odpowiednich rezultatów swoich podopiecznych. Stały rozwój dla trenera personalnego jest gwarancją systematycznie zwiększających się zarobków, a także zabezpieczenia się na wypadki losowe.