Treningi karate dla różnych grup wiekowych – zadania instruktora

treningi karate

Istnieje wiele rodzajów sztuk walki, które skupiają się na różnych umiejętnościach i wartościach. Podczas, gdy niektóre koncentrują się na zadawaniu mocnych ciosów mających na celu wyrządzić jak najwięcej obrażeń, karate skupia się w dużej mierze na technice, rozwoju w sferze fizycznej oraz duchowej wojownika. Sztuka walki pojawiła się w Polsce w latach 70-tych i do dziś przyciąga na treningi karate osoby w różnym wieku. Zajęcia dla najmłodszych różnią się od tych prowadzonych dla osób dorosłych, dlatego niezwykle ważną rolę w procesie nauki karate odgrywa wykwalifikowany instruktor. Jakie ma zadania wobec swoich podopiecznych?

Karate – po pierwsze wartości

Tradycyjne karate wywodzi się z japońskiej filozofii Budo, które oznaczało pewnego rodzaju drogę do samodoskonalenia w każdej sferze życiowej. Z tego powodu każdy uczeń karate bardziej od techniki musi respektować ogólne zasady i ducha walki. Do najważniejszych wartości należy uczciwość, honor oraz szacunek. Aktualnie uprawianie karate ma jednak również ważny wymiar sportowy.

Nauka karate – rola instruktora

W trakcie edukacji młodego zawodnika kluczowe znaczenie ma postać instruktora, którego postawa ma być przykładem i autorytetem. Z tego powodu instruktor musi cały czas dążyć do rozwijania nie tylko swoich umiejętności sportowych, ale również kompetencji szkoleniowych.

Instruktor powinien przede wszystkim:

  • dbać o bezpieczeństwo ucznia podczas zajęć,
  • sprawiedliwie oceniać jego postępy,
  • traktować podopiecznych z szacunkiem,
  • respektować prawa rodzicielskie w relacji z rodzicami oraz opiekunami uczniów,
  • informować o postępach oraz problemach zawodnika,
  • przekazywać wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu wykonywania wszelkich niezbędnych ciosów.

treningi karate

Jakie są rodzaje karate?

Z biegiem lat powstało wiele stylów karate, które różnią się od siebie sposobem walki. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Kyokushinkai – skupia się na technice ciosów nogami, chwyty są mniej istotne,
  • Shotokan – na tle innych wyróżnia się niską postawą oraz mocnymi i obszernymi ruchami, a także dynamicznymi i silnymi przejściami,
  • Goju-ryu – treningi karate w tym stylu koncentrują się wokół techniki oddychania oraz napinania mięśni,
  • Wado-ryu – instruktor podczas zajęć z tego stylu największą uwagę skupia wokół zręczności i zejścia z linii ciosu wypracowując u podopiecznych umiejętności związane z precyzją i zwinnością.

Karate dla dorosłych i dla dzieci – czym różnią się treningi?

Kluby sportowe organizują zajęcia dla dzieci już od 5. roku życia. Treningi w przypadku najmłodszych wojowników koncentrują się na rozwoju kondycji. Zajęcia karate dla dzieci mają za zadanie nauczyć dzieci dyscypliny i przestrzegania etyki. Instruktor ma za zadanie ukształtować wśród uczniów postawy szacunku i spokoju, a zaproponowane ćwiczenia pozwalają eliminować wady postawy.

Niezależnie od wieku uczestników trening przebiega podobnie. Po ceremonii rozpoczęcia polegającej na wejściu na matę i odpowiednim przywitaniu instruktor prowadzi kilkunastominutową rozgrzewkę. Następnie przechodzi do treningu właściwego, rozciągania oraz ceremonii zakończenia. W przypadku osób dorosłych zajęcia skupiają się w głównej mierze na opanowaniu odpowiedniej techniki ciosów. Wykorzystuje się w tym celu rękawice, tarcze, worki i pozostałe specjalne akcesoria.

Treningi karate – prowadzone tylko przez wykwalifikowanych instruktorów

Zajęcia z tej odmiany sztuki walk mogą być prowadzone jedynie przez osoby posiadające odpowiednie przygotowanie – zarówno praktyczne, jak i merytoryczne. Trening karate musi być dopasowany do wieku i umiejętności uczestników. Kurs Instruktora Karate oferowany przez Polską Agencję Kultury i Sportu posiada rozbudowany program, dzięki któremu aspirujący instruktorzy zdobędą niezwykle cenną wiedzę m.in. z:

  • teoretycznych i technicznych aspektów karate,
  • metod przygotowania treningów i zawodów,
  • zasad sędziowania,
  • systemu oceniania w walkach grupowych i indywidualnych.

Zdobyta wiedza pozwoli przeprowadzać bezpieczne i efektywne treningi dobrane do wieku i predyspozycji aspirujących karateków.